Dodik: Dogovoru sa jednim bošnjačkim liderom (Tihićem) se protivi drugi ili treći
Poblem u tome što se dogovorio s jednim jakim bošnjačkim političarem, ali da drugi ili treći taj dogovor ne poštuje (Silajdžić i Lagumdžija), nego mu se protivi…
Premijer Republike Srpske Milorad Dodik smatra da bi sljedeći visoki predstavnik u BiH trebao biti posvećen tome da jača evropsku perspektivu.
Mi ćemo pomoći u približavanju EU, ali naše nadležnosti moraju da se poštuju, rekao je nakon ceremonije otvaranja Predstavništva RS u Briselu, u razgovoru s novinarima.
Dodik je dodao da za njega nema govora o razgradnji Dejtonskog sporazuma, i izrazio nezadovoljstvo time što se ne poštuje ono što je smatrao dogovorenim.
On ne vidi zašto bi se ponovo dogovarao status Brčkog, kada je taj status bio dogovoren, a isto se odnosi i na pitanje imovine.
Sad se opet javljaju ideje da se to mijenja, rekao je premijer RS.
Prema njegovim riječima, to ugrožava tempo reformi koje vode prema Evropi, a koje je on spreman da provodi, uz uslov očuvanja RS.
Navodeći da reforme zavise i od dogovora u zemlji, on je rekao da je problem u tome što se dogovorio s jednim jakim bošnjačkim političarem, ali da drugi ili treći taj dogovor ne poštuje (Silajdžić i Lagumdžija), nego mu se protivi.
Dodik je izrazio zanimanje i za federalni model Belgije i naveo da bi to, po njemu, mogao biti put razmišljanja o uređenju BiH.
Premijer RS je rekao da se nije susreo s visokim predstavnikom EU za bezbjednost Havierom Solanom, jer on nije sletio u Brisel, nego je iz Moskve nastavio put za Washington.
Prema izvorima, Dodik je u Briselu ostvario druge važne, privredne kontakte, o kojima u ovoj fazi nije želio javno da govori.
Izvor: Svevijesti.ba/Srna