Džamije pružaju utjehu Iračanima u Ramazanu

0

Islambosna.ba – Dok Ramazan počinje, džamije pokušavaju da izvuku osmjeh na lice mnogih siromašnih iračkih familija, nudeći im iftare i porcije sa hranom. „ Nikada Irak nije imao toliko muhtadž familija i naša je dužnost da pomognemo našoj braći, posebno u svetom mjesecu koji je sinonim za dobročinstvo, dijeljenje i ljubav“, kaže šejh Othoman Ahmed, vjerski lider u bagdadskom distriktu Mansoru, za Islamonline.

Veliki broj džamija se ponudilo da donira hranu ili novac za iftare koji bi trebali biti organizirani najmanje dva puta sedmično. „ Mi smo već prikupili dosta hrane da je dijelimo onima kojima je potrebna za vrijeme Ramazana. Ali još mnogo hrane je potrebno,“ kaže Ahmed. „Pozivamo svakoga da pomogne ovim familijama zbog toga što mnogi od njih neće imati dovoljno hrane da nahrane svoju djecu za vrijeme perioda posta.“

Iračke sunije počele su postiti 1.septembra, dok su šije počele postiti dan kasnije. „ Cijene povrća i žitarica su apsurdno povećane u Iraku i mi jedva možemo da se prehranimo“, žali se 41-godišnji Abdallah Abdul Qader.

„ Mi još uvijek pokušavamo da dijelimo i pomognemo, ali sa mnogo manjim intenzitetom nego prije. Prije nekoliko godina mi smo bili u mogućnosti da doniramo izvjesne količine hrane koje smo dobijali, ali sada možemo da pomognemo samo za tri dana“, kaže on.

„Ramazan znači dobročinstvo, međutim, kako možeš pomagati nekome ako i ti sam si vrlo blizu da postaneš kao i oni?“

Džamije u Adhamiji i Kadimiji, dva glavna sunijska i šitska dijela Bagdada, organiziraće iftare unutar svojih prostorija. „ Mi ćemo organizirati iftare nakon akšama unutar džamije“, kaže Ibraheem Youssef, jedan od zaposlenih u džamiji „Ebu Hanife“.

„Datule i jogurt će biti ponuđene prije namaza i oni prisutni će moći da se unutra omrse“, dodao je.

„ Naravno, mi bi voljeli da ove iftare održavamo vani, ispred džamije, ali je preopasno i bombaši samoubojice mogu iskoristiti priliku da izvedu svoj sektaški napad“ upozorava Jusuf. „ Sretniji smo nego prošlih godina, jer je nasilje smanjeno, ali ne možemo se na to osloniti i bolje je da garantujemo sigurnost za našu muslimansku braću“

Lokalne humanitarne organizacije su previše preplašene da bi sarađivale sa džamijama. „Naš život bi bio mnogo lakši kada bi mogli podijeliti humanitarnu pšomoć u džamijam“, kaže Mayada Zuhair, humanitarna radnica iz Bagdad. „ Ali ako to uradimo, možemo se dovesti u ozbiljnu opasnost. Ako pomognemo sunijsku džamiju možemo biti napadnuti od strane šitskih militanata i obrnuto“ dodaje ona.

„ Zbog ovog razloga, naše aktivnosti su umanjene i često mi imamo pomoć za podijeliti, ali ne možemo doći do kritičnih mjesta zbog sigurnosnih razloga, ostavljajući stanovništvo da pati.“

 

Afif Sarhan, IOL/ Islambosna

Leave a Reply