ForumIslamBosnaTražiKontaktŠuraLoginRegistruj se

Privatni kutak

IB - Dućan:

Zadnji tekstovi:

Podrži IB:

Zadnji postovi:

Poruke dana
Aferim dana:
Bezze dana:

Statistika
Poruka: 614827
Tema: 65049
Članova: 56047
Najnoviji član: kaipzbniosrh

Popularno

+  IslamBosna Forum
|-+  Forum na bosanskom jeziku
| |-+  Dijalog s nemuslimanima (Moderator: ummuSumejja)
| | |-+  Pitanje vezano za Islam
0 Članova i 1 Gost citaju ovu temu. « prethodno sljedeće »
Stranica: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 21 Idi dolje Printaj
Tema: Pitanje vezano za Islam  (Čitanja 33796 puta)
Nebuchadnezzar 2
Oflajn
79
Vidi Profil
« Odgovori #240 u: Februar 07, 2011, 13:00:14 »

Mozda sam ja bio nejasan sa pitanjem. Upoznat sam sa Gusulom i kako se on cini. Vec ste mi odgovorili kako se postaje dzunup.
Znaci samo ako se dodirnu ta "mjesta" kod zene i muskarca. Ali ima tu dosta stvari koji se dodiruju bez tih mjesta. To me zanima ? ili su te stvari dopustene a ove nisu ?

Niste mi odgovorili ako je doslo do polucije u toku ramazana, da li je taj dan pokvaren post ili samo ucinimo gusul i nastavimo ?

Hvala vam na svim odgovorima, ovo me strasno interesuje. Izvinjavam se ako je malo prosta tema. Ali moje je da pitam.
*
0
*
0
Dino Mulahusic
Oflajn
77
Vidi Profil
« Odgovori #241 u: Februar 07, 2011, 13:51:18 »

Mozda sam ja bio nejasan sa pitanjem. Upoznat sam sa Gusulom i kako se on cini. Vec ste mi odgovorili kako se postaje dzunup.
Znaci samo ako se dodirnu ta "mjesta" kod zene i muskarca. Ali ima tu dosta stvari koji se dodiruju bez tih mjesta. To me zanima ? ili su te stvari dopustene a ove nisu ?

Niste mi odgovorili ako je doslo do polucije u toku ramazana, da li je taj dan pokvaren post ili samo ucinimo gusul i nastavimo ?

Hvala vam na svim odgovorima, ovo me strasno interesuje. Izvinjavam se ako je malo prosta tema. Ali moje je da pitam.

Nema smetnje ni zapostiti dzunup a ni probuditi se dzunup, samo se okupas i nastavis postiti
*
0
*
0
Ebu Bekr
Oflajn
Muško
2769
Vidi Profil
« Odgovori #242 u: Februar 07, 2011, 14:06:26 »

Zanima me i kada si tacno dzunup, tj. Sta moras uraditi da budes dzunup ? Da li je to samo kada spavas sa zenom, izbacis sjeme ili ima tu jos stvari ?
Odgovor si dobio, pa si posle toga reko, da si to već znao???

Navod
Vec ste mi odgovorili kako se postaje dzunup.

Evo boldirano vezano za tvoje pitanje.

Post neće pokvariti sljedeći postupci:

* Kupanje i rashlađivanje, samo treba voditi računa da mu voda ne ode u grlo i da je ne proguta.
    * Ispiranje usta i nosa, kao i pranje zuba četkicom ili misvakom. Ebu Hanife upozorava da će postač koji izapire usta i nos pokvariti post ako mu i nehotično voda ode niz grlo. Zato treba biti obazriv prilikom kupanja, izapiranja usta i nosa i pranja zuba.
    * Puštanje krvi. Isto se odnosi i na davanje krvi za laboratorijske analize i slično.
    * Primanje injekcije, bilo da se daje pod kožu ili venu, jer ne ulazi u unutrašnjost postača na prirodan način.
    * Vađenje zuba, s tim svto mora strogo voditi računa da mu krv ili nešto drugo ne ode u grlo. Također, primanje injekcije prilikom vađenja zuba neće pokvariti post, budući da injekcija nije hranljiva i nije ušla prirodnim načinom kako ide hrana.
    * Poljubac, ali pod uvjetom da ne izazove ejakulaciju ili spolni odnos. U hanefijskoj pravnoj školi poljubac je mekruh samo ako izazove strast, ali je, svakako, preporučljivo za vrijeme posta kloniti se toga. Isto je i sa dodirivanjem ruke i zagrljajem.
    * Podvlačenje surme i upotreba kapi za oči, uši i slično, pa čak kada bi okus toga osjetio postač i u grlu, jer tim načinom ne koristi prirodi način uzimanja hrane.
    * Džunupluk. Naime, dozvoljeno je postaču da zaposti dok je džunub i da se okupa nakon pojave zore.
    * Ako ženi prestane hajz i nifas, ona će zapostiti, pa makar se i ne stigla okupati prije zore i to joj neće anulirati post.
    * Korištenje inhalatora, spreja za lakše disanje oboljelim od astme. (Provjeri: El-Hidaje, 1/120-121; Meraki-l-felah, str. 626628; El-Lubab, 1/156-157; Hašijetu-t-Tahtavi, 2/349352; Muhammed Mahmud es-Savvaf, Es-Sijamu fi-l-islam, str. 118-121; El-Fikhu-l-hanefi ve edilletuhu, 1/371-373; dr. Šukri Ramić, cit. izvor, str. 21 i mr. Muharem Štulanović, cit. izvor, str. 19-20.)

