Traži se način da se Alžirska grupa ne vrati u BiH

0

Bosna i Hercegovina nema nikakav plan za povratak "alžirske grupe" kao odgovor na nedavnu presudu Federalnog suda u Vašingtonu, prema kojoj petorica – Hadž Boudela, Mohamed Nechle, Lakhdar Boumedine, Mustafa Ait Idir i Saber Lahmar – od ukupno šest članova ove grupe trebaju biti oslobođena iz zloglasnog zatvora Gvantanamo, potvrđeno je "Dnevnom avazu" u državnoj vladi.

 Status stranaca

Kako nam je rečeno, bh. vlasti nemaju u planu donositi bilo kakve mjere za njihov povratak, već se takvo šta očekuje od vlasti SAD, kojima je ova šestorka predata prije skoro sedam godina. U tom slučaju, jasno je samo da će se BiH trebati izjasniti o tome prihvata li ovu petoricu Alžiraca natrag.

No, upravo zbog tog odgovora nije provedena ni mapa puta o povratku ovih Alžiraca koju su prije dvije godine sačinili ministri sigurnosti, pravde te ljudskih prava i izbjeglica Tarik Sadović, Bariša Čolak i Safet Halilović. Bh. vlasti već godinama tragaju za modusom po kojem bi pomogli "alžirskoj grupi" da bude oslobođena iz Gvantanama, ali da se nakon oslobađanja ne vrati u BiH.

Za tim sistemom traga se i danas. Ali, ako se bude slijedila praksa ranijih oslobađanja iz Gvantanama, petoricu Alžiraca američke vlasti će vratiti u Sarajevo, odakle su i deportovani.

No, trojici iz te grupe je u procesu revizije oduzeto državljanstvo BiH. Ipak, to ne znači da je zbog toga njih nemoguće iz Gvantanama vratiti u Sarajevo, s tim što će se umjesto u statusu državljana BiH, s kojim su deportovani, vratiti u statusu stranaca.

 Pravo na azil

Taj njihov status, također, neće značiti i da će ih bh. vlasti moći odmah deportovati iz BiH. Tri Alžirca imat će pravo da zatraže legalizaciju svog boravka u BiH ako ovdje imaju porodicu, firmu… Osim zahtjeva za odobravanje boravka, imat će pravo da zatraže i azil. Ali, od dana kada bi došli u BiH, pa sve do okončanja ovog postupka, bili bi smješteni u Imigracionom centru.

Diskreciono pravo svake zemlje je da odluči hoće li nekom strancu odobriti boravak ili ne. Konkretno u slučaju Alžiraca, tvrde naši sagovornici, potoji puni konsenzus da im se ne odobri legalizacija boravka u našoj zemlji.

Još se čeka informacija iz SAD

U Američkoj ambasadi u Sarajevu jučer nam je potvrđeno da vlada SAD još razmatra odluku Federalnog suda u Vašingtonu. U Vijeću ministara očekuju da će uskoro posredstvom Američke ambasade Ministarstvu vanjskih poslova BiH biti dostavljena informacija o ovom slučaju, kao i upute o daljnjem djelovanju.

Dnevni avaz

Leave a Reply