Krajišnik dobio 20 godina zatvora

0

momcilo-krajisnikŽalbeno vijece Haškog suda (ICTY) u utorak je Momčilu Krajišniku izreklo kaznu od 20 godina zatvora, potvrdivši ranije nalaze o krivici protiv bivšeg clana rukovodstva bosanskih Srba za deportacije, prisilno premještanje i progon nesrpskih civila tokom sukoba u Bosni i Hercegovini.

Ranije osudujuce presude Pretresnog vijeća za ubistvo, istrebljenje i progon, s izuzetkom deportacija i prisilnog premješanja, ukinute su presudom Žalbenog vijeca, saopceno je iz ICTY-a.

Pretresno vijeće je 27. septembra 2006. godine Krajišnika proglasilo krivim za progon, istrebljenje, ubistvo, deportacije i prisilno premještanje nesrpskih civila tokom sukoba od 1992. do 1995. godine. Proglašeno je da nije kriv po optužbama za genocid i saucesništvo u genocidu. Krajišniku je izrečena kazna od 27 godina zatvora.

Pretresno vijeće je zaključilo da je Krajišnik učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je imao za cilj da izmijeni nacionalni sastav stanovništva na područjima pod kontrolom republike bosanskih Srba tako što će počinjenjem raznih krivičnih djela drastično smanjiti zastupljenost ne-Srba u tom stanovništvu.

Vijeće je konstatiralo da je postojala rukovodstvena komponenta udruženog zločinačkog poduhvata, smještena u glavnom gradu republike bosanskih Srba na Palama, u kojoj su bili Krajišnik, Radovan Karadžic i drugi vode bosanskih Srba; lokalna komponenta tog udruženog zločinačkog poduhvata nalazila se u općinama republike bosanskih Srba i održavala je tijesne veze s rukovodstvom na Palama – kaže se u saopštenju.

Žalbe su uložili tužilaštvo, optuženi – ukljucujuci i dodatne pravne argumente koje su podnijeli Alan i Nathan Dershowitz, branitelji u pitanju udruženog zločinačkog poduhvata – i amicus curiae.

Žalbeno vijeće je odbacilo argumente optuženog i amicus curiae da je Pretresno vijece povrijedilo Krajišnikovo pravo na pravično sudenje.

Medutim, dijelovi trećega, četvrtog i sedmog osnova za žalbu amicus curiae su usvojeni. Žalbeno vijeće je prihvatilo da Pretresno vijeće nije konkretno navelo koji od lokalnih političcara, vojnika, zapovjednika policije i voda paravojnih jedinica su bili članovi udruženog zlocinackog poduhvata. Stoga, nije bilo moguće utvrditi van razumne sumnje da je između njih i Krajišnika postojao zajednički cilj.

Žalbeno vijeće je potvrdilo zakljucak Pretresnog vijeća da je Krajišnik dijelio namjeru da se pocine prvobitni zločini deportacije, prisilnog premještanja i progona, zasnovani na tim krivičnim djelima od pocetka postojanja UZP-a.

Međutim, u odnosu na dodate zločine ubistva, istrebljenja i progona (osim onih zasnovanih na deportacijama i prisilnom premještanju) Žalbeno vijeće je zaključilo da Pretresno vijeće nije identificiralo kada su ta djela postala dio zajednickog cilja udruženog zločinačkog poduhvata.

Pretresno vijeće je zaključilo da su ta krivična djela dodana udruženom zločinačkom poduhvatu nakon što su vodeći članovi udruženog zločinačkog poduhvata s njima upoznati, ali nisu poduzeli nikakve efikasne mjere da bi sprijecili njihovo počinjenje, nastavivši ustrajavati na provedbi zajedničkog cilja, i time stekli namjeru za pocinjenje tih dodanih krivičnih djela.

Medutim, Žalbeno vijeće primjećuje da je Pretresno vijeće iznijelo tek vrlo oskudne, ako uopće ikakve, zaključke o tim uvjetima,” stoji u presudi. “Ne može se očekivati ni od Žalbenog vijeća ni od optuženog da spekulira o značenju zaključaka Pretresnog vijeća, ili o njihovom nepostojanju, u vezi s tako ključnim obilježjem Krajišnikove individualne krivične odgovornosti kao što je opseg zajedničkog cilja udruženog zločinačkog poduhvata – navodi se dalje.

Vijece je stoga ukinulo osudujuce presude Krajišniku za dodana djela ubistva, istrebljenja i progona s izuzetkom radnji u osnovi djela deportacije i prisilnog premještanja.

Žalbeno vijece je takoder zakljucilo da Pretresno vijece u mnogim prilikama nije uspjelo pronaci vezu izmedu pocinilaca prvobitnih krivicnih djela deportacije, prisilnog premještanja i progona zasnovanih na tim krivicnim djelima i clanova udruženog zlocinackog poduhvata.

