Zašto je moj otac u zatvoru ?
Enes, u svom četvrtom pismu Blairu, jednom za svaku godinu, piše:
“Vaša djeca provode božićne praznike s vama, ali ja i moja braća i sestre smo provodili Bajrame sami, bez našeg oca već tri godine,” napisao je dječak. “Niko ne zna kako se moj život promijenio nakon što je moj babo otet iz mog života samo zato što nije imao britanski pasoš”, napisalo je dijete od deset godina.
“Zašto je moj otac u zatvoru? Zašto je on daleko u tom mjestu Guantanamo Bay,” pitao je desetogodisnji dječak u srceparajućem pismu britanskom premijeru Tony Blair u Četvrtak, januara 11.
“Niko ne zna šta znači četiri godine bez oca”, rekao je Enes koji je išao do Blaira, do broja 10 Downing Street sa svojim devet godina starim bratom Muhammedom tražeći informacije o svom ocu, javila Agencija France-Presse (AFP).
“Niko ne zna kako se moj život promijenio nakon što je moj babo otet iz mog života samo zato što nije imao britanski pasoš”, napisalo je dijete od deset godina.
Otac, Džemil, bio je uhapšen s prijateljima na poslovnom putu do Gambija u 2002. pod sumnjom da je povezan sa terorističkom grupom.
On je predan američkim sigurnosnim službenicima i prebačen je zatim u notorni zatočenički logor u Kubi.
Djetetovo pismo Blairu je dio svjetskog protesta na petu godišnjicu od kada je Guantanamo otvoren dana Januara 11, 2002.
Washington još drži na stotine zatočenika u zatočeničkom objektu, koji su uglavnom uhapšeni u Afganistanu nakon svrgnuća Talibana nakon 9 /11. Samo deset od njih su bili optuženi.
Guantanamove zgrade su sakrivene iza mnogobrojnih redova sa 12 stopa dugim žičanim ogradama prekrivenim zelenim ceradama i prekrivenim zbijenim spiralama od bodljikave žice.
Stari drveni i noviji čelični nadzorni tornjevi nadgledaju perimetar.
Srceparajuće
Enes, u svom četvrtom pismu Blairu, jednom za svaku godinu, za četiri godine koliko je njegov otac zatočen, upitao je premijera, da li ga je stvarno briga za sudbinu njegovog oca.
“Vaša djeca provode božićne praznike s vama, ali ja i moja braća i sestre smo provodili Bajrame sami, bez našeg oca već tri godine,” napisao je dječak.
“Šta mislite o tome? Nadam se da će te mi odgovoriti ovaj put.”
Džemil, Jordanac, i njegov prijatelj, Bisher al-Rawi, Iračanin, nisu britanski državljani, ali imaju pravo da žive u Velikoj Britaniji.
On je jedan od osam britanskih stanovniika za koje se vjeruje da se drže u Guantanamu.
Svi britanski građani su oslobođeni iz pritvornog centra do septembra 2004., ali London insistira da nema snage da intervenira u ime stranih državljana, čak i ako su dugo bio stanovnici u Velikoj Britaniji.
“Šta je sa 350 ljudi koji su još uvijek tamo?” pitao je Asif Iqbal, Britanac iz Pakistana, koji je pušten iz pritvornog kampa prije dvije godine nakon što je bio zatvoren otprilike tri godine.
“Vjerujemo da su nevini dok se ne dokaže da su krivi”, rekao je 25-godina-star čovjek koji je smatrao da je SAD “svetionik nade” a sada smatra da je “gori od bilo koje komunističke zemlje.”
Iqbal je jedan od stotina poznanika i aktivista koji su otputovali na Kubu s nadom da će imati barem jedan brz pogled na voljenu osobu koja je zatvorena u zloglasnom kampu.
“Ja sam vrlo uzbuđena biti tako blizu moga sina”, rekla je Zohra Zewawi, sva u suzama, dok stoji pored spomenika na revoluciju u kubanskom gradu Guantanamo.
“Moja velika želja je da ga oslobode, i da ga vidim i da ga zagrlim, i za sve druge da budu oslobođeni.”
Dan sramote
Grupe za ljudska prava su izjavile da je praksa SAD-a u Guantanamo Bay-u oslabila ljudska prava i pravila ljudskih prava diljem svijeta.
“Januar 11., 2007., je nacionalni dan stida,” saopštila je britanska „ Zaustavite rat koalicija».
“Guantanamo je došao do toga da označava praznoću vlade SAD-a i obećanja da poštiva ljudsko dostojanstvo, pravilo prava će počivati u srcu svojih odgovornosti za napade od 9/11,” složila se je Irene Khan, glavna sekretarica Amnesty International.
“Mučenje, ponižavanje, diskriminacija, zaobilaženje u sudovima i nebriga za obaveze ugovora, s gotovom nekažnjivosti, sve su sada među unešenim u dnevnik Guantanama.”
Londonska grupa za ljudska prava, koja je planirala globalne prosvjede da bi se obilježila godišnjica u mnogim zemljama svijeta, pozvala je na zatvaranje notornog SAD-ovog zatočeničkog logora.
“Vlada Sjedinjenih Država mora završiti ovu lakrdiju od pravde”, rekla je Khan.
“Svakim danom okrutnost ovog režima pritvora na neodređeno samo više i više raste.”
Amnesty insistira da je Guantanamo postao “simbol zlostavljanja i predstavlja sustav pritvoru koje je izdaja za najbolje američke vrijednosti i potkopava međunarodne standarde.”
Medjunarodna grupa za ljudska prava jednom je to usporedila sa zatvorima Sovjetskog zatočeničkog centra za notorne torture političkih zatvorenika i osumnjičenika.
(Islamonline)
Prevodilački tim: www.minber.ba