V. Britanija koristi smrtonosno oružje u Afganistanu
Britanija je u Afganistanu koristila i nastaviti će da koristi jedno od najbrutalnijih oružja na svijetu, koje stvara talas pritiska koji onda isisava zrak iz žrtava, reže njihove unutrašnje organe a zatim zgniječi tijela, objavio je Sunday Times u nedelju, 22. juna. MoD je priznao da koristi termobarično naoružanje, takođe poznato pod imenom vakuum bomba, i to u nekoliko navrata, uključujući akcije protiv kompleksa u pećinama.
Britanija je u Afganistanu koristila i nastaviti će da koristi jedno od najbrutalnijih oružja na svijetu, koje stvara talas pritiska koji onda isisava zrak iz žrtava, reže njihove unutrašnje organe a zatim zgniječi tijela, objavio je Sunday Times u nedelju, 22. juna.
"Svjesni smo osporavajućih aspekata upotrebe ovog naoružanja, ali ono se rijetko koristi i kada se koristi to je pod strogim uslovima, gdje se smatra odgovarajućim od strane komandanta na terenu," potvrdilo je Ministarstvo odbrane (MoD).
Ministarstvo je odlučilo da opremi britanske helikoptere u Afganistanu sa Hellfire AGM-114N raketama na početku 2008., nakon žalbi od strane pilota zbog neuspjeha normalnog naoružanja u borbi protiv talibana.
MoD je priznao da koristi termobarično naoružanje, takođe poznato pod imenom vakuum bomba, i to u nekoliko navrata, uključujući akcije protiv kompleksa u pećinama.
Oni su odlučili nastaviti koristiti oružje kako bi se koristilo iz mašina kojima ne upravlja ljudska snaga, izjavio je njihov glasnogovornik.
Projektili koji se navode laserom imaju eksplozivno punjenje od fluorovog aluminijskog praha koji okružuje mali naboj.
Kada projektil pogodi cilj, naboj onda raspršuje aluminijski prah širom zgrade koja je bila metom.
Tada se oblak pali, i uzrokuje masivnu seknundarnu eksploziju koja rastura svaki zatvoreni prostor.
Eksplozija onda stvara vakuum koji uvlači zrak i otpad nazad, i stvara pritisak od 430 libri po kvadratnoj stopi.
Goreći oblak od aluminijskog praha često znači smrt od gušenja i prije nego pritisak krene sa cijepanjem organa.
Termobarična oružja su bila prvobitno testirana od strane Sovjetskog Saveza u Afganistanu 1980-tih godina i od strane ruskih snaga protiv čečenskih civila u toku 1990-tih.
Prema The Sunday Times, američki Apači piloti su koristili termobarično naoružanje u Iraku.
Licemjerje
Borci za ljudska prava su osudili upotrebu ovog oružja i pozvali su na njegovu zabranu u svijetu.
Grupa koja je bazirana u New York-u opisala je to kao veoma surovo, te da je ta eksplozija takva da je nemoguće za civile da se spase od nje.
Međutim, britanska vlada je odlučila da ide mimo etičkih normi na način tajnog redefinisanja istih.
"Mi više ne prihvatamo izraz termobarični (za AGM-114N), jer nema međunarodno dogovorene definicije," izjavio je glasnogovornik MoD –a.
"Mi to nazivamo unaprijeđeno eksplozivno oružje."
Britanska vojna policija je optužila vladu zbog vladine tajne odluke da upotrijebi ovo smrtonosno oružje.
"Ovo je zapanjujuće da je MoD dodao ovo naoružanje u britanski arsenal u najvećoj tajnosti," rekao je Nick Harvey, glasnogovornik Liberalne Demokratske stranke.
"Parlament se nikada nije usaglasio sa njihovom upotrebom," rekao je on, optužujući vladu za licemjerje.
"(Premijer) Gordon Brown je pokazivao visoki stepen moralne svijesti kada je Britanija podržala zabranu cluster naoružanja, ali izostavljajući rupu kod ovih oružja, i time ostavljajući drugi utisak o njihovom pravom stavu."
(Islamonline)
Prevodilački tim: www.minber.ba