Glas iz egipatskog zatvora (Sally Sami)
Egipatska novinarka i aktivistkinja Sally Sami piše o Muhamedu Eš-Šarkaviju, mladom aktivisti koji je kidnapovan i mučen od strane egipatskih policajaca 25. Maja.
Još jedno kršenje ljudskih prava je izvršio egipatski režim prošlog četvrtka, 25. Maja, 2006., kada je policija odlučila da kidnapuje mladog aktivistu Muhameda Eš-Šarkavija, da ga muči, i seksualno zlostavlja, koristeći savijeni karton da izbjegne ostavljanje tragova.
Eš-Šarkavi, 24-godišnji aktivist, je bio aktivno uključen u politiku od 2005. Student masovnih komunikacija na Otvorenom Univerzitetu, on je oštrouman mladić, pun entuzijazma i energije. Njegova volja je izvor inspiracije za svakoga.
Muhamed Eš-Šarkavi, za vrijeme demonstracija 25. maja, sa parolom “Ja hoću svoja prava”
Prvi put sam sjedila i razgovarala sa Eš-Šarkavijem prije par mjeseci; inače, njegovo prisustvo na demonstracijama se uvijek osjeti. Činio se hrabrim mladićem. Na demonstracijama, on bi uvijek bio u pročelju, pomažući pri pisanju parola i držeći ih visoko, ponosan zbog stvari za koju se bori.
Mada nisam dobro poznavala Eš-Šarkavija, uvijek sam slušala druge aktiviste da govore o njemu pohvalno. Bio je poznat kao spreman za pomoć i iskren. Ono što sam o njemu čula potvrdilo se dok sam ga posmatrala na demonstracijama. Mada je primio više telefonskih prijetnji od državne službe sigurnosti, njegovo prisustvo iz solidarnosti sa svim proreformističkim grupama nije nikada izostajalo.
Najprije je uhapšen 24. aprila ove godine dok je učestvovao u jednoj od demonstracija za podršku proreformističkim sudijama.
Bila sam iznenađena kad sam ga vidjela na demonstracijama od prošlog četvrtka pred Egipatskim novinskim sindikatom. Pušten je na slobodu u utorak, 23. Maja i jasno mu je bilo zabranjeno da učestvuje u bilo kakvim demonstracijama. Bilo je ohrabrujuće vidjeti da ga ovakvo upozorenje nije spriječilo da opet dođe i bori se za ono u što čvrsto vjeruje.
Mada je izgledao zdravo, bilo je nešto sa njegovim očima što me je zbunjivalo. Izgleda da je ‘greškom’ udario glavom od vrata ili zid za vrijeme boravka u zatvoru i od tada se uvijek osjećao pospanim i vid mu je bio zamagljen. U gužvi je Eš-Šarkavi nosio parolu na kojoj je pisalo ‘Ja hoću svoja prava’. Na paroli se takođe tražilo puštanje na slobodu više aktivista i novinara koji su zatvoreni prošlog mjeseca za vrijeme prisustvovanja proreformističkim demonstracijama.
Na demonstracijama od prošlog četvrtka obilježavala se prva godišnjica ‘Crne srijede’, kada su novinarke i aktivistkinje silovane u vrijeme dok su učestvovale u demonstracijama.
Prije nego što smo svi otišli sa demonstracija, El-Sharkavi je spomenuo da su ga pratili dok je išao kao Klubu Sudija; samo nekoliko minuta kasnije su ga kidnapovali.
Nije ni sat prošao nakon toga, kad smo čuli da je još jedan aktivist, Kerim El-Shaer, kidnapovan dok je bio u autu sa svojim trima kolegama. Auto je zaustavljeno, demolirano, i svi koji su bili u njemu su napadnuti. El-Shaer je jedini uhapšen. On je takođe dobio svoj udio u mučenju.
Kasno noću, Džemal Eid, advokat i izvršni direktor Arapske Mreže za Ljudska Prava, zajedno sa drugim advokatima, pronašao ga je u Uredu državnog tužioca u Heliopolisu, Kairo.
On mi je preko telefona rekao da su užasno mučili El-Sherkavija: “Njegovo je tijelo svo izranjavano i modro”.
Prema Eidu, otisci od udaraca cipelama su se nalazile na vratu i prsima. Prisutni advokati su bili uznemiravani i spriječeni da uzmu fotografije Eš-Šarkavija. Tužilac je odbio dozvoliti pružanje prve pomoći obojici aktivista.
Nisam mogla vjerovati svojim ušima. Bojala sam se da će Eš-Šarkaviju slomiti duh. “Ne, ne brini, on je jak!”, rekao je Eid. Ovo su kasnije potvrdili i prijatelji koji su ga posjetili u nedjelju. Međutim, to me nije iznenadilo. Ono što sam čula o Eš-Šarkavi i što sam vlastitim očima vidjela samo potvrđuje da je nesalomiv.
Postoje ozbilje sumnje da su mu rebra polomljena. Prema onima koji su ga vidjeli, on mokri krv od posljedica ekstenzivnog nasilja nad njim. Mnogi aktivisti se boje da bi se zlostavljanjem i nedostatkom ljekarske njege njegovo zdravlje moglo još pogoršati. Svi se bojimo da bi Egipat mogao izgubiti jednog od svojih obećavajućih omladinaca.
Tek je u ponedjeljak Eš-Šarkavi dobio medicinsku pomoć, a u nedjelju prebačen u forenzičko odjeljenje.
Ustrajavanje vlasti na ignorisanju situacije i pravljenje slijepim pred ovakvim jezivim nasiljem je rasrdilo mnoge aktiviste i opoziciju, i grupe za ljudska prava.
Eš-Šarkavi nije bio samo premlaćivan nego i seksualno zlostavljan. Ovo je zločin koji se treba uzeti sa ozbiljnošću, naročito ako znamo da su Eš-Šarkavi i El-Shaer i mnogi drugi aktivisti uhapšeni samo zbog izražavanja svog mišljenja i traženja svojih neotuđivih prava.
Preveo Halil Senusija
Izvor: IslamOnline