alt Zaustaviti deportaciju Abu Hamze

Abu Hamza se u slučaju deportacije, suočava sa ozbiljnim rizikom da postane predmetom torture i lošeg postupanja…

Amnesty International, Helsinški komitet za ljudska prava u BiH i Human Rights Watch danas su pozvale vlasti BiH da ne deportuju u Siriju Imada al Huseina, koji je imao ratni pseudonim Abu Hamza al Suri.

U saopštenju ove organizacije navode da se Al Husein, u slučaju deportacije, suočava sa ozbiljnim rizikom da postane predmetom torture i lošeg postupanja, te da bi odmah trebao biti oslobođen iz imigracionog pritvora u Lukavici, u koji je smješten 6. oktobra.

Vlasti BiH trebalo bi da se  ponašaju  u skladu sa vladavinom zakona. Sve mjere koje se preduzimaju treba da budu  u skladu sa međunarodnim obavezama na čije se poštivanje BiH obavezala, rekla je direktorica Amnesty international za programe u Evropi i srednjoj Aziji Nikol Dakvorf.


Evropski sud za ljudska prava u Strazburu  upozorio je vlasti u BiH da ne deportuju Al Huseina prije nego što ovaj sud razmotri njegovu žalbu.


U saopštenju se navodi da u ovom trenutku ne postoje legitimni osnovi za zadržavanje Al Huseina u pritvoru, te da je malo vjerovatno da postoji rizik bijega zbog njegove porodične situacije.


Postupak deportacije prekinut je zbog njegovog ročišta o azilu ili dozvoli za privremeni boravak.


Pridruženi direktor Odjeljenja Hjuman rajts voč za Evropu i srednju Aziju Ben Vard smatra da bi “nezakoniti postupci deportacije protiv Imad Al Huseina trebali biti prekinuti odmah”.


Za vrijeme rata u BiH, Al Husein je služio u jedinici El – Mudžahid Armije BiH , koja se najvećim dijelom sastojala od dobrovoljaca iz islamskih zemalja. Državljanstvo BiH stekao je na osnovu braka.


NJegova naturalizacija ukinuta je bez saslušanja 2001. godine i od tada on osporava napore da ga isele iz BiH zbog nedefinisanih osnova vezanih za “nacionalnu bezbjednost”.


U saopštenju se ističe da Al Husein nikada nije gonjen za krivična djela, niti formalno optužen za terorističke aktivnosti.


Organizacije podsjećaju da je Ustavni sud BiH, dva dana prije njegovog privođenja, poništio odluku nižeg suda kojom se odbija njegov zahtjev za privremeni boravak ili azil.


Ustavni sud je vratio predmet Sudu BiH i naložio da se odredi da li bi iseljavanje Al Huseina iz zemlje povrijedilo njegova porodična prava prema Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima.


U  saopštenju se navodi da je posljednjih godina BiH pod pritiskom SAD – a i država Evropske unije da oduzme državljanstva i protjera Arape pod pretpostavkom da predstavljaju potencijalnu terorističku prijetnju.


Organizacije podsjećaju da su vlasti BiH 2001. godine privele šest Alžiraca koje su, bez obzira na nalog Vrhovnog suda FBiH da ih oslobode, predale vlastima SAD. Oni su prebačeni u američku pritvorsku jedinicu Gvantanamo na Kubi.


Alžirska šestorka je kasnije oslobođena svih optužbi BiH za loše postupanje, a Dom za ljudska prava BiH je odlučio da njihova deportacija predstavlja kršenje Evropske konvencije o ljudskim pravima.

Epizoda o Alžirskoj šestorci bila je jasan primjer šta se dogodi kada međunarodna zajednica pošalje poruku BiH da se ljudska prava i vladavina zakona, u ime nacionalne bezbjednosti, stave po strani, izjavio je predsjednik Helsinškog komiteta za ljudska prava u BiH Srđan Dizdarević i naglasio da “takvu grešku ne treba sada ponoviti”


Izvor: Avaz/Srna

By teha5

Leave a Reply