Radnje koje kvare post i za koje je dovoljno samo napostiti dan za dan

Ako osoba koja zaposti učini neku od sljedećih radnji, dužna je napostiti:

* ako nešto pojede ili popije na prirodan način od onoga što inače posebno ne jede, svejedno da li to jelo ili piće bilo korisno organizmu ili, pak, štetno, kao npr.: so, brašno, pamuk, papir, zemlju i sl.
    * ako mu se ubrizga hranjiva injekcija koja nadoknađuje hranu, jer se takve injekcije smatraju hranom i pićem,
    * ako bi ubrizagao u uši ulje, vodu i slično,
    * ako bi mu u grkljan dospjela kiša ili snijeg, ili voda dok uzima abdest i on je proguta,
    * ako pokvari post, pa makar ne svojom voljom, recimo da muž natjera ženu na spolno općenje,
    * ako prekine post, plašeći se za sebe ili za svoje zdravlje,
    * ako jede namjerno, nakon što je nenamjerno nešto pojeo,
    * ako iz zaborava izvrši polni akt sa svojom suprugom,
    * ako bi postač jeo, pio ili spolno općio misleći da je nastupilo vrijeme iftara, ili da još nije nastupila zora, pa se potom pokaže suprotno,
    * ako osvane kao putnik, a zatim odluči ostati u svom mjestu, pa jede,
    * ako putuje, nakon što je osvanuo mukimom/ kod kuće, pa jede,
    * ako odluči prekinuti post, ne ručati i ne iftariti, pa, ipak, nastavi postiti, pa makar ništa ne pojeo ni popio,
    * ako se iftari misleći da je vrijeme iftara nastupilo a onda ugleda da još sunce nije zašlo,
    * ako bi polucirao u toku posta,
    * ako bi pojeo nešto u toku posta od hrane što mu je ostalo iza zuba,
    * ako bi, u toku posta, namjerno povratio. (Uporedi: Eš-Šurunbulali, Meraki-l-felah, str. 616-623; Et-Tahtavi, Hašijetu-t-Tahtavi, 2/337-344; dr. Šukri H. Ramić, Šerijatski propisi u vezi sa ramazanom i ramazanskim postom, Novi horizonti, br. 4, decembar, 1999.god, str. 20 i mr. Muharem Štulanović, Ramazanski post, str. 21-22.)

*
0
*
0

Allahovo je sve što je na nebesima i što je na Zemlji! Pokazivali vi ono što je u dušama vašim ili to krili Allah će vas za to pitati; oprostiće onome kome On hoće, a kazniće onoga koga On hoće – Allah je kadar sve. AlBaqara [2:284]
Haqqani
Oflajn
6770
Vidi Profil WWW
« Odgovori #243 u: Februar 07, 2011, 14:14:43 »

Još jedna stvar, intimni odnosi muškarca i žene koji nisu u braku se kažnjavaju bičevanjem. A ako je neko od vas još pri tome več oženjen (udata), onda je kazna kamenovanje na smrt.
*
0
*
0

Beduini su najveći nevjernici i najgori licemjeri, i razumljivo je što ne poznaju propise koje Allah Svome Poslaniku objavljuje. A Allah sve zna i mudar je. (At-Tewba, 97)
Nebuchadnezzar 2
Oflajn
79
Vidi Profil
« Odgovori #244 u: Februar 07, 2011, 14:22:08 »

Bravo ! To mi treba. Nisam znao da se moze dzunup zapostiti. Nisam znao da mogu inekciju primati, posto je ovo vrlo vazno za moje zdravlje. To je jedan od razloga zasto nisam postio par zadnjih ramazana.

Ovako cu postaviti pitanje, posto sam izbjegavao da budem direktan. Da li zena ili muz postaju dznup onda kada odluce da zadovolje svoga muza ili zenu ?

