Među tim imenima su i Francetić, Budak, Vokić, Lorković.
Mostar tako danas ima ulice Jure Francetića, Mile Budaka, Vokića i Lorkovića te brojne druge nazvane po ideolozima fašizma iz Drugog svjetskog rata. Iako su mnogo puta pokretane inicijative da se ukinu ovakvi, u najmanju ruku neprimjereni nazivi ulica, do toga do danas nije došlo. U gradu koji teži da postane jedinstven te da siđe s brojnih crnih listi na kojima se našao tokom ratnih i poratnih godina pojedine ulice još uvijek nose imena fašista iz II Svjetskog rata. Tako na primer ime Jure Francetića zapovjednika zloglasne Crne legije i ustaškog povjerenika za Bosnu kojeg je na tu funkciju lično imenovao Ante Pavelić još uvijek stoji na tabli jedne od mostarskih ulica. Isti slučaj je i s ulicama Mile Budaka, Ante Vokića i Mladena Lorkovića visokih funkcionera nacističke vladavine iz vremena NDH.
Zijad Mušić, poslanik u Federalnom parlamentiu i nekadašnji predsjednik mostarske Jedinstvene organizacije boraca Grada Mostara ističe kako je sramota da postoje ovakvi nazivi ulica.
Hrvatska preimenovala sve ulice
Pod vladavinom Franje Tuđmana Mile Budak je rehabilitovan. Mnogi hrvatski gradovi, uključujući i Split, su imali ulice nazvane po njemu, a Hrvatska radiotelevizija je emitovala dramatizaciju Budakovljevog prikaza povlačenja srpske vojske 1915-1916. kroz Albaniju. Zvanično objašnjenje je bilo da bi Budaka trebalo posmatrati kao važnu književnu ličnost, odvojeno od njegove kontroverzne uloge u Drugom svjetskom ratu. Ovo je izazvalo reakciju u ljevičarskoj manjini u Hrvatskoj, najviše ljudi okupljenih oko Feral Tribune, koji je pokrenuo dugogodišnju kampanju da se promeni ime ulicama koje nose ime Mileta Budaka.
Godine 2003. vlada Ive Sanadera je odlučila da se konačno pozabavi ovim problemom koji je rezultovao preimenjavanjem svih ulica koje su nosile njegovo ime. Godine 2004. Sanaderova Vlada je uklonila ploču koja je podsećala na Budakovljevo rođenje na Svetom Roku, u pokušaju da prikaže kako se njegova vlada udaljava od kontroverzne Tuđmanove vlade.
Sramotno je što do danas vlasti Mostara nisu učinile ništa da ove ulice koje nose fašistička imena nisu uklonjene. Smatram da ne smije biti nikakvih uslovljavanja za nazive ovih ulica i da već trebali biti ukinuti, kaže Mušić.
Mijenjanje naziva ulica, trgova i javnih ustanova nadležnost je Gradskog vijeća. Međutim, i više od tri mjeseca nakon izbora Grad Mostar nema izabranog novog predsjednika Gradskog vijeća kao ni gradonačelnika. Murat Ćorić je bivši predsjednik Gradskog vijeća Mostara koji je nekoliko puta najavljivao da će se učiniti konkretni potezi na uklanjanju fašističkih naziva ulica i ustanova u gradu Mostaru. Međutim, u četverogodišnjem mandatu Gradskog vijeća koji je istekao nije se učinilo ništa u tom pravcu.
Ne mogu govoriti o dinamici kada će doći do određenih promjena, kaže gospodin Ćorić i dodaje kako se nada da će novi saziv Gradskog vijeća napraviti analizu imena ulica i trgova u Gradu Mostaru te predlagati postepene mjere i rješenja tog problema.
I građani Mostara koje smo anketirali kažu da im smeta što ulice njihovog grada nose imena fašističkih ideologa.
Smeta mi što ulice nose takve nazive. Trebale bi biti jedinstvene kaže jedna mostarka, dok druga dodaje Pošto je sve nakaradno i to je!.
S obzirom da se većina važnijih odluka u gradu ne donosi uz dogovor, te da se nerijetko desi i pozivanje na vitalne nacionalne interese, postoji bojazan da će se pojedinci na funkcijama teško odreći sadašnjih imena ulica.
Važnost ukidanja fašističkih simbola i naziva prepoznale su i nevladine organizacije u BiH koje su od vlasti zatražile zakon o zabrani djelovanja svih fašističkih organizacija, isticanje ovih obilježja pa čak i ukidanje političkih partija čiji programi sadrže ovakva razmišljanja.
Izvor: DW