ForumIslamBosnaTražiKontaktŠuraLoginRegistruj se

Privatni kutak

IB - Dućan:

Zadnji tekstovi:

Podrži IB:

Zadnji postovi:

Poruke dana

Statistika
Poruka: 616719
Tema: 65138
Članova: 56875
Najnoviji član: StephenJohn

Popularno

+  IslamBosna Forum
|-+  Forum na bosanskom jeziku
| |-+  Politika i aktuelnosti (Moderatori: ihlasica, eko87)
| | |-+  Demografija u BiH
0 Članova i 1 Gost citaju ovu temu. « prethodno sljedeće »
Stranica: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 41 Idi dolje Printaj
Tema: Demografija u BiH  (Čitanja 211218 puta)
Mahir 07
Oflajn
1376
Vidi Profil
« Odgovori #390 u: Februar 16, 2010, 13:31:12 »

I nekako bih to imalo smisla da govoris da se bosnjak iz nasih velikih opstina seli tamo,npr ,iz konjica,zenice,tuzle al ne i ono malo sirotinje da ode iz livna il banjaluke,naivan si po tom pisanju,kako onda ikad mislis opet bit u banjaluci svoj na svome,ako nemislis da te krajeve zauvijek prepustis srbima il Hlivno hrvatima,prestani takve postove pisati,vizionarstvo ti je dodikovo,dijelio bih nesta sto je nase.

Čitaš li ti uopće tuđe postove!?
Kakva, Zenica i Tuzla, kakvi bakrači!
To je ravno naučnoj fantastci...neče niko da ide iz boljeg u gore....isto da od nekog sa Baščaršije očekuješ da odseli u Praču ili Ustikolinu... Undecided
Jedino se tu mogu naseliti seljaci i čobani iz siromašnih sredina...baš će se neko iz Tuzle "usrečiti" u Glamoču...za razliku od nekoga iz Kotor varoša ili Mrkonjiča....
Mi smo Banjaluku izgubili i to nikada više (osim silom) neče biti bošnjački šeher...ono malo tamo Bošnjaka su građani "trećeg reda"...ja kad bih morao birati između Glamoča i Banjaluke izabrao bih Glamoč...

*
0
*
0
hercegovac
Oflajn
58
Vidi Profil
« Odgovori #391 u: Februar 16, 2010, 13:32:40 »

U nevesinju mahire,fino je da si svjestan uvezanosti krajine i centralne bosne,za pohvalu,al shvati,razbijena casa nikadvise nije casa,te tvoje planove bih Dodik odmah potpisao,razmisli zasto,trka na duge staze moj mahire a ne tako.selam
*
0
*
0
Mahir 07
Oflajn
1376
Vidi Profil
« Odgovori #392 u: Februar 16, 2010, 13:44:04 »

U nevesinju mahire,fino je da si svjestan uvezanosti krajine i centralne bosne,za pohvalu,al shvati,razbijena casa nikadvise nije casa,te tvoje planove bih Dodik odmah potpisao,razmisli zasto,trka na duge staze moj mahire a ne tako.selam
Jasno. I ja govorim o trci "na duge staze"....a ne (formalno-pravnoj) podjeli BiH....
Čaša je davno napukla..(neki će reči i da je razbijena)...
Naš cilj treba biti demografski kompaktan i uvezan teritorij, bez ikakvih enklava...a razbijanje demografske kompaktnosti Srba kod Brčkog, Srebrenice i Kopača....to će biti dodatni temelj i garant "cjelovitosti" BiH....
Bošnjaci najviše iseljavaju iz Goraždanskog i USK-a, šta misliš zašto!?
Kao što Hrvati najviše iseljavaju iz enklava u Srednjoj Bosni..
Selam
*
0
*
0
dangubicar
Oflajn
Muško
3333
Vidi Profil
« Odgovori #393 u: Februar 16, 2010, 13:49:09 »

mislim da ipak ima sela oko Zivinica, Zavidovica i Zenice odakle bi se mladji ljudi bez problema iselili na Glamoc ili u Grahovo
*
0
*
0

Radim za onaj svijet ko' da cu svakog trena umrijeti, a za ovaj svijet radim ko' da cu vjecno zivjeti.
Mahir 07
Oflajn
1376
Vidi Profil
« Odgovori #394 u: Februar 16, 2010, 14:54:34 »

mislim da ipak ima sela oko Zivinica, Zavidovica i Zenice odakle bi se mladji ljudi bez problema iselili na Glamoc ili u Grahovo

Pa, dobro, slažem se da je to (barem teoretski) puno bolje i racionalnije rješenje....

Ne možemo (bar sad za sad Cool) demografski poklopiti cijelu Bosnu, ali umjesto "demografskog rasipanja" po inostranstvu i po Sarajevu mislim da je strateški važnije "udariti" na Brčko i Drinu (od Janje do Žepe) i kod Kopaća, te na Glamoč i Grahovo, umjesto besmislenog "osvajanja" Neuma ili Ravnog....što bi još više okrenulo Hrvate protiv nas...
Može se vremenom od Hrvata tiho uzeti demografski par enklava u Srednjoj Bosni (Jajce, Busovača, Novi Travnik, pa vremenom možda i Vitez, Žepče i Kiseljak...), što će doprinjeti "homogenosti" večinskih bošnjačkih kantona....
Nema ni nas tolko mnogo da se možemo rasplinuti na sve strane, pa je zato bolje "udariti" na par "slabih" tačaka, sa realnom mogučnoću na uspjeh....
I ja bih volio da Bošnjaci budu večina u Banjaluci i Trebinju, ali kolko je to realno u bliskoj budučnosti!?
*
0
*
0
Jack
Oflajn
Muško
72
Vidi Profil WWW
« Odgovori #395 u: Februar 16, 2010, 19:25:54 »

Jajce, Novi Travnik i Busovaca imaju Bosnjacku vecinu

Na cirka 92% opcine Novi Travnik danas zivi sacica Hrvata.Od 4100 Hrvata koliko ih je bilo na popisu 1991, danas ih je tamo 400.To je dio sto je drzala Armija.Oni nam nikad nece stvarati probleme.Jer 92 je ipak mnogo vise od 8% sto su ustashe drzale.A, sad iza ledje Bosnjaci imaju daleko uvezaniju teritoriju, nego prije rata

Kljucna rijec je Neum.Neki spominju stocarstvo, a moze i pcelarstvo.Naravno, da niko nece doci iz Tuzle u Glamoc.Ali ako je reklama dobra.Hoce u Neum.Mozda nece doci njih previse.Ali, doci ce.Ne rasipaju se Bosnjaci u Krajini kako vi kazete.Ponajvise se rasipaju iz Kljuca, Petrovca i Sanskog Mosta Bosnjaci.Buzimljani i dalje imaju zavidan natalitet, i ja ne vjerujem da im je cifra toliko manja

Neki, spominju ovdje Glamoc,cak i Grahovo.Da, ovo su veoma vazne a nenaseljene opcine

Glamoc 1034 km2=manje od 5000 stanovnika u opcini.Oko 700-900 Bosnjaka danas zivi ovdje u opcini.S, nekih 300 porodica jos, mi mozemo da uzmemo ovo

Grahovo 781 km2=oko 3000 stanovnika.Pa, sta je to.Glamoc manje od 5 stanovnika na km2 gustina naseljenosti.Glamoc manje od 5 stanovnika.Imas danas natrpano Alipasino polje, ili neke dijelove Sarajeva.Jel ja zagovaram podjelu?Ne!

Ali? Psiholoski i moralni aspekt stvari je daleko bolji danas za Bosnjake nego prije 17-18 godina.Sta dalje?Kako?

Pa, sad.Imamo gradove, urbanu teritoriju.Uglavnom Hrvate smo zbili u e 2nklave:Lasvansku cirka 160 km2, i Kiseljacku iste povrsine.To je 320 km2, okruzeno Bosnjackim morem.Naravno, nije na odmet, i naseljavanje ka Kiseljaku,blizina Ilidze i tog podrucja.Hrvati danas imaju jedino zapadni Mostar kao neki grad, a i to je samo podjela grada.Travnik, Kakanj, Konjic, Bugojno i ostale gradove su spusili.Mi danas, imamo bolju poziciju, ali jos uvijek nije idealno

Izbijanjem na liniju Neuma, mi efektivno uzimamo taj dio, onda se pripremamo i za Istocnu Hercegovinu, koja je jedna velika pustahija, i mozemo.Glamoc, kao sto sam rekao.Nema takav psiholoski efekt, kao Neum.Neum je nasa glavna prepreka.Ostaviti katolike iz centralne Bosne na miru.Oni se ionako iseljavaju ka lijepoj usranoj i natalitet im je nikakav.Neumom mi imamo daleko bolji polozaj nego ikada
*
0
*
0

dangubicar
Oflajn
Muško
3333
Vidi Profil
« Odgovori #396 u: Februar 16, 2010, 21:55:10 »

jaaaaaaaah sve mi to fino izmaštasmo hm oko :megazid:jos samo da vidimo jel iko od nas spreman otić i živjet u Grahovo il u Ravno?
hajmo da vidimo, evo ja ću bit drugi Tongue
*
0
*
0

Radim za onaj svijet ko' da cu svakog trena umrijeti, a za ovaj svijet radim ko' da cu vjecno zivjeti.
Jack
Oflajn
Muško
72
Vidi Profil WWW
« Odgovori #397 u: Februar 17, 2010, 06:23:05 »