Kao i da li se postaje dznup ako se muz i zena samo "igraju" bez svrsetka ?

Odlucio sam sad par dana postiti i u ibadetu provesti, za svoju dusu, da se barem malo od sejtana oslobodim.

P.s Haqqani, hvala bogu nismo u takvoj zemlji. A moje misljenje u vezi toga je, da su ljudi dodali to da se na smrt kaznjava. Ako se neko iskreno pokaje za ono sto je uradio, covjek nema pravo da ga na taj nacin kazni. Uostalom svaki taj akt mora imati svoje svjedoke, a cisto sumnjam da prisustvuje 4 ljudi za vrijeme cina. Tako da bi ja te primitivne stvorove sto tako kaznjavaju, licno kaznio ! Ne zaboravi, svi smo samo ljudi !
*
0
*
0
Haqqani
Oflajn
6770
Vidi Profil WWW
« Odgovori #245 u: Februar 07, 2011, 14:23:35 »

Pa da li si ti oženjen?
*
0
*
0

Beduini su najveći nevjernici i najgori licemjeri, i razumljivo je što ne poznaju propise koje Allah Svome Poslaniku objavljuje. A Allah sve zna i mudar je. (At-Tewba, 97)
Dino Mulahusic
Oflajn
77
Vidi Profil
« Odgovori #246 u: Februar 07, 2011, 14:24:22 »

Bravo ! To mi treba. Nisam znao da se moze dzunup zapostiti. Nisam znao da mogu inekciju primati, posto je ovo vrlo vazno za moje zdravlje. To je jedan od razloga zasto nisam postio par zadnjih ramazana.

Ovako cu postaviti pitanje, posto sam izbjegavao da budem direktan. Da li zena ili muz postaju dznup onda kada odluce da zadovolje svoga muza ili zenu ?

Odlucio sam sad par dana postiti i u ibadetu provesti, za svoju dusu, da se barem malo od sejtana oslobodim.

P.s Haqqani, hvala bogu nismo u takvoj zemlji. A moje misljenje u vezi toga je, da su ljudi dodali to da se na smrt kaznjava. Ako se neko iskreno pokaje za ono sto je uradio, covjek nema pravo da ga na taj nacin kazni. Uostalom svaki taj akt mora imati svoje svjedoke, a cisto sumnjam da prisustvuje 4 ljudi za vrijeme cina. Tako da bi ja te primitivne stvorove sto tako kaznjavaju, licno kaznio ! Ne zaboravi, svi smo samo ljudi !

Trebao bi biti oprezan kad izjavljujes takve stvari

Imam Buharija u svome Sahihu bilježi predaju od Abdullaha b. Abbasa, r.a., da je rekao: ''Omer, r.a., sjedio je na minberu Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, pa je rekao: 'Uzvišeni Allah poslao je Muhammeda, s.a.v.s., sa istinom i objavio je Knjigu u kojoj je bio objavio i ajet o kamenovanju (ajetur-redžmi) koji smo učili i razumjeli njegovo značenje. Poslanik, s.a.v.s., je kamenovao bludnika (oženjenog), a kamenovali smo i mi poslije njega. Ja se bojim da će neko nakon izvjesnog vremena reći: Mi u Allahovoj  Knjizi ne nalazimo propis o kamenovanju bludnika, pa će na takav način otići u zabludu ostavljajući jednu od Allahovih strogih naredbi (farzova). Zaista je propis o kamenovanju (bio) u Allahovoj Knjizi, i to je obaveza da se izvrši nad svakim oženjenim muškarcem ili udatom ženom (koji počine blud) ukoliko se to dokaže potpuno jasnim dokazom, trudnoćom ili priznanjem.''' (Buharija, br. 6830, Muslim, br. 1690)
*
0
*
0
Nebuchadnezzar 2
Oflajn
79
Vidi Profil
« Odgovori #247 u: Februar 07, 2011, 14:30:42 »

Opet se vracamo na ono, prenosim od onoga sto je reko ono, sto je vidio i cuo da je onaj reko nesto ! Zato se danas i dijelimo, zato se velike islamske starjesine svadjaju i zato imamo bradonje !

Bog se zakleo da ce stiti jednu jedinu knjigu ! Zar izazivas Boga ? Ako ne pise, onda zaista nije trebalo ni da pise. Ja stojim iza ovoga, ako treba nek mi Bog sudi za ovo !

Zar zaista mislis da mi ljudi imamo pravo da oduzmemo ono sto je Bog stvorio ? Svaki covjek ima pravo na oprost i pokajanje. Tako da to vase kamenovanje i slicno tome mozete u vodu da bacite, radikali.
*
0
*
0
Ebu Bekr
Oflajn
Muško
2769
Vidi Profil
« Odgovori #248 u: Februar 07, 2011, 14:31:29 »

Navod
Neznam zašto si indirektan, kad je Islam tako lagahna vjera. Nije ovo kršćanstvo, da se nedaj Bože o tome nesmi pričati.
Kad si džunup, sam ti već napisao, pročitaj još jednom.

