Dogovori, postignuti u Kairu između 12 palestinskih grupacija, su započeli u četvrtak, a dolaze nakon neharmoničnih posljednjih 18 mjeseci između Pojasa Gaze i Zapadne obale. Na konferenciji za novinare, Ahmed Kurej, stariji dužnosnik Fataha, je nakon pregovora rekao da su ovi preokreti nacionalna dužnost i odgovor ka težnjama našeg naroda.
Pet komiteta osnovanih na sastanku će se baviti pitanjima koja će uključivati formiranje ujedinjene vlade, rekonstrukciju institucija, održavanje predsjedničkih i parlamentarnih izbora, usluge sigurnosti i pomirenja.
Momentalno puštanje političkih zatvorenika u Gazi i Zapadnoj obali je također dogovoreno.
‘Neophodno za naciju’
Velid el-Avad, član političkog biroa za komunističku Partiju naroda je izjavio da će komiteti početi sa radom 10. marta, najkasnije do kraja mjeseca.
Grupacije su izjavile da se nadaju kako će ujedinjena vlada uspjeti rekonstruisati Gazu nakon izraelske ofanzive koja je trajala 23 dana, a prestala prošli mjesec.
Egipatski posrednici su rekli kako se nadaju da će se ujedinjenje zaključiti prije samita arapskih zemalja koji će se održati u Kataru u martu.
Međutim, nije bilo jasno kakva vrsta komiteta će se izroditi sa Hamasom, koji upravlja pojasom Gaze, i Fatahom, na Zapadnoj obali, i kako će oni pregovarati sa Izraelom.
‘Pravi uspjeh’
Amir el-Haki, el-Džezirin dopisnik iz Kaira je rekao: Ovo što vidimo danas je pravi uspjeh bez obzira na razlike koje će ostati.
Današnji jdogovor o ovih pet komiteta i da će ovi komiteti donositi odluke zajednički, gdje neće postojati birački sistem…svaka strana će respektovati da je ovo uspjeh.
El-Haki je rekao da je Hamas odbio da se predsjednički i parlamentarni izbori održe 20. januara 2010. godine, iz razloga što ne žele da daju palestinskom predsjedniku Mahmudu Abasu mandate.
Međutim, Hamas se složio o važnosti održavanja izbora do tog datuma.
Oni se približavaju jedni drugima, pronalaze kompromise, kaže on.
Ovi kompromisi su jako bolni za obje strane nakon svih ovih nemira, i to je razlog zašto ove pregovore smatramo uspjehom.
‘Različiti pristupi’
Hamas do sada odbija da zaustavi nasilje protiv Izraela, dok Fatah favoritizira pregovore.
Mervan Bišara, el-Džezirin stariji politički analitičar je izjavio: Ove grupacije razumiju vrlo dobro da za dvije milijarde dolara u donacijama koje će pristići za rekonstrukciju Gaze oni moraju imati nacionalno jedinstvo i vladu koja će prihvatiti i utrošiti taj novac.
Bišara je dodao da je ujedinjena vlada neophodna i Izraelu kako bi mogao otvorito svoje granice, te za bilo kakve legitimne obustave borbi.
Također, postoji i pritisak izvana, arapski pritisak da dobiju stranku s kojom mogu da pregovaraju, popularni palestinski pritisak da dobiju nacionalno ujedinjenu vladu jednom za sva vremena, rekao je Bišara.
Hamas je preuzeo kontrolu nad pojasom Gaze od Fataha u puču koji se desio u junu 2007. godine.
Izvor: el-Džezira
Preuzeto sa: minber.ba