To bi se moglo desiti zato što je jednu od najozbiljnijih ponuda za istraživanje nafte u Federaciji BiH dala američka kompanija Transglobal Petroleum, koja već nudi i izgradnju rafinerije vrijedne oko 600 miliona KM, te da je ruska kompanija Njeftegazinkor već kupila Rafineriju Bosanski Brod.
Preuzimanje NIS-a
Može se desiti da imamo u razmaku od 200 metara s jedne strane entitetske linije Amerikance, a s druge Ruse. Pošto smo mi zemlja apsurda, takva mogućnost uopće nije nerealna – kaže u izjavi za Dnevni avaz Džemail Vlahovljak, prvi čovjek Energoinvesta.
Inače, o bosanskoj nafti se sve ozbiljnije govori, ne samo u našoj zemlji, već i u regiji. Posljednjih nekoliko dana time su se bavili i srbijanski mediji, prenoseći procjene, ranije objavljene u našem listu, da BiH raspolaže sa oko 50 miliona tona ili 335 miliona barela sirove nafte.
U svemu je zanimljivo da se ne spominje da je Energoinvest već raspisao javni poziv za FBiH na koji se javilo pet vrlo referentnih svjetskih kompanija, te da se, nakon rješavanja zakonskih nejasnoća, očekuje i raspisivanje međunarodnog tendera.
Umjesto toga, mediji u Srbiji posebno ističu stav pomoćnika ministra rudarstva i geologije u Vladi RS, Branislava Adamovića, da entitetske vlade mogu donijeti rješenja o koncesijama za istraživanja i korištenje nafte i plina.
Izvor: Dnevni avaz