Ne pravite novi Guantanamo!

0

y185190746406791625_2Jedna od prvih odluka američkog  predsjednika Baracka Obame od stupanja na dužnost bila je naredba o zatvaranju Guantanama za godinu dana. Uslovi pritvora u tom zatvoru u kojem se nalazi 245 osumnjičenih za terorizam, na udaru su kritika grupa za ljudska prava i UN.

Obama nije, međutim, odlučio šta će uraditi sa zatvorom u američkoj bazi u Afganistanu, Bagramu kojem se nalazi više od 600 zatvorenika.

Kamp u Guantanamu ne može biti prosto prebačen negde drugdje, piše u povjerljivom  dokumentu o evropskoj politici do kojeg je došla agencija Reuters. Ne bi bilo u skladu sa politikom EU o osnovnim pravima da se Guantanamo prosto prebaci drugdje, a da nije riješeno pitanje držanja u pritvoru osumnjičenih za terorizam na neodređeno vrijeme i bez suđenja, piše u tom dokumentu.

U tom povjerljivom dokumentu se navodi da će pomoć EU po pitanju Guantanama, odnosno prihvatanja oslobođenih pritvorenika koji ne mogu da odu u zemlju porijekla iz straha od mučenja, zavisiti od sveukupne antiterorističke politike Washingtona, uključujući garancije da Bagram i ostali zatvori neće postati novi Guantanamo.

O tom dokumentu treba da razgovaraju vlade zemalja članica Evropske unije, dodaje Reuters. Jedan od autora dokumenta, komesar za pravosuđe Žak Baro i predstavnik predsjedavajuće EU, češki ministar unutrašnjih poslova Ivan Langer posjetiće sredinom marta Washington.

Evropska unija želi da produbi transatlantske veze oštećene ratom u Iraku 2003, ali su evropske zemlje podijeljene po pitanju preuzimanja pritvorenika iz Guantanama. Neke od njih poput Španije i Portugala izrazile su spremnost da prime te ljude, dok ostale kao Holandija nisu na to spremne.

U dokumentu o evropskoj politici piše da SAD treba i da preuzmu neke od zatvorenika iz Guantanama. Odgovornost za zatvaranje Guantanama je prije svega na SAD. To znači da SAD treba da prihvate pritvorenike koji mogu da budu oslobođeni, a ne mogu da se vrate u svoju domovinu i žele da žive u SAD, ističe se u tom dokumentu.

Navodi se da prihvatanje bivših zatvorenika Guantanama zavisi od svake zemlje pojedinačno u EU, ali se ukazuje da će biti potrebna koordinacija s obzirom na činjenicu da je kretanje unutar Unije slobodno. Bivši pritvorenici koje bi mogla EU da prihvati, jesu oni protiv kojih nema optužbi, koji mogu da budu oslobođeni, koji ne mogu da se vrate u zemlju porijekla i oni koji žele da budu prebačeni u Evropu, zaključuje se u izvještaju o evropskoj politici.

Izvor:enovine

Leave a Reply