Ko Bošnjacima podvaljuje gej okupljanje u ramazanu?
Dr. Enes Ljevaković, profesor na Fakultetu islamskih nauka, jedan je od onih koji ovu manifestaciju smatraju provokacijom.
– Organizacija ovog festivala u ramazanu je neprimjerena i provokativna. Niko nije protiv osjećanja i orijentacije pojedinaca, ali čemu javno ispoljavanje i promoviranje takvih ideja, koje su strane svim religijama. Neka se zatvore u prostorije i rade šta hoće – ustvrdio je Ljevaković.
U Sarajevu će od 24. do 28. septembra, u organizaciji Udruženja Q za promociju i zaštitu kulture i ljudskih prava queer osoba, biti održan prvi Queer festival. Cilj ove manifestacije, kako pojašnjavaju organizatori, jeste predstavljanje historije i savremene tendencije lezbijskog, gej i queer pokreta u zemljama bivše Jugoslavije.
Tabu teme
Iako će ovaj festival biti održan u vrijeme ramazana, Svetlana Đurković, predsjednica Udruženja, izjavila je za "Dnevni avaz" da njihov cilj nije da nekoga provociraju te da to nije skup homoseksualaca.
– Mi smo proteklu godinu radili na ovom projektu i ne znam da li bih potrošila vrijeme samo da bih nekoga provocirala, naročito što je ramazan, a i među nama ima vjernika i vjernica. Datum festivala utvrdili smo prošle godine u ovo isto vrijeme. To je festival kuture i umjetnosti, kroz čije teme i radove želimo pokazati čime se bavimo. Uostalom, ne možemo organizirati ovakav događaj ako je u Sarajevu filmski festival – kaže Đurković.
Ističe da žele na nenasilan i bezbolan način prikazati stvari koje su tabu te da nema razloga da se o njima ne priča. Naglašava da će se ovaj festival dešavati na nekoliko lokacija, a da je do sada potvrđeno korištenje prostorija CDA i Akademije scenskih umjetnosti te kina "Bosna".
Društvo i građani
No, bh. političari, kao i većina predstavnika vjerskih zajednica u BiH, smatraju da ovakav festival ne bi trebao biti održan u vrijeme ramazana, a pojedini su mišljenja da je homoseksualizam bolest.
Dr. Enes Ljevaković, profesor na Fakultetu islamskih nauka, jedan je od onih koji ovu manifestaciju smatraju provokacijom.
– Organizacija ovog festivala u ramazanu je neprimjerena i provokativna. Niko nije protiv osjećanja i orijentacije pojedinaca, ali čemu javno ispoljavanje i promoviranje takvih ideja, koje su strane svim religijama. Neka se zatvore u prostorije i rade šta hoće – ustvrdio je Ljevaković.
Prema riječima Vanje Jovanovića, episkopa Sarajevske eparhije, vjerske zajednice ne bi se trebale baviti ovim pitanjima, jer stav prema tome trebaju zauzeti društvo i građani. Direktor Vakufske direkcije Nezim Halilović smatra da je sramno ovakav događaj organizirati u ramazanu.
Ivo Tomašević, sekretar Biskupske konferencije u BiH, naglašava da se Katolička crkva uvijek zalagala za slobodu čovjeka. Smatra, međutim, da društvo mora naći načina kako se suočiti s manifestacijama koje organizira mala grupa ljudi što propagiraju ideje koje nisu temeljne vrijednosti.
Autor: A. DEDAJIĆ
Avaz