"Predstavnici slovenačke države su bili više puta upozoreni da je ambasadorica djelovala veoma pristrano", rekao je Bećirović u razgovoru za mariborski dnevnik "Večer".

Direktor IFIMES-a je, pored ostalog, naveo da je slovenačkom predsjedniku Danilu Tirku tokom posjete Sarajevu dekan Filozofskog fakulteta Srebren Dizdar rekao da "Slovenija preko ambasadorice vodi pristranu politiku prema Republici Srpskoj".

Slovenački predsjednik je krajem prošle nedjelje na prijedlog Vlade opozvao ambasadoricu Natašu Vodušek, koja je nekoliko sati prije njegovog dolaska u zvaničnu posjetu Sarajevu bila učesnik saobraćajne nesreće u kojoj je teško stradao vozač drugog automobila.

Ministar inostranih poslova Samuel Žbogar je na konferenciji za novinare nakon predsjednikovog opoziva Vodušek, međutim, rekao da je "ambasadorica Nataša Vodušek u Sarajevu bila uspješna i aktivna u sve tri etničke zajednice, što se odražava i u razmjeni između država".

"Istovremeno smo ocijenili da su se, nakon njene oktobarske automobilske nesreće okolnosti toliko promijenile da bi joj sprječavale daljnje uspješno djelovanje", rekao je tada Žbogar.

Nakon automobilske nesreće u Sarajevu je došlo do javnog otpora protiv djelovanja slovenačke ambasadorice, koji su predvodili i novinari jedne od sarajevskih radio-stanica.

U razgovoru za "Večer" Bećirović je kazao da je "Vodušek jednostrano podržavala politiku predsjednika vlade Republike Srpske Milorada Dodika, što su potvrdili brojni susreti s njim", kao i da je "u junu Milorad Dodik posjetio Janeza Janšu tada predsjedavajućeg Savjeta Evropske unije (EU)".

Bećirović je to, pored ostalog, ocijenio kao najveću grešku slovenačkog predsjedavanja obzirom da je "predsjedavajući EU primio predsjednika regionalne i problematične vlade čija je partija Stranka nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) od februara ove godine pod sankcijama SAD od kojih ne dobija nikakvu pomoć".

Dodika je tada primio i predsjednik Socijalnih demokrata i sadašnji premijer Borut Pahor.

Izvor: ONASA

By teha5

Leave a Reply