Popisom će milion i pol državljana BiH biti izbrisano
Ono što je ključno, jeste da BiH mora otvoriti posebne razgovore sa EU o temi popisa stanovništva kako bi se izborila za specifičnu poziciju koja joj se nesumnjivo i mora priznati obzirom na blisku prošlost: evropske zemlje nisu bile u ratu od 1945. godine, a BiH, kao zemlja koja je nedavno okončala teški rat – važećim propozicijama za prijem u EU – postala bi ponovo žrtva rata, i to drugi put. Je li to evropski put?
Svi oni koji se van BiH nalaze više od godinu dana, neće biti uzeti u obzir prilikom najavljenog popisa stanovništva. Prema propozicijama EK, Eurostata i UN-a, skoro milion i pol državljana BiH koji su zbog rata morali napustiti zemlju – biće praktično izbrisano popisom stanovništva koji se planira za 2011. godinu. Kao što je poznato, RS je još tokom prošle godine insistirala na popisu stanovništva, a Prudskim sporazumom taj je zahtjev iz RS-a konačno i ispunjen. Namik Alimajstorović iz Glavnog odbora Saveza dijaspore BiH kaže da je odredba prema kojoj oni koji su više od godinu van BiH neće činiti aktivno stanovništvio gumica koja će izbrisati počinjeni genocid i etničko čišćenje. On pojašnjava da EU ima svoja jasna pravila jer njene zemlje nedavno nisu pretprpjele rat, ali da su za BiH te odredbe pogubne i antievropske.
Oleg Milišić, glasnogovornik OHR-a nije mogao dati izjavu jer su mu potrebne konsultacije, kako nam je rekao u nedjelju, a u ponedljak Milišić se nije javljao na pozive iz naše redakcije.
Prema preporukama Eurostata, Ujedinjenih naroda i EK, u popis stanovništva ulaze samo oni koji su prisutni u posljednjih godinu dana- oni koji su odsutni više od godinu dana trebali bi se popisati u onoj zemlji gdje se nalaze., rekao nam je Zdenko Milinović, direktor zavoda za statistiku BiH. On je u izjavi za Biznis.ba rekao da je Vijeće Ministara formiralo interresornu grupu koja će pripremiti zakon, ali i da zakon mora poštovati metodologiju i standarde EU, odnosno Eurostata i EK.
Mi donosimo zakon, mi popisujemo, Evropska komisija ima metodologiju i mi moramo poštivati tu metodologiju, rekao je Milinović. On je priznao da svi oni koji nisu u BiH više od godinu dana neće prema popisu moći činiti aktivno stanovništvo ove zemlje, a upravo je aktivno stanovništvo ključna odredba i mjerilo svih sljedečih proporcija nakon popisa.
Ono što je ključno, jeste da BiH mora otvoriti posebne razgovore sa EU o temi popisa stanovništva kako bi se izborila za specifičnu poziciju koja joj se nesumnjivo i mora priznati obzirom na blisku prošlost: evropske zemlje nisu bile u ratu od 1945. godine, a BiH, kao zemlja koja je nedavno okončala teški rat – važećim propozicijama za prijem u EU – postala bi ponovo žrtva rata, i to drugi put.
Jasno je da npr. Holandija, Njemačke ili Italija – ne mogu imati iste propozicije u pogledu EUSTAT-a kao države poput BiH. Ali, to neko iz BiH mora otvotiriti kao važnu temu u predpristupnom periodu, saopštiti i jasno reći – EU mora uvažiti specifičnosti BiH koje su nametnute posljednjim ratom, u suprotnom, tretman prema BiH kao prema bilo kojoj drugoj članici EU – prijeti da ozbiljno uzdrma procese u BiH i ovu zemlju udalji od evropskog puta. Konačno, EU je dužna Bosni i i Hercegovini bar to – razumjeti rat koji je odnijeo stotine hiljada života i milione ostavio bez doma.
Izvor: Biznis.ba