Građani Srbije u svom posjedu imaju više od dva miliona pištolja i pušaka, oružje posjeduje oko osamsto hiljada fizičkih i pravnih lica a polovina naoružanja nabavljena je bez dozvole.
Od milion i sto pedeset hiljada komada oružja za koje je izdana dozvola, oko polovinu čine pištolji a ostatak su duge cijevi, pri čemu Srbi, po informacijama MUP-a, podjednako vole i pištolje i puške.
Oko dvadeset hiljada građana Srbije godišnje podnese zahtjev za izdavanje odobrenja za nabavku oružja, od čega bude odbijeno približno deset posto, pri čemu treba istaknuti da građani kod kojih postoje zakonske smetnje po pravilu i ne podnose takve zahtjeve.
Član srbijanske Nacionalne asocijacije za oružje Tomislav Pantović kazao je da je oružje na crnom tržištu skuplje nego u trgovinama, ali da vlasnici često ne mogu legalno kupiti oružje te da ima ljudi koji oružje ne mogu posjedovati jer su prestupnici, a ponekad i ne žele da policija zna da ga posjeduju.
U MUP-u kažu da su kazne za posjedovanje neregistriranog oružja relativno male i da Krivični zakon predviđa kaznu od maksimalno tri godine zatvora za posjedovanje oružja bez dozvole, dok je za oružje čiji je posjed zabranjen (automatsko, plinsko, eksplozivno) propisana kazna do pet godina zatvora.
Po riječima bivšeg inspektora Bože Spasića, realna je ocjena da se u vlasništvu srbijanskih građana nalazi još milion komada nelegalnog oružja, otprilike isto onoliko koliko je registrirano, a oružje stiže iz Bugarske, Hrvatske, Republike Srpske, Mađarske i s Kosova, od čega oko 10 posto “tranzitnog” oružja ostane u Srbiji.
Izvor: Fena