Izrael zbog korištenja tunela u Gazi prijeti napadima!

0

tunelIzrael je zaprijetio obnavljanjem napada na Gazu ukoliko Hamas nastavi koristiti tunele između Gaze i Egipta.

Tuneli na granici između Pojasa Gaze i Egipta su mnogo postojaniji nego što se misli. Nalaze se na dubini od oko 15 metara i dugi su stotinama metara. Neki su i obloženi drvetom.
Nebrojene izraelske bombe nisu bile dovoljne da bi ih srušile. Ovim ilegalnim tunelima dobavljaju se životne namirnice za Gazu, ali i stoka ili pak motocikli i naravno – oružje.

Ne postoji alternativa. Oni ne otvaraju granice. To je razlog zašto ljudi rade ovdje u tunelu, objašnjava jedan od stanovnika Rafaha razloge zbog koji je nastavio raditi na iskopavanju tunela.

Stanovnici Rafaha navode da se posao kroz tunel neprekidno odvijao i tokom trosedmičnog rata u Gazi. Štaviše jedna grupa njemačkih doktora, koja je željela pružiti neophodnu pomoć stanovništvu, puzala je kroz tunel da bi došla do Gaze.

Glasnogovornik izraelske Vlade Mark Regev nije iznenađen aktuelnim razvojem situacije na granici između Gaze i Egipta:
Mi nismo imali iluzija kada je riječ o Hamasu. Mi nemamo dogovore sa Hamasom. Od prvog dana je bilo jasno da bi Hamas mogao podkopavati primirje. Sa druge strane takođe je jasno: SAD, Evropa i vlade arapskih zemalja su se obavezale da će spriječiti ponovno naoružavanje Hamasa iz Irana.

Izraelska ministrica vanjskih poslova Cipi Livni reagovala je manje diplomatski na vijesti iz pojasa Gaze.

Ako Hamas bude ponovo koristio tunele za krijumčarenje oružja Izrael zadržava pravo na to da uvijek upotrijebi vojna sredstva protiv toga, kazala je Livni. Izraelska vojska je na kraju borbenih dejstava saopštila da je uništeno 150 tunela. Upravo tuneli predstavljaju glavnu prepreku za diplomatsko rješenje konflikta u Gazi. Drugu prepreku predstavlja sukob između palestinski organizacija Fataha i Hamasa. Čini se da je razdor između njih trenutno veći nego ikad. Prema informacijama Fataha borci Hamasa tokom rata nisu ubijali samo izraelske vojnike, već i borce Fataha u Gazi.

Istovremeno je politički šef Hamasa koji boravi u Damaskusu, Khaled Mashaal, pozvao Palestince na ujedinjenje. Međutim, uslov je, kako je rekao, da palestinske autonomne vlasti na čelu sa Fatahom okončaju svoju saradnju sa izraelskom vojskom na Zapadnoj obali. Zapad, smatra Mashaal, ubuduće treba prihvatiti Hamas kao legitimnog predstavnika Palestinaca u Gazi.

Vrijeme je da se stupi u kontaku sa Hamasom koji je dobio legitimitet na izborima, Hamasom koji služi ovom narodu i koji je pobijedio u ratu sa najjačom vojskom u regionu. Mashaal smatra da je Hamas u ratu u Gazi očigledno pobijedio Izrael, te da će ta pobjeda prokrčiti put za oslobađanje Jeruzalema i drugih palestinskih područja.

Izvor: DW

Leave a Reply