Najjači intelektualci svijeta su Muslimani
IslamBosna.ba – Foreign Policy, nagrađivani magazin globalne politike, i britanski magazin Prospect su proveli globalnu javnu anketu da bi pronašli svjetske top intelektualce i mislioce koji oblikuju današnje vrijeme svoji idejama.
U proteklih 4 sedmice je preko 50 000 ljudi glasalo za 100 intelektualaca sa liste.
Turčin Fethullah Gülen je zauzeo prvo mjesto na listi. On je čovjek koji je u zadnje tri godine redovno zauzimao drugo mjesto na listi magazina.
“Islamski učenjak sa globalnom mrežom miliona sljedbenika, Gülen je i slavljen i psovan u domovini, Turskoj”, navodi Foreign Policy u uvodu o njemu.
“Članovima Gülenovog pokreta, on je inspirirajući lider koji promovira život vođen umjerenim islamskim principima. Njegovim protivnicima on predstavlja prijetnju turskom sekularnom poretku.”
Istaknuti učenjak Jusuf Kardawi je izabran za trećega na listi intelektualaca.
Egipatski mladi televizijski daija Amr Halid je šesti na listi.
Prvih deset Muslimana na listi nisu svi učenjaci
Plemeniti Muhammed Yunus, bangladeški ekonomista koji je pionir mikrofinansijske industrije, je izabran za drugog na listi vodećih intelektualaca.
“Prije više od 30 godina, Yunus je posudio ukupno 27 dolara desetinama siromašnih poduzetnika u njegovoj domovini Bangladešu. To je bio početak života posvećenog borbi protiv siromaštva putem mikrofinancija”, navodi Foreign Policy.
Sa ekonomije na književnost: turski novelist Orhan Pamuk je zauzeo ćetvrto mjesto na listi.
Pakistanski političar i aktivista za ljudska prava, Aitzaz Ahsan, je na petom mjestu.
Iranski filozof Abdolkarim Soroush i poznati švajcarski učenjak Tariq Ramadan su zauzeli 7. i 8. mjesto. Ugandski antropolog Mahmood Mamdani je na devetom mjestu. Još jedan muslimanski aktivista (aktivistkinja) za ljudska prava je dopunila spisak od prvih deset. Radi se o prvoj iranskoj sudinici Shirin Ebadi.
“Nacionalistkinja koja ne vidi nikakvu inkompatibilnost između Islama i demokratije, Ebadi je postala prvi iranski građanin koji je dobio Nobelovu Nagradu za Mir, 2003. godine.”
Preuzeto sa IslamOnline