Adil Zulfikarpašić je 2003. u Cirihu sačinio testament, po kojem je jedini nasljednik njegove kompletne pokretne i nepokretne imovine Bošnjački institut u Sarajevu. Na jučerašnje ročište nisu došli članovi porodice i nasljednici koji bi eventualno mogli zatražiti da se oporuka ospori, iako je bilo nezvaničnih najava da će se pojaviti.
Na Općinskom sudu u Sarajevu jučer je otvoren testament Adil-bega Zulfikarpašića, osnivača Bošnjačkog instituta u Cirihu i Sarajevu, koji je umro 21. jula ove godine u 87. godini života.
Posljednja volja
Zulfikarpašić je 2003. u Cirihu sačinio testament, po kojem je jedini nasljednik njegove kompletne pokretne i nepokretne imovine Bošnjački institut u Sarajevu. Na jučerašnje ročište nisu došli članovi porodice i nasljednici koji bi eventualno mogli zatražiti da se oporuka ospori, iako je bilo nezvaničnih najava da će se pojaviti.
Otvaranju testamenta jučer je prisustvovao i sarajevski advokat Petrojka Sunarić, zastupnica Zulfikarpašićeve supruge Tatjane, koja je priznala testament i obavezala se da će i nakon njene smrti sva imovina ostati u vlasništvu Instituta.
Zbog zaštite privatnosti stranaka u postupku ročište je bilo zatvoreno za javnost, ali po njegovom okončanju "Dnevni avaz" je detalje saznao od zastupnika Bošnjačkog instituta, poznatog tuzlanskog advokata Bakira Pašića.
– Kao punomoćnik Bošnjačkog instituta, prihvatio sam se nasljeđa. Na ročište nisu došli drugi nasljednici, koji imaju pravo u toku daljnjeg postupka da se pojavljuju, a hoće li ili neće, to ne znam. Međutim, svakom drugom nasljedniku osporavam bilo kakvo pravo, jer je jedina i posljednja volja ostavioca bila da sva njegova imovina pripadne samo Bošnjačkom institutu – kazao nam je advokat Pašić.
Ovjeren u notarijatu
Prema njegovim riječima, svako ko smatra da ima pravo tražiti neki dio Zulfikarpašićeve imovine, to može učiniti. No, potcrtao je kako je "testament vrlo kvalitetno napravljen" i kako se iz njega jasno zaključuje da niko drugi osim Bošnjačkog instituta nema nikakvo pravo na bilo koji dio imovine.
Na testamentu je uz Adil-begov i potpis njegove supruge i još dva neutralna svjedoka. Dokument je ovjeren u notarijatu u Cirihu. Radi se, navodi Pašić, o takozvanom "međunarodnom testamentu", reguliranom u članu 201. Zakona o nasljeđivanju FBiH.
Ostavinska rasprava?
– U postupku će biti utvrđena ostavinska masa i šta nju čini, a Sud će odlučiti hoće li imovinu raspodijeliti prema testamentu ili će, eventualno, donijeti drugačiju odluku. Drugačija odluka je moguća ako neko bude osporavao testament, ali to pravo je manje vjerovatno. Ako bi se to desilo, Sud bi prekinuo ostavinsku raspravu i strane u postupku uputio na parnicu. Međutim, tvrdim da niko nema pravo osporiti ovaj testament, jer je jedini nasljednik Bošnjački institut – kazao je Pašić.
Izvor: Avaz