Žalbeno vijece je odbacilo vecinu argumenata branilaca o pitanju udruženog zlocinackog poduhvata, ali je uvažilo argumente u odnosu na identitet clanova poduhvata, Krajišnikovu odgovornost za dodate zlocine i nepostojanje zakljucaka o vezi izmedu fizickih pocinilaca i clanova poduhvata za neke od prvobitnih krivicnih djela.

Argumenti koje je podnijelo tužilaštvo i ostatak argumenata optuženog i amicus curiae su odbaceni u cijelosti, od cega je deseta osnova za žalbu amicus curiae o kumulativnim osudujucim presudama odbacena vecinom glasova, uz protivno mišljenje sudije Güneya.

Iako Žalbeno vijece napominje da je vecina osudujucih presuda Momcilu Krajišniku preinacena, zakljucilo je da težina krivicnih djela progona, deportacije i prisilnog premještanja “zahtijeva ozbiljnu i proporcionalnu kaznu”.

Optužnica protiv Krajišnika podignuta je 25. februara 2000. godine. Uhapšen je i prebacen na Medunarodni sud 3. aprila 2000. godine. U kaznu ce mu biti uracunato vrijeme koje je vec proveo u pritvoru.

Od svog osnivanja prije 15 godina Medunarodni sud je podigao optužnice protiv 161 osobe za ratne zlocine pocinjene na podrucju bivše Jugoslavije. Postupci protiv 117 osoba su okoncani. Dok su postupci u toku za 42 optužena, samo dvojica optuženih su i dalje u bijegu i ocekuje se njihovo hapšenje – Ratko Mladic i Goran Hadžic, zakljucuje se u saopcenju ICTY-a.

Društvo za ugrožene narode BiH: Protest zbog smanjenja kazne

Društvo za ugrožene narode za BiH (DZUNBiH) smatra da je skandalozno što je Momcilu Krajišniku, umjesto doživotne robije, u Haškom tribunalu smanjena kazna sa 27 na 20 godina zatvora.

Zbog toga je uputilo najoštriji protest Medunarodnom sudu za ratne zlocine u Den Hagu.

U ime hiljada preživjelih žrtava masovnih progona i deportacija, masovnih silovanja i ubijanja, u ime onih koji su ostali da pamte ove zlocine tražeci svoje najmilije po masovnim grobnicama, ocekivali smo da ce u žalbenom postupku Momčilu Krajišniku kao clanu establišmenta Radovana Karadžica, inspiratoru i organizatoru etnickog cišcenja, masovnih zlocina, silovanja i ubijanja, biti izrecena kazna doživotnog zatvora – navodi se u protestu.

Medutim, Žalbeno vijece ICTY-ja je umjesto toga, smanjilo kaznu Krajišniku sa 27 na 20 godina zatvora. Na ovaj nacin Medunarodni sud za ratne zlocine Hagu izdao je žrtve i doveo u pitanje vlastiti kredibilitet – istakla je Fadila Memiševic, predsjednica Društva za ugrožene narode za BiH, saopceno je iz DZUNBiH.

Majke Srebrenice i Žepe: Sramna presuda

Udruženje Majke enklava Srebrenice i Žepe smatra sramnom predsudu Žalbenog vijeca Haškog tribunala kojom je Momcilu Krajišniku smanjenjena kazna sa 27 na 20 godina zatvora.

Haški tribunal kao da želi reci da 3.000 života Bošnjaka i Hrvata danas manje vrijede nego 27. septembra 2006. kad je Krajišnik osuden na 27 godina – navodi se u današnjem saopcenju ovog udruženja.

Iz Udruženja isticu da sramna presuda Žalbenog vijeca ne donosi pravdu (kao što bi trebalo da bude), vec može biti podstrek za cinjenje novih zlocina u svijetu.

S obzirom da Haški sud, kako prolazi vrijeme, za zlocine, ubijanja, protjerivanja, silovanja…izrice sve manje kazne, možemo ocekivati da idejni tvorac svih zlocina R.Karadžic bude osuden na dvije-tri "godinice" – isticu iz Udruženja.

Majke Srebrenice i Žepe navode da su nakon današnje presude Krajišniku izgubile i najmanju vjeru u ovozemaljsku pravdu.

Sve se svodi na politiku, prljave igre i kompenzacije. Medutim, postoji neko iznad svih nas u ciju pravednost vjerujemo. I nek znaju zlocinci da Boga svaki dan molimo da ubice naše djece, medu kojima je i Krajišnik, stigne Božija ruka pravde, kad vec ne postoji ljudska – istice se u saopcenju.

Autor: ONASA/FENA

Leave a Reply