Mozda i niko ne dodje.Ali, isplati se.Za, pocetak.Imas printer.Isprintas par tih u velikom formatu mojih djela.I zalijepis po Sarajevu.Od Sebilja do Mostarske petlje.Pa, samo frcas.To je to.Anonimno, nisi dosao, ali opet.Trud si napravio

Mora se pricati o tome.Ako 100 ljudi zna, i ako dodje 1.To je uspjeh.Ako 1000 ljudi zna i dodje 10.I to je uspjeh.Samo prica

police

Ps:Nafataj raje za Ravno.Znas sta je super.Dovedes 300 Bosnjaka dole.Kazes da glasaju za tebe.S, 300 glasova, mozes da budes predsjednik opcine
*
0
*
0

dangubicar
Oflajn
Muško
3333
Vidi Profil
« Odgovori #398 u: Februar 17, 2010, 07:27:51 »

Mozda i niko ne dodje.Ali, isplati se.Za, pocetak.Imas printer.Isprintas par tih u velikom formatu mojih djela.I zalijepis po Sarajevu.Od Sebilja do Mostarske petlje.Pa, samo frcas.To je to.Anonimno, nisi dosao, ali opet.Trud si napravio
:hmm:ne bih se slozio, odma ce onaj kardinal da prica kako su ugrozeni, ne treba nam to da dizemo tenzije, lakse po dzamijama pricat
a baska sto ja nijesam iz i u sarajvu Wink

Ps:Nafataj raje za Ravno.Znas sta je super.Dovedes 300 Bosnjaka dole.Kazes da glasaju za tebe.S, 300 glasova, mozes da budes predsjednik opcine
nista ono da se  ti zaletis 1., evo ja cu drugi, a u mene ima citavo pleme neozenjenih, vicu kriza nece da se zene, samo kad bi vidjeli da nekom tamo Ravnu idje dobro dosli bi svi....
*
0
*
0

Endelus
*
Oflajn
2575
Vidi Profil
« Odgovori #399 u: Februar 17, 2010, 10:22:32 »

koliko kosta na kupresu 5 dunuma zemlje sa sumom i stambeni objekt
*
0
*
0
Zele
Oflajn
Muško
8481
Vidi Profil
« Odgovori #400 u: Februar 17, 2010, 10:34:33 »

Ako ti se kupuje zemlja..ako si vec vrijedna Fate Wink vjerujem da je ima i u Krajini ne iskoristene. Wink Grin
*
0
*
0

Sredinom.
Endelus
*
Oflajn
2575
Vidi Profil
« Odgovori #401 u: Februar 17, 2010, 10:40:30 »

Ako ti se kupuje zemlja..ako si vec vrijedna Fate Wink vjerujem da je ima i u Krajini ne iskoristene. Wink Grin

imam u krajini  al ne'am na kupresu
a ima vala i ovdje sirotinje sa po 5-6 djece, bez kuce bez kucista
das im zemlju nek sade maline borovnice, krompir il sta vec
a moga bi i ti sine zele koji kvadrat tamo imati, i jos ko sa ib, makar vikendice   Cool
*
0
*
0
Zele
Oflajn
Muško
8481
Vidi Profil
« Odgovori #402 u: Februar 17, 2010, 10:53:18 »

imam u krajini  al ne'am na kupresu
a ima vala i ovdje sirotinje sa po 5-6 djece, bez kuce bez kucista
das im zemlju nek sade maline borovnice, krompir il sta vec
a moga bi i ti sine zele koji kvadrat tamo imati, i jos ko sa ib, makar vikendice   Cool
Kakav ba Kupres..pa zar ne vidis da hoce papak Zele u Saraj'vo bona. Wink Grin

a u Saraj'vu cesta od betona..kako li se navici majka mu stara Huh?

Nego, teta Endy..dobra ti ta ideja..bez zezencije.  Smiley

*
0
*
0

Sredinom.
Zele
Oflajn
Muško
8481
Vidi Profil
« Odgovori #403 u: Februar 17, 2010, 11:17:23 »

Nemam sad vremena..ali javim se sa jednim postom ovdje uskoro,a vezano je za zemlju i sumu.Oko 100 dunuma obradive zemlje i isto toliko sume.(uglavnom bukva i hrast) koja treba da se dijeli na 3 dijela.Zemlja je sva u komadu,polje,pored glavne magistrale..4-5 km od centra carsije.Citavo bogastvo lezi i ceka nesto?..sta i kako raditi sa tim.Nisam dugo bio dole..nemam nikakvu ideju trenutno.Mislio sam nesto uvakufiti..to je bila i Dedina zelja takodzer..ipak je to njegovo imanje koje je ostavio nama.

