Prateći ratna događanja u Gruziji proteklih dana, mnogi od nas zapitali su se ima li muslimana u ovoj zemlji i kakva je njihova uloga u ovom ratu. Prema historijskim podacima, islam je u Gruziju stigao još za vladavine halife Omera, radijallahu anhum, kada je njegova vojska osvojila ovu zemlju i uspostavila vlast koja je potrajala oko 40 godina.
Druga faza značajnijeg prisustva islama u Gruziji je period Osmanskog hilafeta. Danas u Gruziji živi nešto više od 400 hiljada muslimana ili 9,9% od ukupne populacije. Najbrojniji muslimani u Gruziji su Adžari koji su većinom sunnije. Adžari žive u Autonomnoj pokrajini Adžara koja se nalazi uz granicu sa Turskom (”Prema dostupnim izvještajima sa terena, Adžari su jedna od najugroženijih muslimanskih zajednica u svijetu. Njen položaj je danas po mnogo čemu gori nego što je bio u vrijeme Sovjetskog saveza. Postoje snažni pritisci od gruzijskih vlasti i crkve da se ovi muslimani asimiliraju, odnosno pokrste.
Zbog takvih pritisaka muslimanska djeca u školi i muslimanski političari u javnosti kriju svoj islamski identitet, dok odrasli koji žele uspjeti u društvu često konvertiraju u kršćanstvo”, Ahmed Alibašić). Drugi po broju su Azeri koji su sunnije, ali ima i šiija i oni žive na granici sa Armenijom. Slijede Kistini kojih ima oko deset hiljada, koji žive na sjeveru Gruzije u dolini Pankisi. Kistini su sunnije. Otkako se vodi rat u Čečeniji, Kistini muslimani nose teret optužbe da sarađuju sa čečenskim mudžahidima. Ostale etničke muslimanske skupine koje žive u Gruziji su Avari kojih ima tek dvije-tri hiljade, Tatari, Kazaci, Uzbeci i Tadžikistanci.
Kada su u pitanju muslimani u Južnoj Osetiji, njih ima veoma malo, a uglavnom su sunnije.
Gruzijska republika Abhazija često se pogrešno u medijima spominje kao muslimanska teritorija. Do sedamdesetih godina 19. stoljeća ona jeste bila većinski muslimanska zemlja. Osmanlije su Abhaziju osvojile 1578., da bi je izgubili 1810., kada je postala ruski protektorat. Rusija ju je anektirala 1864., nakon čega je većina muslimanskih Abhaza imigrirala u Tursku pa je Abhazija postala većinski kršćanska zemlja. Komunisti su 1918. srušili sve džamije. Do početka sukoba 1991. Abhazi su činili samo 18% abhazijske populacije (oko 100.000 ili 1,8% gruzijske populacije), od toga su muslimani 30% ili 30.000. To je posljedica planskog naseljavanja neabhazijaca tokom komunističke vladavine. Kako je od 1992. godine oko 250.000 etničkih Gruzijaca izbjeglo iz Abhazije, Abhazi danas čine gotovo 100% stanovništva, iako se njihov apsolutni broj nije bitno povećao. Muslimani i dalje čine oko 30% stanovništva.
Saff