Evropski parlamentarci u posjeti Hamasu
IslamBosna.ba– Britanski, irski i škotski zakonodavci susreli su se u subotu, 14.marta, s liderom Hamasa Halidom Mišalom na prvom sastanku visoke razine, zahtijevajući od svojih vlada prekid bojkota ove palestinske organizacije u cilju postizanja mira u regionu.
Moramo pregovarati s Hamasom kako bi se postigao napredak ka uspostavljanju mira, jer oni su predstavnici većine Palestinaca, izjavila je Clara Short, predstavnica u britanskom parlamentu i bivši sekretar države za međunarodni razvoj.
Razgovor s Hamasom doprinijet će da stvari krenu na bolje, donoseći nadu da ćemo na kraju postići mir.
Delegaciju osim Shortove, kao člana Doma naroda a predstavnika vladajuće Laburističke partije, su sačinjavali dvoje članova Doma lordova koji su predstavljali liberalne demokrate, irskog EU zakonodavca Chrisa Andrewa i jednog škotskog zakonodavca.
Vjerujemo da trebamo pregovarati s Hamasom, a što više odlažemo bit će više stradanja, izjavio je Andrew.
Predvođen SAD-om, Zapad odbacuje kontakte s Hamasom otkako je grupa pobijedila na izborima 2006. godine i na taj način došla na vlast u Palestini.
Oni uslovljavaju pregovore s Hamasom njegovim priznavanjem Izraela, prihvatanjem potpisanih mirovnih sporazuma i krajem onog što oni opisuju kao „nasilje“ nad Izraelom.
Ali pozivi na dijalog s Hamasom su intenzivirani nakon trosedmičnog izraelskog rata u toku kojeg je ubijeno više od 1.350 ljudi i ranjeno 5.450.
Prošlog mjeseca, grupa bivših međunarodnih mirovnih pregovarača zatražila je od Zapada da ponovi razmisli o prekidanju izolacione politike prema Hamasu, insistirajući da Hamas mora biti uključen u mirovni proces.
Prestavnik Kvarteta zadužen za Bliski Istok, bivši britanski premijer, Tony Blair je također pozvao na uključivanje Hamasa u mirovne pregovore.
Ovaj sastanak se podudario s medijskim izvještavanjem o pismu kojeg su bivši i trenutni zvaničnici poslali predsjedniku Baracku Obami tražeći od njega da pregovara s Hamasom.
Ne vidim nikakav razlog zbog čega se odbijaju razgovori s Hamasom, izjavio je Brent Scowcroft, savjetnik za nacionalnu bezbjednost predsjednika Georga Busha i jedan od potpisnika pisma.
Amerika je proširila međunarodnu kampanju kako bi izolovala Hamas, odbacujući bilo kakve kontakte s grupom, a pružajući oslonac izraelskom kasapljenju u okupiranoj Gazi.
Potpisnici pisma ukljućuju vodećeg ekonomskog savjetnika Paula A. Volckera, bivšeg ambasadora pri UN-u Thomasa Pickeringa, bivšeg predsjednika Svjetske banke Jamesa Wolfensohna i bivšeg republikanskog senatora Chuck Hagela i Nancy Kassebaum Baker.
Oni su zatražili od Obame da razjasni i iznese stavove svoje administracije na koji način će mirovni pregovori biti nastavljeni.
Glavna suština je da se treba izvršiti veliki pritisak na palestinski mirovni proces, rekao je Scowcroft.
Nemojte ga skidati s dnevnog reda vaših planova i reći da morate puno toga uraditi. I SAD moraju da zauzmu svoj stav a ne samo da im „čuvaju leđa, istakao je Scowcroft aludirajući na zaštitnički stav SAD-a prema Izraelu.
Francuska, koja je igrala ulogu u zaustavljanja rata u Gazi je nagovijestila da bi bila spremna da održi pregovore s Hamasom iako Hamas ne prizna Izrael.
Vođe Hamasa su izjavile da nisu spremnei da priznaju Izrael ali bi prihvatili osnivanje palestinske države na okupiranoj zemlji, koju je Izrael okupirao tokom bliskoistočnog rata 1967. godine.
Očekuje se da će se u toku iduće sedmice s Mišalom sastati i parlamentarci Grčke i Italije.
Izvor: Agencije
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba