ForumIslamBosnaTražiKontaktŠuraLoginRegistruj se

Privatni kutak

IB - Dućan:

Zadnji tekstovi:

Podrži IB:

Zadnji postovi:

Poruke dana
Aferim dana:
Bezze dana:

Statistika
Poruka: 614416
Tema: 65025
Članova: 55597
Najnoviji član: Michaelmom

Popularno

+  IslamBosna Forum
|-+  Forum na bosanskom jeziku
| |-+  Dijalog s nemuslimanima (Moderator: ummuSumejja)
| | |-+  Bog Biblije i Bog Kurana
0 Članova i 1 Gost citaju ovu temu. « prethodno sljedeće »
Stranica: 1 ... 38 39 [40] 41 42 ... 60 Idi dolje Printaj
Tema: Bog Biblije i Bog Kurana  (Čitanja 103943 puta)
leon262
*
Oflajn
Muško
2940
Vidi Profil
« Odgovori #585 u: Avgust 14, 2009, 12:33:18 »

Navod
Subhanallah, Leone, brate! Jel ti to toliko znači da me čak vrijeđaš i nazvaš lašcem i potvaračem.
ne, ne znači mi, jer sam već rekao da sam mišljenja da se Boga ne može ograničiti na jedno ime.
Al me itekako smeta kad netko izvrče moje riječi.

Navod
Ostavljam te sa tvojim bogom, ja s tobom više neću raspravljati.
uf, šta si me uvrijedio Roll Eyes
nemoraš.

što se tiče imena elohim i Allah:

The most common of the originally appellative names of God is Elohim (), plural in form though commonly construed with a singular verb or adjective. This is, most probably, to be explained as the plural of majesty or excellence, expressing high dignity or greatness: comp. the similar use of plurals of "ba'al" (master) and "adon" (lord). In Ethiopic, Amlak ("lords") is the common name for God. The singular, Eloah (), is comparatively rare, occurring only in poetry and late prose (in Job, 41 times). The same divine name is found in Arabic (ilah) and in Aramaic (elah). The singular is used in six places for heathen deities (II Chron. xxxii. 15; Dan. xi. 37, 38; etc.); and the plural also, a few times, either for gods or images (Ex. ix. 1, xii. 12, xx. 3; etc.) or for one god (Ex. xxxii. 1; Gen. xxxi. 30, 32; etc.). In the great majority of cases both are used as names of the one God of Israel.

The root-meaning of the word is unknown. The most probable theory is that it may be connected with the old Arabic verb "alih" (to be perplexed, afraid; to seek refuge because of fear). Eloah, Elohim, would, therefore, be "He who is the object of fear or reverence," or "He with whom one who is afraid takes refuge" (comp. the name "fear of Isaac" in Gen. xxxi. 42, 53; see also Isa. viii. 13; Ps. lxxvi. 12). The predominance of this name in the later writings, as compared with the more distinctively Hebrew national name Yhwh, may have been due to the broadening idea of God as the transcendent and universal Lord.
« Last Edit: Avgust 14, 2009, 13:22:32 od leon262 »
*
0
*
0
vjera_istine2
Oflajn
5053
Vidi Profil
« Odgovori #586 u: Avgust 14, 2009, 13:22:38 »

Navod

ko ovdje nije musliman saD? Huh?
*
0
*
0
Edo Alpasini
*
Oflajn
Muško
15389
Vidi Profil
« Odgovori #587 u: Avgust 14, 2009, 15:02:19 »

Izvinite nisam znao da vam toliko smeta spominjanje imena JHWH.
Necu vise.

Ako ćeš se praviti budala nije problem, al nemoj nam imputirati nešto što nismo rekli. Fino sam ti objasnio u čemu je problem, a ti opet po svom.

I de mi reci, otkada je to YHVH = Jehova? A uvrijedio si se kad sam te pitao jesil Jehovin svjedok.
*
0
*
0

Gdje god se okrenem i kud god da odem, vidim sve me podsjeća na Tebe, pa ko bi me spasio ako bih okrenuo leđa Tvojoj riječi kad je utočište samo kod Tebe, jedini Gospodaru, kada cijeli Univerzum postoji samo zahvaljujući Tvojoj volji, kako, kada si mi pomogao svaki put kada mi je pomoć bila potrebna
vjera_istine2
Oflajn
5053
Vidi Profil
« Odgovori #588 u: Avgust 14, 2009, 15:14:07 »

mozda je jehova a nece da kaze,jer im je to nova taktika..sirite svoju sektu ali ne spominjati da si jehovin,jer su i oni svjesni koliko su omrzeni medju rajom pa sad kriju sta su
*
0
*
0
Ummu Marjam
Oflajn
7130
Vidi Profil
« Odgovori #589 u: Avgust 14, 2009, 15:35:01 »

Ako nisi hrišćanin, onda si Jevrej, sa takvim stavom.

*
0
*
0
istinoljub
Oflajn
Muško
900
Vidi Profil WWW
« Odgovori #590 u: Avgust 14, 2009, 17:10:57 »

Navod
I de mi reci, otkada je to YHVH = Jehova? A uvrijedio si se kad sam te pitao jesil Jehovin svjedok
Cista slucajnost sto sam JHWH ovako formulisao,ne zna se danas kako se pravilno izgovara JHWH.
Izgleda da smo dosli do zakljucka da su dva Boga,jedan Biblije,i jedan Kurana.
Navod
Nisam pripadnik niti jedne religije,jer moram to jos ponavljati?
Zasto se forum zove dijalog sa nemuslimanima?
*
0
*
0

"Misle li ljudi da mogu da kažu vjerovali smo, a da neće biti iskušani? Mi smo iskušali one prije njih, a zaista Allah zna istinoljubive a zna i lašce."
H@ris
Oflajn
Muško
5081
Vidi Profil WWW
« Odgovori #591 u: Avgust 14, 2009, 17:14:51 »

Koji mi? Nađi mi jednog muslimana da kaže da postoje dva boga.
*
0
*
0

“Milost koju Allah podari ljudima niko je ne može spriječiti, a ako je On uskrati niko je ne može dati.” (Fatir, 2)

leon262
*
Oflajn
Muško
2940
Vidi Profil
« Odgovori #592 u: Avgust 14, 2009, 17:40:36 »

Navod
ne, nego smo došli do zaključka da se pitanje "da li Bog ima osobno ime i koji je značaj toga" razlikuje među Abrahamskim vjerama.

Ne možeš zbog jednog pojma generalizirati cijele religije i njihove sustave kao skroz različite, i to samo na temelju jedne riječi.
*
0
*
0
istinoljub
Oflajn
Muško
900
Vidi Profil WWW
« Odgovori #593 u: Avgust 14, 2009, 17:42:34 »

Mrsko mi sad traziti,mnogo postova ima ovde,ali je neko napisao,da je Biblija od Sotone.
*
0
*
0

"Misle li ljudi da mogu da kažu vjerovali smo, a da neće biti iskušani? Mi smo iskušali one prije njih, a zaista Allah zna istinoljubive a zna i lašce."
vjera_istine2
Oflajn
5053
Vidi Profil
« Odgovori #594 u: Avgust 14, 2009, 17:44:27 »

Mrsko mi sad traziti,mnogo postova ima ovde,ali je neko napisao,da je Biblija od Sotone.

to svakako nije stav islama
*
0
*
0
ahmedbeg
Oflajn
1055
Vidi Profil
« Odgovori #595 u: Avgust 14, 2009, 17:53:41 »

istinoljube, ispucao si svoje... sad samo jalovinu prevrces.. nemoj vise ba da moris ljude ovom glupom temom pls.
*
0
*
0
istinoljub
Oflajn
Muško
900
Vidi Profil WWW
« Odgovori #596 u: Avgust 14, 2009, 18:31:00 »

istinoljube, ispucao si svoje... sad samo jalovinu prevrces.. nemoj vise ba da moris ljude ovom glupom temom pls.

Dobro,necu vise,izvinjavam se,potpuno si u pravu.
*
0
*
0

Edo Alpasini
*
Oflajn
Muško
15389
Vidi Profil
« Odgovori #597 u: Avgust 14, 2009, 23:53:06 »

Ako nisi hrišćanin, onda si Jevrej, sa takvim stavom.

Jesam li te to zadeverao Saniyah? Grin
*
0
*
0

Gdje god se okrenem i kud god da odem, vidim sve me podsjeća na Tebe, pa ko bi me spasio ako bih okrenuo leđa Tvojoj riječi kad je utočište samo kod Tebe, jedini Gospodaru, kada cijeli Univerzum postoji samo zahvaljujući Tvojoj volji, kako, kada si mi pomogao svaki put kada mi je pomoć bila potrebna
ikrime
Oflajn
330
Vidi Profil
« Odgovori #598 u: Avgust 15, 2009, 00:50:43 »

- zasto razliciti narodi i razliciti jezici ?
To je jedan od dokaza Njegovog stvaranja!
Narodi i jezici su toliko slicni - da kad stignes do tacke najslicnije slicnosti, uvidis da si dosao do puta koji ka - razlikovanju vodi!
Narodi i jezici su toliko razliciti, da kad dodjes do -tacke  najrazlicitijih razlika, uvidis da si dosao do puta koji -ka slicnosti vodi!

Ista je stvar i sa zivotinjama, vocem, cvijecem, planinama...
Kakvoca, oblik, boje, forma...
slicno da ne moze slicnije...
Slicnost u razlici! Sve je slicno jer - sve je od Jednog!
Razlicitost u slicnosti!
Sve je razlicito jer - Jedan sve moze i stvara sto hoce!

Sta je s Njegovim imenima kod naroda prijasnjih?
Svakom narodu je poslao nekoga ko ce ga opominjati i radosne vijesti mu kazivati. Onaj ko je pozivao i opominjao, to je cinio na jeziku svog naroda.
Allah, koji je stvorio sve narode i sve jezike, ucinio je da Ga ljudska stvorenja spominju na raznim jezicima.

Sta je sa imenima: Jahve, Bog, God, Got, Dios...?
Onaj ko tim imenima naziva Stvoritelja, a ne Isusa, ili nekog drugog, ...pa to su svete rijeci i one se ne smiju skrnaviti!
Nije bitno da li su to, uistinu, imena Bozija, bitno je da se u duhu nekog jezika te rijeci odnose na Dragog Boga!

Sta je sa Musaom a.s., Mojsijem?
Njemu je Bog rekao ( ne objavio nego rekao ) : -Zaista sam ja Allah, nema Boga osim Mene...
Ja ne znam na kojem je to jeziku bilo, znam samo da je o tome Allah objavio na arapskom.

Pa kako dozivati Gospodara?
Reci: -Zovite Allah, ili zovite Milostivi, kako god Ga budete dozivali, Njegova su imena najljepsa!

Ako svaki narod ima svoju rijec za - Boga, zasto muslimani insistiraju -da sve bude na arapskom?
Zato sto zadnji Poslanik nije dosao samo Arapima, samo jednom narodu, nego je dosao svim narodima, svim ljudima i dzinima. Nakon njega nece biti Poslanika od Boga.

Znaci...sad ne vaze imena: Jahve, Bog, God...
Nakon dolaska posljednjeg Poslanika, ne radi se o imenima, nego o prihvatanju ili odbijanju posljednje Bozije Objave.
Ako prihvatis, nije problem da nekad kazes Allah, a nekad da kazes Bog, na svom jeziku.
( znam ja sta neki -bibliotekari i kutubhanosi vele o ovome-. Mene smiruje rijec Allah, ali koristim i rijec Bog, bas zato da je u duhu mog maternjeg jezika pripisem samo Njemu, Allahu.

Onaj ko voli Boga, neka se ne mrsti na rijeci: Jahve, God...
Onaj ko voli Boga, neka ne zazire od arapskog jezika.
Allah ne poziva u - pustinju i arapstinu, On poziva u Dzennet.
Evropejcima i krscanima nije lako da to pojme.
Arapi nisu neki poseban nebeski narod.
Allah je naredio Muhammedu a.s. da kaze: - Nema prednosti Arap nad nearapom, niti nearap nad Arapom, osim u bogobojaznosti.
Allah zadnju Objavu jeste dao medju Arape, ali je njome pozvao sve ljude, ne da postanu Arapi, nego da postanu vjernici!

Za onog ko srcem prihvati Istinu, ( makar ne praktikovao puno toga ) i ne bude se oholio, i ne bude je ismijavao...
pa nagrada za -Nema Boga osim Allaha, Muhammed je Njegov rob i Poslanik- je ogromna.

*
0
*
0
leon262
*
Oflajn
Muško
2940
Vidi Profil
« Odgovori #599 u: Avgust 15, 2009, 02:34:52 »

Smatram da ima jako jako puno sličnosti  o poimanju Boga  između samih Abrahamskih religija.
Toliko ima elemenata koje dijele sve tri religije da mi je postalo nepojmljivo da se može govoriti o nekoj temeljoj razlici. (bez obzira kojoj od te tri vjere pripadao).

Jeste li ikad usporedili Abrahamske vjere s recimo budizmom, hinduizmom ili ostalim vjerama i kako one poimaju Boga i koje su središnje teme?
onda tek postaje očito da ta razlika nije između Abrahamskih vjera, već prema ostalim vjerama.

teološke razlike mogu postojati, ali neke temeljne paradigme su iste.
*
0
*
0
Stranica: 1 ... 38 39 [40] 41 42 ... 60 Idi gore Printaj 
« prethodno sljedeće »
Skoci na:  

Posjetilaca: 67038132
Copyright © IslamBosna.ba