SAD ne žele Inzka za novog visokog predstavnika

0

inzkoVašington za novog šefa OHR-a želi “snažniju političku ličnost”, kandidata s jačim diplomatskim i političkim renomeom…

Sjedinjene Države u ovom momentu nisu spremne da podrže Valentina Inzka, austrijskog diplomatu, za visokog predstavnika.

Ojačan angažman

Zbog toga SAD traže da cijeli proces izbora kandidata za novog šefa EUSR/OHR-a bude vraćen na početak i da se pronađe drugo rješenje.

Evropska unija, nakon odlaska Miroslava Lajčaka na mjesto šefa diplomatije Slovačke, za nešto više od mjesec postigla je načelnu saglasnost da Incko bude novi šef OHR-a. Podržali su ga i Moskva i Ankara, članice Vijeća za implementaciju mira (PIC). No, kako sada stvari stoji, to nije kandidat koji zadovoljava uvjete Vašingtona.

SAD, kako nam je rečeno, žele “snažniju političku ličnost”, kandidata s jačim diplomatskim i političkim renomeom, koji bi mogao na terenu ostvariti ojačani međunarodni angažman u BiH.

Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost Javijer Solana, pokrenuo je konsultacije prije tri dana, ali, kako saznajemo, nije dobio pozitivan odgovor iz Vašingtona. Zvanično, iz Solaninog ureda u Briselu kažu da konsultacije “još traju i nemaju postavljen rok”.

Nemamo nikakvih novosti, konsultacije su u toku i ne znamo kada će biti okončane, kažu zvanični izvori iz Vijeća EU.

Sam Solana još u ponedjeljak je izjavio kako očekuje da će konsultacije biti okončane za jedan dan. No, jučerašnje informacije govore da “nije uopće izvjesno” kada će biti obznanjeno ime novog visokog predstavnika. 

Analize u medijima

Stejt department isprva je zatražio 48 sati da razmotri prijedlog EU, a onda jučer javio da želi obnoviti proces izbora novog kandidata. Neke informacije govore i da će podršku za to bez problema dobiti i od Velike Britanije, koja je prihvatila Incka samo kao rezervnu varijantu.

Odluka Vašingtona da zauzme aktivnu ulogu u izboru novog visokog predstavnika i zatraži ne “bilo kakvo” već najbolje rješenje za ključnog međunarodnog predstavnika u BiH u skladu je s najavama o snažnijem angažmanu nove američke administracije s Barackom Obamom i Hilary Clinton na čelu. 

Analize situacije u BiH u američkim medijima već duže govore o mogućoj destabilizaciji, neriješenim problemima i slabosti države. Nova postavka Stejt departmenta, koja tek zauzima pozicije na funkcijama odgovornim za ovaj region i BiH, na osnovu takvih analitičkih procjena donijela je odluku da želi još jednom dobro razmotriti proces izbora novog visokog predstavnika.

Proces tranzicije OHR-a

Neki izvori i u Briselu, kako saznajemo, nisu bili pretjerano zadovoljni time što je kao kandidat EU na koncu isplivao “drugi izbor”, s obzirom na to da je objektivno najjači kandidat, Britanac Emyr Jones Parry, otpao iz “tehničkih razloga”.

Plan EU, tačnije Solane i Olija Rena, bio je da se krene s tranzicijom iz OHR-a u EUSR što prije. U zamjenu za ukidanje bonskih ovlasti bio bi ojačan mandat funkcije specijalnog predstavnika EU. To je podrazumijevalo da onda na tom mjestu bude snažna politička ličnost koja i bez bonskih ovlasti može ostvariti utjecaj. Pitanje je da li je Inzko takvo rješenje – pojasnio je diplomatski izvor iz Brisela. 

Dolazi Jones

Saznaje se da će BiH u ponedjeljak posjetiti Stewart Jones, pomoćnik državnog sekretara SAD zadužen za BiH. Nakon što je Vašington odlučio obustaviti izbor Inzka za visokog predstavnika, Jons će obaviti razgovore s političkim liderima u Sarajevu i Banjoj Luci. 

SAD rade s ostalim članicama PIC-a

Iz Ambasade SAD u Sarajevu jučer je rečeno da SAD rade zajedno s ostalim članicama PIC-a na izboru najadekvatnijeg kandidata za poziciju visokog predstavnika.

S obzirom na to da su razgovori o izboru još u toku, ne bi bilo prikladno da u ovom trenutku komentiramo, kažu iz Pres-službe Ambasade SAD.

Izvor: Dnveni avaz

Leave a Reply