Siva eminencija Obamine administracije bit će – McCain?

0

mccain

Američki mediji posljednjih dana špekuliraju kako će jedan od glavnih savjetnika Baracka Obame biti nitko drugi do njegov izborni suparnik John McCain.

Takve su se špekulacije intenzivirale nakon članka u New York Timesu koji navodi kako je novi predsjednik neka najvažnija imenovanja svog sigurnosnog kabineta napravio tek nakon što je primio prethodni blagoslov od McCaina. Razgovori između dvojice bivših suparnika se intenzivno vode još od izbora, a Lindsay Graham, republikanski senator iz Južne Karoline, tvrdi da je Obama pri tome čak prihvatio neke od McCainovih argumenata koji se tiču američke politike prema Iraku.

Iako je Rahm Emanuel, načelnik Obaminog stožera, osporio bilo kakav Obamin zaokret u odnosu na Irak, većina komentatora smatra kako su tako dobri odnosi protivnika u izbornoj kampanji bez presedana u američkoj povijesti.

Oni koji prate američku političku scenu drže da je McCainova kampanja bila neuobičajeno mlaka, odnosno da se republikanski kandidat ponekad doimao kao da se želi javnosti ispričati zbog toga što pokušava zaustaviti prvog Afroamerikanca na putu prema Bijeloj kući, odnosno da je sav prljavi posao prepustio svojoj potpredsjedničkoj kandidatkinji Sarah Palin koja je zbog toga na sebe navukla sav bijes Obaminih sljedbenika.

Obama je, pak, McCainu za njegovu ljubaznost uzvratio imenovanjem Janet Napolitano, demokratske guvernerke Arizone, za ministricu domovinske sigurnosti, čime je republikanski senator ostao bez jedinog ozbiljnog protukandidata na izborima 2010. godine.

Novopronađena bliskost Obame i McCaina se tumači i kao Obamino nastojanje da u stvarnost pretvori predizborne parole o prevladavanju ideoloških i drugih podjela koje razdiru američko društvo, ali i prozaičnim političkim računicama.

Obama, naime, drži kako radikalne reforme američkog društva ne može sprovesti a da za njih ne postigne podršku u najširem mogućem dijelu javnosti, uključujući i svoje stranačke, pa i ideološke, suparnike. To uključuje i pružanje ruke republikancima, koji su na jedvite jade uspjeli demokratima uskratiti kvalificiranu većinu u Senatu, te tako došli u poziciju da Obami blokiraju ključne zakone i imenovanja.

Iako bi demokrati takvu blokadu mogli razbiti uz pomoć nekoliko liberalnih republikanskih senatora, McCain je Obami daleko dragocjeniji kao saveznik. Ne samo da će, s obzirom na svoj ugled i reputaciju “slobodnog strijelca”, moći daleko lakše na Obaminu stranu privući republikanske pristaše, nego će se oko njega moći okupljati i konzervativna “Blue Dog” frakcija demokrata. Blok oko McCaina bi Obami dobro došao kao protuteža sve bahatijem ljevičarskom vodstvu Kongresa na čelu s Nancy Pelosi i Harryjem Reidom koje se zbog ideoloških razloga s novoizabranim predsjednikom već sukobilo po pitanju Bushovih poreznih olakšica, odnosno razmjera financijske pomoći posrnuloj američkoj ekonomiji.

 

Izvor: Vijesti.net

Leave a Reply