Mahire na tebe je red..mozda vocnjak ili nesto drugo,neka druga kultura da se zasadi?Sta bi bilo dobro.

Prije rata su Dedi nudili po 25-30 hiljada maraka samo za plac ali on nije htio ni da cuje.Sve je tu u centru..pored dzamije,skole,ambulante itd.
*
0
*
0

Sredinom.
Mahir 07
Oflajn
1376
Vidi Profil
« Odgovori #404 u: Februar 17, 2010, 12:54:37 »

Nemam sad vremena..ali javim se sa jednim postom ovdje uskoro,a vezano je za zemlju i sumu.Oko 100 dunuma obradive zemlje i isto toliko sume.(uglavnom bukva i hrast) koja treba da se dijeli na 3 dijela.Zemlja je sva u komadu,polje,pored glavne magistrale..4-5 km od centra carsije.Citavo bogastvo lezi i ceka nesto?..sta i kako raditi sa tim.Nisam dugo bio dole..nemam nikakvu ideju trenutno.Mislio sam nesto uvakufiti..to je bila i Dedina zelja takodzer..ipak je to njegovo imanje koje je ostavio nama.

Mahire na tebe je red..mozda vocnjak ili nesto drugo,neka druga kultura da se zasadi?Sta bi bilo dobro.

Prije rata su Dedi nudili po 25-30 hiljada maraka samo za plac ali on nije htio ni da cuje.Sve je tu u centru..pored dzamije,skole,ambulante itd.
Pa, zavisi brate, kolko misliš često tu navraćati...!?
Ako ne misliš tu češće biti, onda je najbolje da zasadiš kakav vočnjak...
Evo šta bi ja uradio na tvom mjestu:
Tvojih je jelde oko 33 duluma obradive zemlje plus još tolko šume....!?
S obzirom da ne bi imao vremena da tu dolaziš često onda uobičajena "ljetina" poput: kukuruza, graha, krompira, otpada...vjerovatno ne misliš tu ni držati krave, pa da to razoreš i posiješ djetalinu, pa da kosiš travu... Wink Mislim, sve to je malo teže raditi ako ne živiš tu u blizini. jer što bi rekao naš narod, za takve poslove "zemlja traži hizmet" i "sahibiju"... Smiley
Znači trebalo bi nešto što ne traži baš previše ulaganja, vremena, posla...
Ja bih se dvoumio između dvije stvari:

1) Polje bih razorao (sad odmah čim snjeg malo okopni) i posijao bi na cijelu parcelu pšenicu.
Prvo što tu nemaš nekog velkog posla (ne moraš dva puta okopavati ko kukuruze, krompir i hrah), dakle, sav skoro posao završe mašine: traktor prilikom oranja i sjetve, te kombajn i mlin na kraju...nisu ni neka prevelika ulaganja i trošak....a dobičeš zdravo brašno za svoju porodicu (i još za po sela pride Wink) za slijedećih deset godina.....mislim nečeš možda nešto plaho zaraditi na tome, ali nečeš biti ni na gubitku..

2) Cijelo polje bih pretvorio u vočnjak, na 33 duluma možeš zasaditi "okruglo" 1650 oraha (50x33).. Wink
Imao bi neka ulaganja i troškove oko nabavke sadnica i sadnje, ali bi se isplatili, možda bi čak mogao dobiti i određene posticanje od organa vlasti!? Tako da bi troškovi bili manji....
Nemaš oko njih nekog pretjeranog posla (nemoraš ih prskati hemijskim sredstvima za zaštitu kao npr. jabuke, šljive ili kruške, jer je orah otporan na sve živo), plodove kolko god da ih bude možeš uskladištit i prodati kad je tebi čejf, za razliku od ostalog voča, koje ako nisi obrao i prodao na vrijeme brzo propadne (poput trešanja, šljiva, malina i jagoda)...a što god proivedeš sigurno češ i prodati...kila orahove "jezgre" je sada oko 12 KM, a kila jabuka 1,2 KM - pametnom dosta Wink
Druga stvar orahovo drvo je vrijedno tehničko drvo (za namještaj, itd), pa sutra kad budeš htio "likvidirati "vočnjak stabla oraha uvijek možeš skupo prodati i na tome dodatno zaraditi... Smiley
Nemoraš ih ni okopavati i đubriti svake godine ako ne stigneš, a oni će rasti i rađati i bez toga Wink
Što se tiče šume, najbolje je da to i sačuvaš kao šumu, jer kako se u BiH šuma nemilice sjeće možda čak dođe vrijeme pa da i drvo počnemo uvoziti...
*
0
*
0
Stranica: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 41 Idi gore Printaj 
« prethodno sljedeće »
Skoci na:  

Posjetilaca: 69676849
Copyright © IslamBosna.ba