Kukuruzom protiv globalnog zagrijavanja
Sjetvom kukuruza i pšenice s većim koeficijentom reflektiranja svjetlosti (albedo) značajno bi se usporilo globalno zagrijavanje, tvrde biolozi sa Univerziteta u Bristolu, koji su nedavno predstavili projekt koji se ‘razlikuje od svih dosadašnjih’.
Podsjećajući na ranije predložene projekte za borbu s globalnim zagrijavanjem – od montiranja gigantskih ogledala za odbijanje sunčeve svjetlosti, do bojanja svih krovova na svijetu u bijelo, oni tvrde da svi imaju zajedničku manu – za njihovu su realizaciju potrebna velika financijska sredstva, prenosi stranica NewsGuide.
Naučnici bristolskog univeziteta ukazuju da je puno jeftinije ponuditi farmerima da jednu vrstu pšenice i kukuruza zamijene drugom, pa čak ih i stimulirati kreditima za kupovinu drugog sjemenskog materijala.
Krediti se i tako odobravaju, samo što farmeri sami biraju sjeme. Osim toga, nužna su samo sredstva za uzgoj nekoliko novih sorti kultura sa još većim ‘albedom’.
Koristeći podatke kao što su snimke iz svemira, naučnici su proračunali da će površine za sjetvu u Sjevernoj Americi, Evropi, te zapadnom dijelu Rusije, biti dovoljne da se prosječna godišnja temperatura Zemlje za godinu dana smanji za 0,1 posto Celzijevih stepeni.
U posljednjih sto godina prosječna temperatura je porasla za 0,7 stupnjeva, što je već rezultiralo katastrofalnim procesima topljenja vječnog leda na Arktiku, te nestankom brojnih morskih i riječnih vrsta.
Primjenom navedenog projekta u pojedinim regijama, temperatura bi u ljetnom periodu mogla smanjiti i za jedan Celzijev stupanj.
Izvor: TotalPortal