Ako padne Afganistan, pada i Pakistan
– Ako dopustimo da padne Afganistan, dopustit ćemo da padne Pakistan kojem to nije potrebno. Želim podsjetiti na jednu stvar, a to je da Pakistan ima nuklearnu bombu, rekao je Sarkozy. -Ako dopustimo da padne Afganistan, dopustit ćemo da padne Pakistan kojem to nije potrebno. Želim podsjetiti na jednu stvar, a to je da Pakistan ima nuklearnu bombu, rekao je Sarkozy.
Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy ponovno je u četvrtak branio angažiranje francuske vojske u Afganistanu u ime borbe protiv terorizma argumentom da "ako dopustimo da padne Afganistan, dopustit ćemo da padne i Pakistan".
"Ako dopustimo da padne Afganistan, dopustit ćemo da padne Pakistan kojem to nije potrebno. Želim podsjetiti na jednu stvar, a to je da Pakistan ima nuklearnu bombu", izjavio je Sarkozy u Damasku na pitanje novinara o talibanskim prijetnjama Francuskoj, javio je AFP.
"Naši se vojnici tamo bore protiv terorizma i tako štite nas ovdje. Treba shvatiti da je terorizam svjetski pokret u kojem udjela ima i Afgansitan, čiji teroristi pokušavaju tamo napraviti svoju bazu, a pored njega i Pakistan", kazao je Sarkozy.
U Narodnoj skupštini i Senatu vodit će se 22. septembra rasprava o produženju francuskog vojnog prisustva u Afganistanu.
Talibani, koji su ubili deset francuskih vojnika 18. augusta, obećali su istu sudbinu svim francuskim trupama u Afganistanu, dok se Pariz sprema da pojača svoje vojne snage u toj zemlji.
(FENA)
Amerika bez dozvole imala vojne akcije u Pakistanu
Američke snage u srijedu su izvele akciju unutar Pakistana, potvrdio je visoki američki vojni dužnosnik, što je prva poznata strana kopnena akcija u Pakistanu protiv navodnih utočišta Talibana, izvijestio je Associated Press.
Američki dužnosnik, govoreći pod uvjetom anonimnosti zbog osjetljivosti prekograničnih operacija, kazao je za AP da je akcija izvedena na tlu Pakistana oko 1,5 kilometara od afganistanske granice. Dužnosnik nije iznio nikakve druge pojedinosti.
Pakistansko ministarstvo vanjskih poslova prosvjedovalo je zbog američke akcije u kojoj je ubijeno najmanje 15 osoba, nazivajući je "teškom povredom pakistanskog teritorija", koja može "potkopati same temelje suradnje i podjariti vatru mržnje i nasilja koju se nastoji ugasiti".
Glasnogovornik pakistanske vojske, general Athar Abbas, kazao je da se radi o prvom upadu u Pakistan stranih postrojbi koje su svrgnule talibanski režim u Afganistanu nakon terorističkih napada na SAD 11. rujna 2001.
Citirajući svjedoke i obavještajna izvješća, general Abbas je rekao da su američke snage doletjele s najmanje jednim transportnim helikopterom CH-47 Chinook, napale nekoliko kuća i ubile muškarce koje su zatekle unutra.
Dodao je kako nema dokaza da su ti ljudi bili pobunjenici, niti da su napadači zarobili nekog vođu militanata, napominjući da pakistanska vojska nema izravnog uvida u događaj.
Postoje različita izvješća o ubijenima, prema jednom od njih guverner pokrajine tvrdi da je bilo 20 žrtava, uključujući žene i djecu, dok vojska, obavještajni izvori i stanovnici sela govore o 15 ubijenih.
Glasnogovornik snaga NATO-a u Afganistanu zanijekao je bilo kakvu uključenost u napad.
Javno