Žestoke borbe u Južnoj Osetiji: počelo etničko čišćenje ruske vojske
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio je da je u borbama u odmetnutoj regiji Južna Osetija do sad ubijeno 1.500 ljudi i da ovaj broj stalno raste, javlja Associated Press.
Gruzija je pokrenula žestoku ofanzivu kako bi povratila kontrolu nad ovom regijom koja ima uske veze sa Rusijom, a zvanična Moskva je odgovorila slanjem konvoja s naoružanjem kao ispomoć pobunjenicima u Južnoj Osetiji.
Gruzija je Rusiju optužila i za bombardovanje njenih gradova, luka i aerodroma i od međunarodne zajednice zatražila pomoć kako bi zaustavili rusku agresiju.
Predsjednik Rusije Dmitri Medvedev u petak je izjavio da su ruske trupe u Južnoj Osetiji da bi prisilile Gruziju da zaustavi paljbu i da bi zaštitili civile u ovoj regiji, od kojih mnogi imaju ruske pasoše.
Fena
Ruska vojska: Chinvali oslobođen
Komandant kopnene vojske Rusije Vladimir Boldirjev izjavio je danas da su ruski vojnici "očistili" glavni grad Južne Osetije, Chinvali, od jedinica gruzijskih snaga.
Ruski mediji izvještavaju da je glavni grad Južne Osetije Chinvali potpuno razrušen.
Prema riječima Boldirjeva, tokom 24 sata jedinice 58. ruske armije Sjevernokavkaskog vojnog okruga, zračno-desantnih snaga i specijalnih
snaga, stigli su u oblast vojnih djejstava. "Trenutno su bataljonske
taktičke grupe u potpunosti oslobodile Chinvali od gruzijskih oružanih
snaga i pristupili istiskivanju gruzijskih jedinica iz zone
odgovornosti mirovnih snaga", rekao je ruski general.
Borbe se istovremeno nastavljaju, sa ciljem oslobođenja cele zone odgovornosti mirovnjaka, rekao je on.
Rukovodstvo Ministarstva odbrane Rusije je danas kategorički
demantiralo informacije Gruzije da su ruski vojni avioni bombardirali
gruzijska naselja. Kako je izjavio zamjenik načelnika Generalštava
Vojske Rusije Anatolij Nagovicin, Rusija sa "mirnim gradovima ne ratuje
i sa civilnim stanovništvom ne vidi borbena djejstva ".
"Ispunjavamo samo mirovne funkcije", rekao je general, koji je,
međutim, istovremeno potvrdio da su oborena dva ruska aviona tokom
operacije podrške mirovnjacima i stanovništvu u Južnoj Osetiji.
Prema njegovim riječima, Rusija svoje mirovne zadatke razdvajanja snaga
i prinude na mir ispunjava "po mandatu UN-a", a odluka o primjeni sile
donijeta je 8. augusta kada je gruzijska vojska zauzela dva kampa
ruskih mirovnjaka.
Nagovicin je rekao da Rusija nije u ratnom stanju sa Gruzijom i
demantirao da je ruska vojska napadala Tbilisi, kako su to javili
pojedini zapadni mediji.
Srušeno najmanje pet ruskih vojnih aviona
Gruziske snage srušile su "najmanje pet ruskih vojnih aviona", potvrdio je u petak portparol ministarstva unutrašnjih poslova Gruzije Čota Utiačvili.
"Žestoke borbe vode se u Ćinvaliju, glavnom gradu seperatističke oblasti Južne Osetije», rekao je.
Utiačvili je prethodno rekao da su srušena dva ruska aviona, a gruzinske vlasti su saopćile da su ruske snage bombardovale ruske gruzinske vojne baze.
Zvaničnik Južne Osetije rekao je, takođe, da je u glavnom gradu te oblasti poginulio "više od hiljadu osoba", javila je agencija RIA Novosti.
Prema prethodnim podacima u Ćinvaliju, više stotina stanovnika glavnog grada je poginulo u ofanzivi gruzinskih snaga.
Utačvili je rekao i da je Gruzija "izgubila kontrolu jednog dijela" Ćinvalija.
Rusko Ministarstvo odbrane saoćilo je u ranije u petak da je poslalo pojačanje kao pomoć ruskim mirovnim snagama i građanima, a agencije su javile da je više od 10 ruskih mirotvoraca poginulo u sukobima u Ćinvaliju.
(FENA)
Abhazija počela vojnu operaciju u Kodorskom klancu
Predsjednik nepriznate Abhazije Sergej Bagapsh izjavio je danas da je Abhazija započela oružanu operaciju u gornjim dijelovima Kodorskog klanca, jedinog dijela abhaske teritorije koju kontroliraju u toj otcijepljenoj republici gruzijske snage.
"Naša avijacija sada provodi operaciju u gornjem dijelu Kodorskog klanca Abhazije, koju kontrolira gruzijska strana’, rekao je Interfaxu Bagapsh, dodajući da će operacija biti nastavljena.
Agenciji Itar-Tas s je ministar vanjskih poslova Abhazije Sergej Šamba izjavio u vezi s agresijom Gruzije na Južnu Osetiju da je 8. augusta uvečer Suhumi je donio odluku o "otvaranju drugog fronta".
Pokrenute su abhaske snage ka granici sa Gruzijom, ali su zbog zahtjeva komande mirovnih snaga Zajednice Nezavisnih Država, u kojima su ruski vojnici, zaustavljene kod granice u zoni odgovornosti mirovnjaka.
"Ako Gruzija ne odustane od svojih agresivnih planova, po svemu sudeći bit će otvoren drugi front", rekao je Šamba, dodajući da se "aktivnosti Gruzije drugačije osim barbarskom agresijom protiv civila ne može nazvati".
Tokom oružanog konflikta u Abhaziji, koji je završen 30. septembra 1993. godine, iz republike je izbjeglo više od 200.000 ljudi, pretežno Gruzina. Pregovori o rješavanju konflikta prekinuti su u julu 2006. nakon što su gruzijske vlasti izvele policijsku operaciju u Kodorskom klancu i uvele specijalne jedinice na tu teritoriju.
(FENA)