Navod

Ne. Ali ti ne preporučijem "igre" u toku posta. Igraj se ti naveče koliko hoš, a post je namjejen ibadetu, druženju, učenju Kur'ana itd.

P.S. Naravno, preduslov je brak.
« Last Edit: Februar 07, 2011, 14:34:13 od Ebu Bekr »
*
0
*
0

Allahovo je sve što je na nebesima i što je na Zemlji! Pokazivali vi ono što je u dušama vašim ili to krili Allah će vas za to pitati; oprostiće onome kome On hoće, a kazniće onoga koga On hoće – Allah je kadar sve. AlBaqara [2:284]
Haqqani
Oflajn
6770
Vidi Profil WWW
« Odgovori #249 u: Februar 07, 2011, 14:32:11 »

Pa da li si se pokajao?
*
0
*
0

Dino Mulahusic
Oflajn
77
Vidi Profil
« Odgovori #250 u: Februar 07, 2011, 14:37:09 »

Opet se vracamo na ono, prenosim od onoga sto je reko ono, sto je vidio i cuo da je onaj reko nesto ! Zato se danas i dijelimo, zato se velike islamske starjesine svadjaju i zato imamo bradonje !

Bog se zakleo da ce stiti jednu jedinu knjigu ! Zar izazivas Boga ? Ako ne pise, onda zaista nije trebalo ni da pise. Ja stojim iza ovoga, ako treba nek mi Bog sudi za ovo !

Zar zaista mislis da mi ljudi imamo pravo da oduzmemo ono sto je Bog stvorio ? Svaki covjek ima pravo na oprost i pokajanje. Tako da to vase kamenovanje i slicno tome mozete u vodu da bacite, radikali.

Taman kad covjek pomisli da se s tobom moze razgovarati ti ga razuvjeris

Ko nema stida neka radi sta hoce
*
0
*
0
Nebuchadnezzar 2
Oflajn
79
Vidi Profil
« Odgovori #251 u: Februar 07, 2011, 14:44:43 »

Neznam zašto si indirektan, kad je Islam tako lagahna vjera. Nije ovo kršćanstvo, da se nedaj Bože o tome nesmi pričati.

Kad si džunup, sam ti već napisao, pročitaj još jednom.

Ne. Ali ti ne preporučijem "igre" u toku posta. Igraj se ti naveče koliko hoš, a post je namjejen ibadetu, druženju, učenju Kur'ana itd.

P.S. Naravno, preduslov je brak.

Jasan i glasan odgovor (sad sam shvatio, izvini).

Ne nisam mislio nista od ovoga u postu raditi. Niti bi mi palo napamet. Nikad nisam dzunup u post usao. To je meni sveto. Ali ove stvari sam uvijek htio da znam. Zato sam pitao. Zato sam zahvalan na uputi.

@Haqqani - Poceo sam se kajati i mjenjati. Na dobro, nadam se. Ali eto, kad mi neko ovakve odgovore kao sto ti daje, sejtan proradi u meni, pa me bas onako inat obuzme, pa mi sejtana u meni bude tesko smiriti. Tu se ja sjeti rijeci od Valentina sa ovog foruma, koji rece, treba do 10 izbrojati. Budi umjeren u svemu, pa i u vjeri !
*
0
*
0
Ebu Bekr
Oflajn
Muško
2769
Vidi Profil
« Odgovori #252 u: Februar 07, 2011, 14:48:11 »

Ozbiljno pitanje. Zašto nebih otišao na rukju?
*
0
*
0

Haqqani
Oflajn
6770
Vidi Profil WWW
« Odgovori #253 u: Februar 07, 2011, 14:49:29 »

Ozbiljno pitanje. Zašto nebih otišao na rukju?

Šta će mu rukja?
*
0
*
0

Ebu Bekr
Oflajn
Muško
2769
Vidi Profil
« Odgovori #254 u: Februar 07, 2011, 14:50:08 »

Simptomi ljubavnog sihra

1. Pretjerana zaljubljenost,

2. Žestoka želja za spolnim općenjem,

3. Nemogućnost podnošenja ženinog odsustva,

4. Pretjerana žudnja za viđenjem žene,

5. Slijepa poslušnost.

Nekako imaš ova 2 simptoma.
*
0
*
0

Stranica: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 21 Idi gore Printaj 
« prethodno sljedeće »
Skoci na:  

Posjetilaca: 67585228
Copyright © IslamBosna.ba