SAD ponovo pokreću promjenu Ustava BiH
Predstavnici SAD u BiH pokrenuli su prve neformalne konsultacije sa bh. političkim snagama o ponovnom otvaranju razgovora o ustavnim promjenama. Trenutna situacija
Prve konsultacije koje je naš izvor ocijenio kao "ispitivanje terena" tiču se početnih stavova političkih snaga u vezi ustavne reforme.
Zvaničnici Ambasade SAD već su obavili razgovore sa nekoliko političara Stranke demokratske akcije, kojima su potvrdili da će slične razgovore obaviti i s drugim partijama. Iako je našem listu rečeno iz Ambasade SAD da "zvanično nema takvih aktivnosti", početak neformalnih razgovora jasno signalizira da SAD žele ponovo pokrenuti proces ustavne reforme i preuzeti vodstvo u tom procesu.
– Amerikance je interesiralo kakvi su naši stavovi u prvom redu o ustavnim promjenama i o tome kako bi ih bilo najbolje uraditi. Interesiralo ih je i da li bi bošnjačka strana bila zadovoljna samo ukidanjem entitetskog glasanja u Zastupničkom domu Parlamenta BiH – prenio nam je jedan od političara sa kojim su Amerikanci razgovarali, pod uvjetom anonimnosti.
Također, kako je rekao, SAD se interesiraju za stavove stranaka o trenutnoj situaciji i posebno dinamici ustavnih reformi.
– Pitali su me šta mislim da li ustavne promjene treba izvršiti odjednom ili korak po korak – kaže naš izvor.
Tehnička pomoć
Tehničku pomoć u procesu, koji bi trebao biti organiziran bolje nego prilikom dogovora o aprilskom paketu, već je osigurala Evropska unija. Iz fondova za pretpristupnu pomoć (IPA Fondovi) pod stavkom "Izgradnja kapaciteta za proces ustavnih reformi" osigurano je milion eura, odnosno oko dva miliona maraka za reformu.
Kako nam je potvrdio zamjenik ministra finansija BiH Fuad Kasumović, cijeli iznos je rezerviran za potrebe u procesu izmjene Ustava BiH.
– Milion eura pomoći od EU je ostavljeno sa strane i lideri će odlučiti u šta će se taj novac potrošiti. Oni će tokom pregovora i cijelog procesa donijeti odluku o tome da li će se novac utrošiti za plaćanje konsultantskih usluga ili druge vrste tehničke pomoći – kaže Kasumović.
Do te odluke novac će biti rezerviran i neće se moći upotrijebiti u druge svrhe, pojašnjava zamjenik ministra.
Ivanić: Sa mnom još niko nije razgovarao
Predsjednik PDP-a, i jedan od šestorice lidera vladajuće koalicije, kaže kako još niko iz Ambasade SAD sa njim nije razgovarao o ustavnim promjenama.
– Ja to iskreno ni ne očekujem prije kraja ove godine. Sada imamo izbore i kampanju i pesimističan sam u tom pogledu. Nisam zagovornik otvaranja nekih krupnih pitanja što bi dovelo do sukoba, a ne mislim da bi neko sa strane želio nešto presijecati u tom pogledu – kaže Ivanić.
On je rekao da mu nije poznato da imaju odvojena sredstava za ustavnu reformu, ali je kazao da bi se ona mogla iskoristiti za "neki vid vrlo neutralnih sugestija".
SAD nije inicirala razgovore o Ustavnoj reformi BiH
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH nije inicirala razgovore s političkim strankama bilo zvanično ili nezvanično o ustavnoj reformi u BiH.
Ovo je potvrđeno Feni iz američke ambasade u Sarajevu, nakon informacije u medijima da su predstavnici SAD-a u BiH pokrenuli prve neformalne konsultacije s bh. političkim strankama o ponovnom otvaranju razgovora o ustavnim promjenama.
U Ambasadi navode da se tokom njihovih redovnih aktivnosti sastaju s bh. zvaničnicima i predstavnicima političkih partija i s njima razgovaraju o nizu različitih pitanja od važnosti za budućnost BiH.
-U tom kontekstu naravno da smo zainteresirani za viđenje stranaka o izgledima ustavnih reformi, ističu iz Ambasade SAD-a u BiH.
Dodaju da su bilo koji razgovori o toj temi bili iz ove perspektive, a ne kao dio inicijative za pokretanje novih pregovora o reformi ustava.
Izvor: Dnevni Avaz