– Sukob u Somaliji bit će riješen. Pozivamo našu braću u oružanom sukobu da nam se pridruže u izgradnji mira – rekao je Ahmed u parlamentu. – Mi ćemo upravljati pošteno i pravedno i vratit ćemo somalskom narodu njegova prava – kazao je.
Analitičari smatraju da Ahmed ima realne izglede da ponovno ujedini Somalce s obzirom na njegove islamističke korijene, potporu parlamenta i njegovu prihvatljivost Zapadu. Međutim, pomirba 10 milijuna ljudi i zaustavljanje 18-godišnjeg krvoprolića jako je teška zadaća.
Izbori nisu mogli biti održani u Somaliji zbog napeta stanja
Novi somalski predsjednik bio je na čelu Unije islamskih sudova, pokreta koji je vladao Mogadišuom i većim dijelom južne Somalije 2006., prije vojne intervencije etiopskih snaga.
Ahmed je položio predsjedničku prisegu u subotu ujutro u hotelu u Džibutiju pošto ga je parlament izabrao za predsjednika. Izbori nisu mogli biti održani u Somaliji zbog napeta stanja.
Unatoč povlačenju etiopskih vojnika u početku prošle sedmice i mirovnog procesa uz posredništvo UN-a, kojemu je cilj pomirba vlasti i oporbe, pobunjenici iz skupine Al-Šahab i dalje se bore za vlast.
Ta je skupina odbacila izbore u Džibutiju kao nevažne. Njezini su pripadnici ovaj tjedan zauzeli bivše sjedište parlamenta u Baidoi, što znači da vlada nadzire samo neke dijelove Mogadišua uz pomoć mirovnjaka Afričke unije.
Izvor: javno.com