Milan i Sredoje Lukić su, prema optužnici, zatvorili 70 žena, djece i staraca u kuću u Pionirskoj ulici i spalili ih.
U Haškom tribunalu se nastavlja suđenje Milanu i Sredoju Lukiću, optuženima za ubistva, mučenja i istrebljivanje Bošnjaka u Višegradu. O potresnim ubistvima na mostu na Drini, svjedočila je jedna Višegrađanka.
Svjedokinja VG-133 radila je u Domu zdravlja u Višegradu sve dok događaji u proljeće 1992., čiji je glavni akter bio optuženi Milan Lukić, nisu pokazali da ni njoj, ni njenoj porodici, niti drugim Bošnjacima nema opstanka u rodnom gradu. Šesnaest godina kasnije, u Haškom tribunalu govorila je o zbivanjima u junu 1992. koja su ih prinudila na odlazak bez povratka.
"Taj 10. juni ne mogu nikad zaboraviti, jer su tada pobijene moje komšije, među njima i jedan dječak, po imenu Nezir Selak, koji je tek završio srednju školu. I dan danas u mislima nekad vidim tog dječaka na mostu, njegove gestikulacije dok Milanu Lukiću nešto objašnjava – to se vidjelo sa balkona, to smo gledali. Ne mogu zaboraviti scenu kad je Nezir Selak skočio u Drinu prije nego što je Milan Lukić počeo pucati."
"Kada se dogodilo to ubojstvo na mostu?" upitao je zastupnik tužbe. «Moglo je biti između pola sedam i sedam popodne," odgovorila je svjedokinja.
Kada se smrkavalo?
Na to je branilac Milana Lukića, Jason Alarid, u nastojanju da dovede u pitanje vjerodostojnost njenog iskaza, postavio ovakvo pitanje: "Kada se smrkavalo u Višegradu početkom juna 1992.?" "Iskreno rečeno, u to vrijeme nam nije padalo na pamet da gledamo gdje je sunce. Najmanje smo u sunce gledali. Mi smo samo gledali u podrume, gospodine, gdje ćemo se skloniti i sakriti", odgovorila je svjedokinja.
Sredoje Lukić je zajedno sa Milanom zatvorio 70 žena, djeca i staraca u jednu kuću i spalio ih.
Samo četiri dana poslije ubistva na čuvenom mostu o kojem je Andrić pisao u knjizi "Na Drini ćuprija", Milan i Sredoje Lukić su, prema optužnici, zatvorili 70 žena, djece i staraca u kuću u Pionirskoj ulici i spalili ih. "Mi smo to čuli 15. juna ujutro. Nije se puno raspravljalo o tome, već su ljudi išli jedni do drugih i saopštavali šta se desilo. Jedni druge smo upozoravali da bi trebalo što prije napustiti grad. Mi smo se svi nadali da će to proći, da će to stati. Međutim, poslije tog događaja smo odlučili da i mi napustimo grad," rekla je svjedokinja.
Optužnica o zločinima u Višegradu jedna od najstrašnijih priča o etničkom čišćenju u ratu u Bosni i Hercegovini. Više od 13 000 stanovnika tog grada i okoline otjerano je iz svojih domova ili ubijeno. "Gledano statistički, gore je bilo samo u Srebrenici," rekao je tužilac Dermot Grum (Groome) na početku suđenja Milanu i Sredoju Lukiću u julu ove godine.
Izvor: Deutsche Welle