Bošnjak u Obaminom uredu

0

mensur_obamaKada je Mensur Muhamedagić u februaru 1998. sa roditeljima i sestrom stigao u Čikago iz izbjegličkog centra Postojna u Sloveniji, sigurno ni sanjao nije da će 11 godina poslije raditi u Bijeloj kući u Vašingtonu. Mensur je danas izuzetno uspješan mladić s diplomom Univerziteta Ilinois u Čikagu, i to smjerova ekonomija i političke nauke, i s dvije sedmice radnog iskustva u najmoćnijoj kući na svijetu. 

Ako nije prvi, 24-godišnji Cazinjanin sigurno je jedan od rijetkih Bosanaca koji je ikada bio angažiran u Bijeloj kući. Uposlen je u odjeljenjima “White House Operations” (WHO) i “Office of Management and Administration” (OMA), odnosno u Uredu za menadžment i administraciju.

Predsjednička kampanja

Direktor ovog odjeljenja, dakle moj šef, pomoćnik je predsjednika za menadžment i administraciju. Odjeljenje ima operativnu ulogu i kroz administrativne usluge pruža podršku radu predsjedničkog kabineta i njegovog osoblja. Kao dio osoblja ovog ureda, radim sa još tri saradnika pod nadzorom supervizora, koji ima funkciju specijalnog asistenta predsjednika ovog ureda – kaže Muhamedagić.

Prije nego što je došao u Vašington i pridružio se novoj administraciji, Muhamedagić je radio u sjedištu predsjedničke kampanje Baraka Obame (Barack) u Čikagu. Počeo je u februaru 2008. kao volonter.

Nakon što sam u julu diplomirao, počeo sam raditi na mjestu specijaliste za poravnanja u Odjelu finansija, što je, između ostalog, obuhvatalo i obradu dugova i potraživanja u okviru predsjedničke kampanje, čiji su neto troškovi iznosili skoro 760 miliona dolara – govori Muhamedagić.

Vikende je najčešće koristio za posjete uredima u drugim državama – Indijani, Ajovi i južnom Ilinoisu – kako bi pomagao organizatorima kampanje u registriranju novih birača i njihovom podsticanju na glasanje.

Pri tome sam nerijetko išao od vrata do vrata potencijalnih birača razgovarajući sa njima o problemima koji ih se najviše tiču – prisjeća se Mensur.

Nakon što je kampanja okončana 4. novembra 2008. godine, ponuđeno mu je da se priključi projektu “Obama-Biden Transition Project Inc.” (OBTP), čiji je prvenstveni zadatak bio pripremiti uspostavljanje nove administracije u Vašingtonu.

Tako sam već 10. novembra stigao u Vašington i nastavio raditi za sada već novoizabranog predsjednika Obamu sve do 20. januara, kada je konačno inauguriran u 44. predsjednika Sjedinjenih Američkih Država. Nakon inauguracije, zadržao sam se na ovom projektu do 20. februara radi zaključivanja finansijskih operacija i već narednog dana pridružio se novoj administraciji – kaže Muhamedagić.

Daljnje ambicije

Ovaj uspješni mladi čovjek susreo se nakratko sa predsjednikom Obamom i razgovorao sa njim nekoliko puta.

Bilo je to za vrijeme uobičajenog obraćanja predsjednika osoblju tokom kampanje ili prilikom pravljenja zajedničkih fotografija. Jedan od za mene najupečatljivijih trenutaka dogodio se za vrijeme mog rada u okviru projekta OBTP. Zamijenio sam jednog od članova osoblja i upravljao jednim vozilom u pratnji predsjednika na dijelu od prijelaznog ureda do Vrhovnog suda SAD. Kolona se sastojala od četiri vozila njegovog osoblja, policijske službe i pripadnika obavještajne službe koji su regulirali saobraćaj do svog odredišta. Do Vrhovnog suda stigli smo u sami sumrak popraćeni uzvicima njegovih simpatizera: “Obama, Obama!” Ta će slika zauvijek ostati u mom sjećanju – ističe Mensur. 

Ovaj sjajni mladić i za budućnost ima velike ambicije.

Izuzetno sam ponosan i sretan što imam priliku da radim u institucijama Stejt departmenta na najvišem nivou, odnosno u administraciji koja je stekla epitet historijske. Mada sam trenutno angažiran na ovim poslovima, želim studirati razvoj međunarodnih odnosa i trgovine te steći profesionalno iskustvo i doprinijeti jačanju diplomatskih odnosa među državama i međunarodnim institucijama, kao što su UN, NATO, WTO, IMF…. Riječ je o istom pragmatičnom i multilateralnom pristupu vanjskoj politici SAD koju je zagovarao predsjednik Obama za vrijeme svoje kampanje, dakle, o istom onom pristupu koji me je privukao predsjedničkoj kampanji i podgrijao moju zainteresiranost za rad za vladu – kaže Muhamedagić.

EGIDA Nerijetko sam išao od vrata do vrata potencijalnih birača razgovarajući sa njima o problemima koji ih se najviše tiču

Susret sa Muhamedom Alijem

Dok je radio kampanju u Čikagu Mensur Muhamedagić susreo se i sa bokserskom legendom Muhamedom Alijem (Muhammad).

Muhamed Ali je posjetio kampanju sa svojom porodicom. No, nismo imali šansu da pričamo, jer mu je Parkinsonova bolest uveliko oduzela kontrolu govora – kaže Muhamedagić.

Izvor: Dnevni Avaz

Leave a Reply