ForumIslamBosnaTražiKontaktŠuraLoginRegistruj se

Privatni kutak

IB - Dućan:

Zadnji tekstovi:

Podrži IB:

Zadnji postovi:

Poruke dana

Statistika
Poruka: 617739
Tema: 65175
Članova: 57016
Najnoviji član: pbpgrbccgydnen

Popularno

+  IslamBosna Forum
|-+  Forum na bosanskom jeziku
| |-+  Pomoć, da'va, aktivnosti
| | |-+  tundzina salavat
0 Članova i 1 Gost citaju ovu temu. « prethodno sljedeće »
Stranica: [1] 2 3 ... 8 Idi dolje Printaj
Tema: tundzina salavat  (Čitanja 47148 puta)
abidaga
Oflajn
750
Vidi Profil
« u: Septembar 15, 2008, 23:13:17 »

eselamu alejkum
imam jedno pitanje dali je dozvoljeno uciti ovaj salavat, neko kaze da je bidat dok neko kaze da ako je procuimo 1000 puta dostic cemo visok stepen u vjeri
hvala halalite na pitanjima ali moje je znanje malo tako da mi treba neko to da pojasni
*
0
*
0
dizdar
Oflajn
600
Vidi Profil
« Odgovori #1 u: Septembar 16, 2008, 09:28:10 »

Smiley

nije mi jasno kako tebi nije jasno kakva ce se diskusija sad potegnuti ovdje Smiley
*
0
*
0

... cim mi samopouzdanje ne da mira,
ja izvucem malog zeca iz sesira
pojasnim mu da je zivot pun mogucnosti
u corbu il na rostilj, sam da bira

da bih ga lisio neugodnosti
kazem mu da nemam te sposobnosti
da mu nabavim ljubavi ...
sejfuddin

« Odgovori #2 u: Septembar 16, 2008, 09:55:03 »

imam jedno pitanje dali je dozvoljeno uciti ovaj salavat, neko kaze da je bidat dok neko kaze da ako je procuimo 1000 puta dostic cemo visok stepen u vjeri

Ovaj 'dokaz' se temelji na jednom snu nekog insana koji se zvao Musa Zurair. Navodno bio je na brodu i brod je poceo da tone. Onda je u svom snu vidio Muhammeda a.s. koji mu je navodno rekao da 1.000 puta prouci tundzina salavat. Kada je ovaj stigao do 300. puta bura se smirila. Izvor: http://www.islam786.org/powerofdurood.htm#53009135

S islamskog aspekta ovo je pogresno jer nakon smrti Muhammeda a.s. niko ne smije da uvodi ibadete u islam. A o snovima kao izvorima ibadeta je suvisno i diskutovati...

Selam alejkum
*
0
*
-1
abidaga
Oflajn
750
Vidi Profil
« Odgovori #3 u: Septembar 16, 2008, 10:27:56 »

hvala na odgovoru dosta je logican samo bih jos htio pitati  jel dozvoljeno onako ga uciti?
kao dovu imali serijatske prepreke?
*
0
*
-1
ummuSumejja
*
Oflajn
Žensko
12667
Vidi Profil
« Odgovori #4 u: Septembar 16, 2008, 11:34:21 »

od toliko drugih dova,jel moras bas tu?
*
0
*
-1

'' Za svakog faraona postoji Musa. ''
Saffa
Oflajn
Žensko
12
Vidi Profil
« Odgovori #5 u: Septembar 16, 2008, 14:21:46 »

i jel dozvoljeno uciti tundzina salavat?  Huh?

*
0
*
-1

.“Gospodaru naš, podaj nam dobro i na ovome i na onome svijetu, i sačuvaj nas patnje u ognju!” (El-Beqare, 201.)
Zehra

« Odgovori #6 u: Novembar 17, 2008, 18:45:44 »

Salavati su vrlo pohvalan oblik ibadeta. Ima vise hadisa o tome.

