Otac Dejtonskog sporazuma Richard Holbrooke i nekadašnji visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown napisali su zajednički autorski tekst o situaciji u Bosni i Hercegovini.

Kraj rata

– Prije skoro 13 godina američki lideri su okončali troipogodišnji rat u BiH, potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma. Danas se ova zemlja suočava s istinskom opasnošću od kolapsa. Kao i 1995., potrebno je angažiranje transatlantske zajednice ako ne želimo biti vraćeni u još jednu bosansku krizu.

Premijer bosanskih Srba Milorad Dodik, nekada miljenik međunarodne zajednice, pogotovo Vašingtona, zbog svog suprotstavljanja nacionalističkoj Srpskoj demokratskoj stranci, jednostavno je usvojio njen program rada i djelovanja, rasterećen njenog tereta za počinjeni genocid.

Njegova dugoročna politika je jasna: dovesti svoj srpski entitet – Republiku Srpsku – u poziciju da se otcijepi čim se ukažu takve mogućnosti.

Koristeći slabosti ustavne strukture države, umora i zasićenosti međunarodne zajednice ovim problemom te nesposobnosti EU da ispoštuje vlastite uvjete, on je tokom protekle dvije godine uspio uništiti najveći dio stvarnog progresa ostvarenog u BiH u proteklih 13 godina, uglavnom slabljenjem institucija države i zaustavljanjem ove države na putu evolucije u funkcionalnu državu koja se može priključiti EU.

Dodikove aktivnosti pothranjivali su i poticali Rusija i ruski petrodolari. Osim toga, njegov dugogodišnji rival, predsjedavajući Predsjedništva BiH Haris Silajdžić, vrlo često davao je izjave o potrebi ukidanja dva entiteta od kojih je sastavljena BiH i o potrebi stvaranja nepodijeljene zemlje koja se neće sastojati od federalnih jedinica.

Iako se Dodik uporno zalaže za poštivanje Dejtonskog sporazuma, a Silajdžić govori otvoreno o potrebi njegove revizije, činjenica je da obojica krše osnovni princip ovog sporazuma: federalni sistem u okviru jedne države.

Otrovni odnosi i sukobi između njih dvojice predstavljaju srce sadašnje krize u BiH.

Kao rezultat toga, ponovo su oživjele sumnje i strahovi koji su bili osnova za početak rata 1992., a na zamahu sve više dobivaju negativna, štetna i destruktivna događanja, popraćena ponovim buđenjem bošnjačkog i hrvatskog nacionalizma. I nedavno održani lokalni izbori dali su poticaj nacionalističkim partijama.

Ovakvoj situaciji doprinijela je i spokojnost i zbunjenost međunarodne zajednice. Dok je Bušova administracija praktično okrenula leđa BiH, EU se duboko uplela u događanja u ovoj zemlji; otvaranje vrata za članstvo u EU postalo je ključna poluga i sredstvo pritiska za provođenje reformi, još od 2003. kada su pokrenute aktivnosti na reformi policije.  Međutim, EU nije razvila koherentnu strategiju srazmjernu svojoj umiješanosti u procese te svom potencijalu i odgovornosti.

Što je još gore, proklamiranjem progresa tamo gdje ga nije bilo, EU je oslabila ne samo svoj utjecaj u ovoj zemlji nego i utjecaj Ureda visokog predstavnika (OHR) i međunarodnih vojnih snaga (EUFOR), a i jedni i drugi su pokretači progresa u BiH.

Ne može nikako biti riječi o koincidenciji između slabljenja utjecaja visokog predstavnika i povlačenja američkih vojnih snaga i sve manjeg utjecaja EUFOR-a, koji danas ima tek manje operativne kapacitete u zemlji.

U ovom trenutku, uprkos opasnim signalima, Francuska i Španija stavljaju tačku na angažman EUFOR-a prije kraja ove godine, kako bi barem naizgled dokazali da se ovaj čisto tehnički angažman misije EU može okončati.

Kao i Milorad Dodik, i Rusija oportunistički koristi slabosti EU, jer njeno djelovanje i program aktivnosti jeste izazivanje neprilika za SAD i EU gdje god je to moguće. Još je utjecaj Moskve u BiH blijed u odnosu na utjecaj koji imaju EU i SAD.

EU izdala Lajčaka

Evropska unija, zainteresirana i naklonjena još nedefiniranoj "tranziciji" OHR-a u misiju EU, čini se spremnom da se oslobodi svih svojih vlastitih alata i sredstava, a da još ne zna kakva su joj to sredstva i pomagala potrebna za omogućavanje procesa tranzicije BiH.

Ona je, prije svega, napravila propust ne podržavajući svog predstavnika u ovoj zemlji, sposobnog slovačkog diplomatu Miroslava Lajčaka, i u ključnim momentima je narušila i umanjila njegove ovlasti i nadležnosti.

 Autori: Richard Holbrooke – Paddy Ashdown

By teha5

Leave a Reply