Znamo šta te riječi znače za svakog Bosanca i Hercegovca, pogotovo što je velik broj naših iseljenika upravo iz Srebrenice došao u Australiju. Zbog toga nam je krivo što su svi australski mediji pogrešno izvijestili o prirodi sukoba i niko nije spomenuo pravi razlog zašto je do njega došlo, objašnjava Softić-Telalović.
Ona tvrdi da su srbijanski navijači bilo brojačno nadmoćniji te da su sve vrijeme verbalno vrijeđali naše malobrojne navijače, koji su, zbog rasprodatih karata, meč posmatrali u bašti sportskog kompleksa gdje se održava Otvoreno prvenstvo Australije u tenisu.
Srbijanski navijači svo vrijeme verbalno vrijeđali
Srbijanski navijači su provocirali našu omladinu na sve načine, ali tek nakon povika “Nož, žica, Srebrenica” i oni su odgovorili verbalnim uvredama. Tada je poletjela i prva stolica kojom je jedan srbijanski navijač pogodio u glavu djevojku iz Srebrenice čiji je otac stradao u genocidu, kaže Softić-Telalović.
Sukobi su nastavljeni i izvan sportskog centra, što su također zabilježili mediji. Predstavnici bh. dijaspore u Australiji odmah su reagirali kako bi pokušali ispraviti ružnu sliku o bh. navijačima te su putem tamošnje dvije najveće medijske kuće prenijeli informaciju o razlogu sukoba i šta to znači za građane BiH.
Ovakve uvrede i govor mržnje predstavljaju kršenje australskog zakona. Zato planiramo tužiti srpsku zajednicu i njihove huligane kako se ovo u budućnosti ne bi ponovilo, navodi Softić-Telalović.
Osiguranje moglo spriječiti sukob
Softić-Telalović tvrdi da više od 60 posto osoba koje su osiguravale teniski turnir potječe sa područja bivše Jugoslavije te su odlično razumjeli povike i jedne i druge strane.
Da su htjeli, mogli su spriječiti sukob kad su čuli da verbalne uvrede prelaze granicu tolerancije bilo kog naroda, kaže Softić-Telalović.
Izvor: Dnevni avaz