Tundzina salavat ima vrlo lijepo znacenje, moze se uzeti i kao dova i kao salavat. Ja ne vidim u tome nikakav bid'at. Dozvoljeno je muslimanima, koliko je meni poznato, ispravite me ako grijesim, da Allaha mole svojim rijecima ili da upotrebljavaju vec uobicajene kur'anske dove, dove poslanika i dobrih ljudi i narocito dove Muhammeda s.a.w.s.

Poznato je da su za zivota Bozijeg Poslanika, njegovi ashabi ucili dove svojim rijecima, pa imamo dovu Abu Zer'a i drugih.

Mislim samo da ne treba vezati  za tekstove salavata i dova neke predaje koje nisu bas utemeljene.

Meni je tundzina salavat izuzetno drag i ucim ga uvijek poslije namaza. Ako te jos uvijek razdire sumnja, a ti uci salalvate koji se uce na namazu.

Esselamu alejkum!

*
1
*
0
Ummu Marjam
Oflajn
7130
Vidi Profil
« Odgovori #7 u: Novembar 17, 2008, 19:12:07 »

Navod
Ja ne vidim u tome nikakav bid'at.

Sestro, mali savet, bolje pitati učene nego ovako na svoju ruku "ja mislim..ja u tome ne vidim ništa loše..." itd.

wa alejkum salaam
*
0
*
-1
herceg
Oflajn
186
Vidi Profil
« Odgovori #8 u: Novembar 18, 2008, 03:28:13 »

dokaze, dokaze pokazite Grin
*
0
*
-1
bosna
Oflajn
1849
Vidi Profil WWW
« Odgovori #9 u: Novembar 18, 2008, 07:56:26 »

Allahumme salli ala Sejjidina Muhammedin salaten tundzina biha min dzemiil ehvali vel afati ve takdilena biha dzemial hadzati ve tutahhiruna biha min dzemiisejiati ve terfeuna biha ealed deredzati ve tubelliguna biha aksal gajati min dzemiil hajrati fil hajati ve badel memati bi rahmetike ja erhamerrahimin.

Boze,ti ukazi nasem Pejgamberu a.s. takvu Milost pomocu koje ces spasiti nas od svih strahota i nesreca,Milost kojom ces udovoljiti svim nasim potrebama,Milost kojom ces nas ocistiti od svih grijeha i nevaljastina,Milost kojom ces nas uzdignuti do najvecih stupnjeva,Milost kojom ces nas dovesti do krajnjih ciljeva,te ostvariti nase zelje i teznje prema svemu dobrome na ovom i buducem svijetu,sve to ja Rabbi ti ucini iz Svoje neizmjerne Milosti o Svemilosni Allahu.

e ako ce neko ucenje ovoga oharamiti onda stvarno neznam sta je halal  hm...jel islamski netforum halal?
« Last Edit: Novembar 18, 2008, 07:58:54 od bosna »
*
0
*
0

Allah te posmatra.

www.sadake.com
eko87
*
Oflajn
Muško
6263
Vidi Profil
« Odgovori #10 u: Novembar 18, 2008, 11:24:48 »

Ne znam da li se može reći da je općenito učenje salavata haram.Nisam vidio da je to ovdje iko rekao.Ali učiti recimo ovaj salavat poslije svakog farz namaza,kao što se to čini u mojoj džamiji,time postaje sastavni dio namaskog zikra...to je već diskutabilno,jer zikr ima svoju formu,a u zikr poslije namaza nigdje nisam vidio da se navodi tundžina salavat.
Znamo da se za stvari u ibadetu traži dokaz da je to činio Poslanik a.s. i prva generacija muslimana.
*
0
*
0

http://www.assabile.com/
abidaga
Oflajn
750
Vidi Profil
« Odgovori #11 u: Novembar 18, 2008, 11:49:10 »

Salavati su vrlo pohvalan oblik ibadeta. Ima vise hadisa o tome.

Tundzina salavat ima vrlo lijepo znacenje, moze se uzeti i kao dova i kao salavat. Ja ne vidim u tome nikakav bid'at. Dozvoljeno je muslimanima, koliko je meni poznato, ispravite me ako grijesim, da Allaha mole svojim rijecima ili da upotrebljavaju vec uobicajene kur'anske dove, dove poslanika i dobrih ljudi i narocito dove Muhammeda s.a.w.s.

