altKantonalno tužilaštvo u Mostaru zaprimilo je krivičnu prijavu za ratni zločin, koju je protiv bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića, podnijela nevladina organizacija Kroacija libertas i već sutra će je proslijediti Tužilaštvu BiH, potvrdio je glavni katonalni tužilac Nijaz Mehmedbašić.

Prijava će već sutra biti proslijeđena Tužilaštvu BiH, rekao je Mehmedbašić i pojasnio da je sada praksa da se sve nove prijave za ratni zločin proslijede prvo Tužilaštvu BiH. Iz NVO ”Kroacija libertasa” prethodno su saopštili da su krivične prijave za ratni zločin počinjen od 1992. do 1995. godine, osim protiv Silajdžića, podigli i protiv Rasima Delića i Sefera Halilovića, tadašnjih komandanata Armije BiH, te još devet osoba.

U nastojanjima da prijavimo sve ratne zločine nastale tokom nesrećnih previranja od 1992. do 1995. godine došli smo do materijalnih dokaza i iskaza svjedoka o učešću Harisa Silajdžića u osnivanju koncentracionih logora u BiH kroz koje je prošlo na hiljade nebošnjačkih civila i žrtava rata, navodi se u saopštenju ”Kroacija libertasa”. Ova NVO navodi da je Silajdžić, u svojstvu visokog funkcionera u Vladi tadašnje Republike BiH, prema svjedočenju i dokazima Ethema Žilića, upravnika koncentracionog logora “Musala” u Konjicu, potpisao naredbu o osnivanju koncentracionih logora za nebošnjake.

Prema “Kroacija libertasa”, Armija BiH odvodila je isključivo nebošnjačke civile sa namjerom da budu radna snaga, predmet zlostavljanja i eventualne razmjene, ili su im služili kao živi štit u njihovim namjerama da zadrže ili osvoje neko područje.

Zna se za postojanje najmanje 200 koncentracionih logora za nebošnjačke civile na području BiH u dijelu pod kontrolom Armije BiH, od čega ih je oko 50 bilo na području Hercegovine u kojima su držani civili suprotno pravilima Ženevske konvencije i zahtjevima Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK) da se oni raspuste, navodi se u saopštenju.

Izvor: Srna

By teha5

Leave a Reply