Da li će Izrael nakon tri sedmice neprekidnog krvoždernog rata u Gazi, za razliku od rata u Libanu, izaći kao «pobjednik», još se ne zna. Zahvaljujući profesionalnom upravljanju odnosima s javnošću, izraelska vlada je u propagandnom ratu toliko uspješna da gledaoci ARD-a (njemačkog TV kanala) nisu ni saznali zašto je Anne Will već pozvane goste otkazala i umjesto planirane diskusije na temu «Izrael/Palestina», vođena je diskusija na temu «Samoubistvo». S tim se nije mislilo na «samoubistvo» novinara i moderatora…

"Pred kućnim pragom – Anne bi, ali ne smije?", objavio je «Das Palaestina-Portal» nekoliko dana prije planiranog emitovanja. Fanovi Anne Will nisu trebali saznati da je Palestinka, kršćanka i znanstvenica Sumaya Farhat Naser, inače upraviteljica Centra za žene u istočnom Jerusalemu, ali i dugogodišnja članica organizacije «Bat Shalom» koja se zalaže za mir, u svom pismu Njemačko-palestinskom udruženju žena napisala: Dragi prijatelji, doći ću na tri dana u Njemačku i učestvovati u emisiji Anne Will. Tema je «Palestina/Izrael». Sagovornici su gosp. Joschka Fischer, Avi Primor i Daniel Barenboim. Molim vas da zabilježite: nedelja, 11. januar 2009, ARD u 21:45.

Opet otkazani

Sumaya Farhat Naser, zatim bivši njemački ministar za vanjske poslova, prijašnji izraelski ambasador u Njemačkoj, i pijanist i dirigent argentinsko-izraelskog porijekla koji je čak za svoja zalaganja za uspostavljanje mira između Izraela i Palestine dobio i internacionalno priznanje, svi oni su bili pozvani da budu gosti emisije, a zatim otkazani. Zašto je to uradila Anne Will, inače vrlo samosvjesna moderatorica, do zaključenja redakcije ovog NRhZ izdanja nije htjela ni otkriti, a ni demantovati. Umjesto toga se javio profesor na Univerzitetu za političke nauke, rođeni Iranac, Mohsen Massarrat, na internet stranici «Arbeiterfotografie»: Zar duga ruka izraelske ambasade doseže i do ARD emisije Anne Will?

Njemački državni rezoni

altSuosnivač «Koalicije za život i mir», saznao je iz sigurnih izvora da je: Emisiju otkazalo rukovodstvo ARD-a. Ne može se ništa drugo prihvatiti nego da je izraelska vlada bila ta koja se izborila za ukidanje emisije. Znači, o novom izraelskom ratu se na važnijim njemačkim kanalima ne smije slobodno i kritički diskutirati. Dotle se došlo s njemačkom demokratijom! Njemačko shvaćanje Izraela je očigledno i cenzura štampe, što znači selektivno isključivanje jednog od najvažnijih demokratskih principa. To doseže dotle da bi trebalo da se svi, kojima je demokratija u srcu i za koje su demokratski principi nezamjenivi, dignu na «pobunu». Nadam se da u ovoj zemlji ima još dovoljno ljudi koji nisu spremni na to da zatvore oči pred ovim napadom na demokratiju.

Mohssen Masssarratova  pretpostavka «da je to bila izraelska vlada», potvrđuju i istraživanja internet blogera, Jens Berger, koji vodi stranicu «Der Spiegelfechter». U članku s naslovom «Izraelski propagandni rat» od 8. Januara (objavljen i na IslamBosni, s prijevodom na bosanski), stoji:

«Izraelske ambasade i pro-izraelska udruženja su diljem svijeta upleteni u propagandni rat kako bi u svijesti svjetske javnosti stekli što bolji položaj. Novinari koji izvještavaju o Izraelu bombarduju se informacijama koje im šalju ove ambasade i privatne organizacije.
Trebate broj telefona policijske stanice u Berdžebi kako bi ste dobili informacije o gađanju s Kassam bombama? Evo, tu je! Trebate nekog s kim želite napraviti intervju? Samo pitajte, mi ćemo vam pomoći! Ko želi doći do informacija iz ratnog područja a ne pomaći se iz svog toplog ureda, dobit će ih. Ali, samo s izraelske strane.»

