Kako je islamska kultura pomogla Evropi

0

battuta_9.47307IslamBosna.ba – Kako je islamska kultura pomogla Zapadu da iz Razdoblja pređe u Renesansu…

Upravo je višestoljetna arapska nauka omogućila da Kopernik, Galileo, Njuton, Ajnštajn i njihovi učenici kasnije razviju matematiku i kozmologiju. Ironično je da je Bagdad, glavni grad Iraka koji je razoren u posljednjih nekoliko godina, osnovan prije 1246 godina i ubrzo postao glavni centar međunarodnog intelektualnog prosvjetiteljstva.

Halifa Ebu Džafer el-Mensur, osnivač Bagdada, izgradio je veliku biblioteku u Bagdadu, po uzoru na biblioteke velikih perzijskih kraljeva. Arapski hroničari su kasnije hvalili njegovu vještinu logike i prava, kao i njegovo interesovanje za filozofiju i astronomiju. Smatrali su ga zaslužnim za organizovanje prevođenja na arapski brojnih važnih djela grčkih, perzijskih i indijskih filozofa i naučnika. Za bagdadske učenjake su prikupljane informacije iz cijele islamske imperije kako bi ih oni dalje razvijali. Njegova biblioteka nazvana je Kuća mudrosti.

Arapi su usvojili efikasni indijski decimalni sistem,  sa devet brojeva i nulom koje danas koristimo. Na osnovu Euklidove geometrije i  Ptolomejove astronomije, Arapi su izumili algebru i trigonometriju, i sami vršili astronomske opservacije. U vrijeme kada su kršćani Evrope vjerovali da je zemlja okrugla i imali poteškoće pri određivanju datuma Uskrsa i čak nisu mogli znati koje je doba dana, Arapi su pomoću uređaja nazvanog astrolab vršili astronomska i zemaljska mjerenja te otkrili da je naša zemlja oblika sfere, pa su čak mogli skoro precizno izmjeriti veličinu zemlje. Astrolab je bio vrijedan navigacijski instrument za određivanje geografske širine.

moor460Arapi su se razvili u kartografiji, hemiji i medicini u vrijeme kada je kršćanska Crkva govorila svojim sljedbenicima da su bolesti Božije kazne za ljudske grijehe. Bičevanje je bilo jedan od načina ispaštanja  za spas od kuge koja je harala Evropom.

U svakoj disciplini, arapski učenjaci su uživali pogodnosti proizvodnje papira, dok je ono malo evropskih učenjaka što je u to vrijeme postojalo pisalo na skupom i  mučnom pergamentu. U to vrijeme su islamske biblioteke sadržavale stotine hiljada tomova, dok su knjige u Evropi predstavljale rijetkost.

Jonathan Lyons, pisac knjige “Kuća mudrosti: Kako su Arapi transformisali zapadnu kulturu”, prati utjecaj Platoa, Aristotela i Tome Akvinskog na Arape. Danas, mnogi vide religiju kao neprijatelja naučnog progresa, piše Lyons. Ali, rani islam je otvoreno podsticao i njegovao intelektualno istraživanje svake vrste. Sam Poslanik Muhammed (s.a.w.s) je rekao: Traži znanje, makar u Kini.

Za razliku od krstaša koji su divljali kroz Svetu zemlju na koncu 11. stoljeća, bilo je evropskih učenjaka poput Adelarda von Batha i Micheala Scota, koji su putovali u islamski svijet i odatle donosili arapske tekstove za prevođenje na latinski i druge jezike. Muslimani u Siciliji i Španiji su kroz prenošenje znanja doprinijeli kulturološkoj razmjeni koja je povezivala Istok i Zapad.

Izvor: iviews.com
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba

Leave a Reply