Pregled štampe

0

Snažne podjele među članicama EU Londonski listovi oštro kritikuju odluku vlade da ne objavi detalje sastanka na kojem je svojevremeno odlučeno da se Britanija vojno angažuje u Iraku. Na spoljnopolitičkim stranama pažnju privlači i moguće uključivanje Turske kao posrednika u ublažavanju napetosti između Sjedinjenih Država i Irana, kao i nagađanja da bi Sjeverna Koreja uskoro mogla da izvrši test rakete dugog dometa, što bi dodatno povećalo napetost u regionu. Ekonomski problemi, međutim, i dalje zasjenjuju političke teme.

Ekonomska kriza i proširenje EU

Guardian piše da globalna finansijska kriza sve više raspršuje nade o daljem širenju Evropske unije na istok.

Ako Unija ima neki odgovor na finansijski požar u istočnoj Evropi, drži ga za sebe.

No, što duže zemlje članice budu okolišale, to će biti veći rizik da čitav kontinent zahvati ogroman plamen i da se nanese trajna šteta ključnoj evropskoj težnji, a to je postizanje šire i dublje unije.

Sastanak evropskih šefova diplomatije u Briselu ukazao je na sve ono što u Uniji ne valja.

Umjesto da se pozabave ogromnim neotplaćenim dugovima Mađarske, drastičnom padu proizvodnje u Poljskoj, raspadu koalicija u baltičkim zemljama i uličnim protestima u Ukrajini, ministri su, kako navodi list, traćili vreme raspravljajući o sporu između Slovenije i Hrvatske oko prava na ribolov.

Političke posljedice nepreduzimanja akcije na ekonomskom planu biće brojne.

Jedna od njih je definitivno odbacivanje planova za širenje na istok kojima je već ionako nanesena velika šteta zastojem u usvajanju Lisabonskog ugovora.

Tokom proteklih nekoliko mjeseci šanse da se približe Uniji smanjene su ne samo za Srbiju, koju u tom procesu koči činjenica da još nije uhapsila haškog bjegunca Ratka Mladića, već i za Crnu Goru i Makedoniju, pa i Tursku.

Istovremeno, napominje Guardian, razotkrivene su sve neurotične i sklerotične evropske podjele – kako ekonomske i političke, tako i institucionalne i lične.

Strah od povećanja nezaposlenosti

Briselski dopisnik Daily Telegrapha izvještava da je proširenje Evropske unije odloženo zbog straha od sve snažnijih protesta protiv priliva stranih radnika.

Njemačka i holandska vlada su blokirale dalje proširenje na istok jer strahuju da bi to moglo da poveća napetosti po pitanju nezaposlenosti u vrijeme ekonomske krize.

Evropski ministri će idućeg mjeseca odlučiti šta će dalje da rade sa zahtjevom Crne Gore za učlanjenje.

Njemačka i Holandija su zabrinute jer smatraju da bi, ako se crnogorski zahtjev uzme u razmatranje, ubrzo zatim mogli  uslijediti zahtjevi Albanije, Bosne i Hercegovine i Srbije.

Jedan neimenovani evropski diplomata, čitamo u Daily Telegraphu, izjavio je da prilično veliki broj članica Unije smatra da dalje proširenje nije samo tehničko već duboko političko pitanje.

Privredna kriza u Rusiji

Financial Times se osvrće na ozbiljnu ekonomsku situaciju u Rusiji, koja je, kako se ispostavilo, gora nego što se do sada pretpostavljalo.

Ruski ministar privrede jučer je, naime, izjavio da se bruto domaći proizvod u januaru u odnosu na isti mjesec prošle godine smanjio za 8,8 odsto.

To je, primjećuje list, mnogo više od onoga što su mnogi očekivali i ukazuje da je ruska privreda izuzetno snažno pogođena kombinacijom globalne kreditne krize i pada cijena te padom vrijednosti rublje za trećinu od prošlog ljeta.

Minstarstvo privrede predviđa da će ove godine bruto domaći proizvod biti dodatno smanjen – za 2,2 odsto, no to je, ocjenjuje jedan ruski finansijski stručnjak, prilično optimistična procjena.

Ako je ovo mrak prije svitanja, onda najnoviji podaci potvrđuju da je Rusija u mraku, dok se zori za sada tek možemo nadati, rekao je taj analitičar za Financial Times.

Moguća posrednička uloga Ankare

Turski premijer Redžep Tajip Erdoan izjavio je za Guardian da su iranske vlasti od njega zatražile da pomogne u rješavanju tridesetogodišnje razmirice sa Vašingtonom, što bi mogao da bude uvod u obnavljanje odnosa između dvije zemlje.

Turski premijer ističe da su Iranci taj zahtjev iznijeli još u vrijeme vladavine George Busha, te da je on poruku proslijedio Bijeloj kući.

Dodao je da bi to pitanje mogao ponovo da pokrene u aprilu na samitu Grupe 20 u Londonu, u nadi da će predsjednik Obama biti spreman da preispita dosadašnji stav američke administracije.

Izvor:BBC

Leave a Reply