Četnici su pod rukom UN-a ubijali Bošnjake

0

Kada sam snimio "Rezoluciju 819", postao sam Bosanac…
Film o genocidu u Srebrenici "Rezolucija 819", istaknutog italijanskog reditelja Đakoma Batijata (Giacomo Battiato), a koji je u utorak premijerno vidjela i bh. publika, oživio je našu bolnu prošlost.

Priča o činjenicama

Istinita priča o francuskom istražitelju Žan-Reneu Ruezu (Jean-Rene Ruez), koji za potrebe Haškog tribunala istražuje nestanak 8.000 muškaraca i dječaka, nosi naziv prema rezoluciji koja je trebala Srebrenici osigurati sigurnost i zaštitu.

– To je taj apsurd koji smo željeli prikazati. Ujedinjeni narodi bili su ovdje, a nisu ništa uradili! Nisu bili pasivni samo Holanđani, koji se najviše krive, nego i oni iznad njih, čelnici UN-a u Njujorku, koji su se tog ljeta kupali i sunčali dok se ovdje dešavao genocid. U filmu ima jedna simbolična scena u kojoj četnici sa plavim kacigama i tenkovima UN-a ubijaju Bošnjake. Očigledna je poruka filma, a to je da su četnici pod rukom UN-a ubijali Bošnjake – kazao je Batijato za "Dnevni avaz".

Kada mu je francuski producent Žorž Kampana (Georges Campanna) predložio saradnju na filmu o genocidu u Srebrenici, Batijato kaže kako je znao samo neke općenite stvari. Počeo je istraživati i gledati dokumentarne filmove te pronašao dva razloga zbog kojih se upustio u projekt.

– Iako ima veoma dobrih dokumentaraca o Srebrenici koji govore o historiji i daju precizne informacije, oni ipak pričaju o činjenicama. Film, ipak, govori o emocijama ljudi. Osjetio sam da je patnja koju je prouzrokovao rat u Bosni toliko impresivna da se mora prenijeti što većem broju ljudi. Nakon projekcija u Francuskoj i Italiji ljudi su mi prilazili i pitali da li je to istina, da li se baš tako dogodilo. Mediji su opet počeli pisati o BiH i govoriti o Srebrenici, jer film ima snagu da emocionalno dotakne ljude. Drugi važan razlog je što sam htio podsjetiti kako je međunarodna zajednica bila pasivna i dozvolila da se ovo dogodi – naglašava Batijato.

Dodirnuti savjest

On objašnjava da nije bilo nimalo lako snimiti ovakav film, ali je ipak lakše nekome ko nije Bosanac i ko ne zna previše.

– U trenutku kada sam snimio "Rezoluciju 819", ja sam postao Bosanac. Sada, kada sam ovdje, želim saznati više i predstaviti svijetu patnju ovog naroda. Iako film nema moć da nametne ništa, nego samo da dodirne savjest, vjerujem da će potaknuti ljude na razmišljanje i možda malo pogurati dostizanje pravde – ističe Batijato.

Prikazati ga majkama

– Susreo sam se s nekoliko srebreničkih majki koje su gledale film. Bile su veoma potresene i plakale su. Iako mi je teško da ga one gledaju, ipak mislim da su zadovoljne što film postoji. Treba ga prikazati svim majkama na svijetu, a posebno srpskim majkama kako bi shvatile šta se dešavalo – kaže Batijato.

Izvor: Avaz  

 

Leave a Reply