Ekonomija: Obamin paket došao kasno?

0

Nobama_imagePošto je američki predsjednik Barack Obama u Denveru potpisao paket za stimulisanje američke ekonomije težak 787 milijardi dolara, pitanje je nije li on došao prekasno da iz ponora izvuče ne samo američku ekonomiju i finansijski sistem nego i svjetsko?

Historijska prekretnica

Obama je ovaj paket nazvao historijskom prekretnicom koja bi iz temelja trebala preokrenuti strukturu američke ekonomije i način njenog funkcionisanja. Poticaji ekonomiji i javni radovi, kaže on, trebali bi stvoriti više od tri i po miliona radnih mjesta i ozdraviti srednju klasu dajući joj porezne olakšice, bolje i dostupnije obrazovanje i zdravstvenu zaštitu.

Obama odobrio 17.000 dodatnih vojnika za Afganistan

No, američke, a onda i svjetske burze nisu reagirale pozitivno na Obamin potpis. Industrijski indeks Dow Jones pao je 3,8 posto i potonuo gotovo na isti nivo na kojem je bio u prvom velikom padu u jesen prošle godine, a burzovni indeks Nasdaq pao je 4,2 posto.

Zbog najava velikog restrukturisanja američke autoindustrije, što uključuje desetke hiljada otkaza i odustajanje od proizvodnje nekih marki automobila, strmoglavile su se dionice General Motorsa. Krajnje je zabrinjavajuće da su padale i dionice Bank of America i American Expressa, a upravo ovo drugo moglo bi biti najava velikog sloma kartičarskog poslovanja koje je samo u Sjedinjenim Državama, u poslovanju s građanima, stvorilo dug od nekoliko stotina milijardi dolara. Analitičari i investitori tvrde da nisu sigurni kako je Obamin paket dovoljno velik da američku ekonomiju usmjeri u dobrom pravcu, a kamoli da obrne globalne trendove.

Brz i strmoglav pad

Domino efekt preletio je preko Tihog okeana brzinom svjetlosti – značajan je pad zabilježen na azijskim burzama, a japanski ministar financija, pritisnut najgorom krizom u posljednjih 35 godina, najavio je ostavku. Podaci koji se iz dana u dan gomilaju od početka ove godine govore u prilog tezi da azijska ekonomija nije imuna na globalnu recesiju kao što se to mislilo još prošle jeseni.

Današnji Washington Post na naslovnici je objavio članak kojemu je glavna teza da svijet vrlo brzo i strmoglavo tone u krizu na koju nema odgovora, niti je vidljiv zamašnjak koji bi mogao sve ovo prekinuti i pokrenuti oporavak.

Stoji također da su investitori krajnje oprezni i da svoj novac (razumljivo) ne ulažu u ekonomiju, već u zlato.

Također se navodi da su velika tržišta u nastajanju, poput Kine, koja su mjesecima smatrana ključem globalnog oporavka, u međuvremenu počela tonuti.

Obama je najavio da je ovaj paket tek prvi dio velikog plana za izlazak iz krize. Drugi je korak sanacija bankarskog sistema. No, tu bi stvari mogle biti komplikovane zato što na globalnom nivou nema plana kako ozdraviti finansijski sistem.

Izvor: vecernji.hr

Leave a Reply