Prekretnica na ZDF-u

Slično se desilo i nakon obustave humanitarne pomoći za izgladnjelo stanovništvo Gaze, nakon što su Izraelci pogodili UN-ov kamion. Po prvim i tačnim izvještajima ARD-a (Tagesschau) i ZDF-a (heute-journal) 10.januara, prilikom napada su ranjena dvojica UN-ovih saradnika. Dan kasnije, izvještaj ZDF-a je glasio: „Po navodima Izraela, Hamasovi snajperisti pucali na transport pomoći.“  ARD se suzdržao od sopstvene cenzure.
Očito je e-mail bivšeg ARD urednika Volkera Bräutigama, napisanog 9.januara, završio u kanti. Kao svom prijatelju, kopiju tog maila je poslao i meni. U svakom slučaju, Bräutigam sve do zaključenja redakcije nije dobio odgovor na svoj e-mail i zbog toga mi je dopustio da iz njega navedem par citata, ali je i naglasio da su izvještaji ARD-a u odnosu na one sa ZDF-a manje loši, «ali ne i uopćeno drugačiji i bolji». U pismu koje je adresirano na ZDF rukovodstvo, između ostalog, piše:

Pitanja bivšeg ARD-ovog urednika

Jutrošnji izvještaj UN-a: Od početka izraelskog vojnog napada 27. decembra pa do 8.januara, ubijeno je 758 Palestinaca, od toga 42% su žene (60) i djeca (257)….na izraelskoj strani: 9 mrtvih, od toga 3 vojnika, koji su poginuli u međusobnoj pucnjavi. I na osnovu činjenice da je ubijeno 257 djece, ZDF se u svojim vijestima (Mittagsmagazin, 9.1., heute-journal 8.1.) još uvijek usuđuje klepetati o Hamasovoj sili, koju Izraelci moraju da slome?

Ne obazirući se na jasno pravno stanje (kršenje ljudskih prava, nepoštivanje bilo koje usvojene UN rezolucije, kršenje ratnih i općenito ljudskih prava, itd…) i iz toga nastalih presudbi značajnih međunarodnih posmatrača, 1,6 miliona Palestinaca je već godinama zatvoreno na površini veličine pola Hamburga, ne smiju na sopstvenoj obali napraviti luku i već dvije sedmice ih sistematski bombarduje izraelska vojska i s mora i s kopna –vojska  koja je na Bliskom istoku apsolutno najjača, napada ih teškom artiljerijom i tenkovima, dok istovremeno napada i konvoje humanitarne pomoći, a dotok vode i struje se stalno prekida, a  vaši urednici se ne stide da koriste ovakve formulacije?

…Ali, razumljivo je: U ZDF-u vladaju nehumanost i stavovi koje većina vas zastupa, vlada odricanje vlastitog kritičkog istraživanja i mišljenje i kolikogod se dopisnici na licu mjesta potrudili makar da između redova ponešto izjave, u vašoj centrali u Mainzu vlada samo još podređena novinarska poslušnost.»
Kolega Ulrich Tilgner je očito znao o čemu je govorio kada je predao svoju dužnost specijalnog dopisnika ZDF-a za Bliski i Srednji istok, da bi radije radio za švicarku TV. Volker Bräutigam: Tako javne televizije kopaju same sebi grob. A to mi je zaista veoma žao.

A Oswalt Kolle?

Imamo još i Oswalta Kollea, koji je u nedelju navečer gostovao u programu Anne Will, umjesto otkazane Sumaye Farhat-Naser. Putem e-maila je dobio pitanje da li on ustvari zna zašto je on gost umjesto palestinskog borca za mir, i kroz pitanje u toku emisije potaknuto je razotkrivanje u javnosti ovakve forme sopstvenog cenzurisanja ARD-a i Anne Will.

I šta se desilo? Ništa! Zbog toga ovaj izvještaj, koji je dostupan i kolegama iz drugih redakcija, kao što su FAZ, ili FR, ili Spiegel, Focus, Koelner Stadt-Anzeiger….kako bi im on mogao poslužiti kao polazna tačka u njihovim daljnjim istraživanjima. Naravno, ukoliko se njihovi izdavači ili šefovi redakcija već odavno nisu navikli na «embedded journalism» – izraz kojeg je izmislila američka vojska u toku iračkog rata, i što je među novinarima postalo ono što su nacisti u drugom svjetskom ratu nazivali «propagandnim odredom».