Poznato je da su za zivota Bozijeg Poslanika, njegovi ashabi ucili dove svojim rijecima, pa imamo dovu Abu Zer'a i drugih.

Mislim samo da ne treba vezati  za tekstove salavata i dova neke predaje koje nisu bas utemeljene.

Meni je tundzina salavat izuzetno drag i ucim ga uvijek poslije namaza. Ako te jos uvijek razdire sumnja, a ti uci salalvate koji se uce na namazu.

Esselamu alejkum!

kad sam ga god proucio za neku potrebu 1000 puta Allah je dao da mi se to i ostvari.
Ja ne kazem da se mora to svakome desiti ali postoji mogucnost ne samo to vec i covjekovo srce se cisti ucenjem salavata pa i tundzina salavata. Ok sad ne treba reci farz ti je uciti poslje namaza ili sunnet ali ko zeli da isproba neka vidi.
*
0
*
0
Ummu Marjam
Oflajn
7130
Vidi Profil
« Odgovori #12 u: Novembar 18, 2008, 12:17:15 »

Abidaga, a da ti ne promovišeš ovde neku vrstu sufizma možda? Kao postavljaš pitanje, a u suštini te i ne zanima odgovor.

Navod
..jel islamski netforum halal?

Vidiš sestro, i to je pitanje, kad se ovde svaki anonimac može registrovati i dati svoje mišljenje o nekom islamskom propisu kao neki muftija.
Islam NIJE mišljenje, ISLAM SU DOKAZI
« Last Edit: Novembar 18, 2008, 12:37:36 od *Saniyah* »
*
0
*
0
Ummu Marjam
Oflajn
7130
Vidi Profil
« Odgovori #13 u: Novembar 18, 2008, 12:35:19 »

Navod
e ako ce neko ucenje ovoga oharamiti onda stvarno neznam sta je halal 

Da nisi možda sestro zapamtila preko dve stotine autentičnih dova koje je Poslanik učio?
http://www.islamhouse.com/p/75178

http://ia351402.us.archive.org/2/items/knjige1/HisnulMuslim.pdf

Čemu potreba da se dodaje islamu nešto izmišljeno iz Indije, kad većina nas ne radimo ono što nam je potvrđeno u sunnetu Poslanika ?
*
0
*
0
Ebu Mustafa
Oflajn
Muško
353
Vidi Profil
« Odgovori #14 u: Novembar 18, 2008, 13:47:55 »

U ibadetu je sve zabranjeno dok se ne dokaže da je dozvoljeno. U tome je odgovor i za tundžina salavat. Ako niko ne zna sahih hadis o posebnoj vrijednosti tundžina salavata onda taj salavat i nema posebnu vrijednost već "običnu" kao i svaka dova koju sami smislimo i uputimo je Allahu. Nije se zabranjeno Allahu obraćat svojim riječima i osmislit dovu, ali ako ja smislim neku dovu i kažem ljudima:" Ako ovu dovu ne budete učili poslije svakog namaza griješni ste ili vam u najmanju ruku nije potpun namaz, a ova dova kad se prouči 1000 puta ima da te digne do visokih stepena u Džennetu," onda je to jasan bidat i nema se šta komentarisat. E, pa upravo je ovo i uradio neki "dobri" u nekom prethodnom turskom vaktu u smislu izmišljanja i dove i njene vrijednosti  Grin
« Last Edit: Novembar 18, 2008, 13:51:55 od Ebu Mustafa »
*
0
*
0

“Loši ljudi u svojim nastojanjima da svijet pretvore u gore mjesto za život nemaju niti jedan slobodan dan! Zašto bih i ja imao?!”
Stranica: [1] 2 3 ... 8 Idi gore Printaj 
« prethodno sljedeće »
Skoci na:  

Posjetilaca: 71218461
Copyright © IslamBosna.ba