Mediji poput BBC-a, ili latinoameričkog kanala Telesur, ponašaju se drugačije. «Izrael čini strašno veliki broj krvoločnih djela prema bespomoćnom stanovništvu, koristeći moderno naoružanje. Ja sam šokiran što svjetska javnost ništa ne poduzima kako bi se na to reagovalo odgovarajućim protumjerama», izjavio je Richard Falk, specijalni izvještač o stanju ljudskih prava u okupiranim palestinskim područjima, u BBS World Service od 30.12.2008.

A Telesur izvještava svakodnevno, bez cenzure i veoma opširno, o Gazi, ali i o demonstracijama koje se održavaju širom svijeta protiv ovog rata i demonstracijama u Južnoj Americi o kojima ZDF očigledno ništa ne zna. Ovi su radije skočili da ocrne veliku mirovnu demonstraciju održanu prošlog vikenda u Duisburgu, za koju su tvrdili da ju je pokrenula turska organizacija «Milli Görüs» – organizacija koja je u Nordhein-Westfallenu (NRW) očigledno pod stalnom prismotrom.

Specijalni program na 3sat-u

Dok se Anne Will i Oswalt Kolle zamotavaju u šutnju, od Sumaye Farhat-Naser smo dobili već drugo pismo, u kojem piše:
Zamislite da ja letim sutra nazad u Palestinu i kažem ljudima: TV emisija je otkazana jer tema nije dovoljno važna, te su se kratkoročno odlučilo za drugu temu. S tim je moje putovanje koje je trajalo četiri dana bilo uzaludno. Koja ljutnja i kakvo razočarenje i obeshrabljenje bi tu nastalo, pogotovo u ovom trenutku! Ovaj scenario me proganja i ne da mi da zaspem.

Želim vas obavijestiti da ostajem u Berlinu naredna dva dana. ZDF/3sat će 12.janura u državnoj operi Unter den Linden, od 22:25 prenositi uživo specijalnu emisiju na temu «Rat u Gazi». Tamo se održava koncert orkestra West-Eastern-Divan, kojim diriguje Daniel Barenboim. U pauzi između dva dijela, gosp. Barenboim, još dvije osobe i ja ćemo moći iznijeti svoje mišljenje. Iako će biti vrlo kratko (najviše osam minuta), smatram da je to u redu, Sumaya Farhat-Naser. (PK)

Profesor Mohssen Massarrat je napisao otvoreno protestno pismo šefu redakcije ARD-a Baumannu i voditeljici emisije Anne Will. Do pisma je moguće doći putem mail-a mohmass@uos.de.

Odgovor ZDF-a

U ponedjeljak je Volker Bräutigam dobio odgovor od ZDF-a. Prenosimo mail redakcije koja prati gledanost:

Naša je namjera da aktuelne izvještaje o Izraelu i Palestini, kao i trenutne konflikte, što objektivnije i tačnije objavljujemo. Zbog toga se mora identifikovati  nasilje u zemlji  koje čine obje strane, ali i o posljedicama nasilja se mora kritički diskutirati. Da je ZDF prilikom izvještavanja neovisan pokazuju i naše teme kao što su agresija Hamasa ali i sporna politika Izraela oko naselja u Gazi. Ta neovisnost spriječava jednostrane poglede na stvari koje se dešavaju. Naravno, teško stanje stanovništva Gaze zaslužuje da bude predstavljeno našim gledaocima. Vašu preporuku smo u ovom smislu razumjeli  i tu aktuelnost smo rado saopćili našoj redakciji. Vaše mišljenje zadržavamo kao dio mišljenja i reakcije publike, na program, teme i događaje.

Berliner Zeitung

Berliner Zeitung je u utorak pisao o ovoj promjeni programa Anne Will. Posljednja rečenica članka glasila je: Što se tiče zainteresovanosti publike za temu «Samoubistvo», redakcija programa Anne Will se prilično prešla. Samo 3,46 miliona gledalaca je pratilo ovu diskusiju, što odgovara udjelu na tržištu od 11,3 %. Najniži procenat od početka emitovanja ove emisije.

Napisao: Peter Kleinert
Izvor: nrhz.de
Za IslamBosna.ba s njemačkog prevela: M.S.

By teha5

Leave a Reply